Справа №760/29992/19
Провадження №3/760/8893/19
13 грудня 2019 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Хліменкової А.Л., представника Київської міської митниці ДФС Кептене Д.А.,особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), захисника (адвоката) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Сметани В.М. , розглянувши матеріали, що надійшли від Київської міської митниці ДФС про притягнення до адміністративної відповідальностівідносно громадянина Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідка на постійне проживання НОМЕР_1 , видана 31.10.2013 Відділом оформлення документів № 1 Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві (код органу видачі «8001»), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , у зв'язку з порушенням митних правил, передбачених ч.1 ст.483 МК України,-
Відповідно до протоколу № 0539/10000/19 від 18.07.2019 про порушення митних правил, вбачається, що 03.02.2018 в зоні діяльності Київської міської митниці ДФС через митний кордон України міжнародним авіарейсом № BAY781 сполученням м. Київ (Україна) - м. Амман (Йорданія) (IEV-АММ) на підставі поданих громадянином Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) документів переміщено товари «птахи виду щиглик - 600 голів».
У якості підстави для переміщення описаних вище товарів через митний кордон України громадянином Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до органу доходів і зборів подано митну декларацію для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності від 03.02.2018, форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 431, авіаційну вантажну накладну (Air Waybill) № 828 0008 4641, накладна № 5 від 01.02.2018, видана ФОП « ОСОБА_6 » (РНОКПП НОМЕР_2 ), що стосуються продажу птахів виду щиглик у загальній кількості 600 голів вартістю 6 000,00 грн, а також міжнародний ветеринарний сертифікат серії НОМЕР_3 від 03.02.2018.
10.07.2019 листом Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України від 09.07.2019 № 14/13806 «Щодо проведення спільних заходів» на адресу Київської міської митниці ДФС надійшли матеріали перевірки законності вивезення за межі митної території України живих диких птахів (вх. КММ від 10.07.2019 № 3358/9), серед яких - пояснення громадянина України ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Мукачево Закарпатської області, відібрані 25.04.2019 співробітником Головного відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях.
Виходячи зі змісту наданих громадянином України ОСОБА_6 пояснень, останній займався вирощенням виключно свійської птиці, а з початку 2017 року будь-яку господарську діяльність взагалі не здійснює у зв'язку з перебуванням на лікуванні від наркозалежності в Християнському реабілітаційному центрі «Спасіння» (м. Харків).
Крім того, громадянин України ОСОБА_6 під час надання пояснень повідомив про те, що ніколи не здійснював продаж птахів родин «вівсяникові, в'юркові, кропивникові, синицеві» (щиглик, щиголь, снігур, чиж, синиця, вівчарик тощо) за кордон та/або третім особам, які в подальшому вивозили б цих птахів за кордон, в тому числі й за накладною № 5 від 01.02.2018, а громадянин Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) йому не відомий
Відповідно до положень ст. 7 Закону України від 13.12.2001 № 2894-ІІІ «Про тваринний світ», законність набуття у приватну власність об'єктів тваринного світу повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об'єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку.
Згідно з приписами ст. 53 Закону України від 13.12.2001 № 2894-ІІІ «Про тваринний світ», ввезення в Україну і вивезення за її межі об'єктів тваринного світу, крім генетично модифікованих, здійснюються за правилами, встановленими законодавством України, у тому числі міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Таким чином, дії громадянина Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) призвели до переміщення товарів «птахи виду щиглик - 600 голів» через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів, а саме - накладної № 5 від 01.02.2018.
Відповідно до відомостей ПІК «Провадження в справах про ПМП» АСМО «Інспектор» та інформації, наявної в реєстрі порушників митних правил ЄАІС, громадянин Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) протягом 2018-2019 років не притягувався до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 483 або ст. 482 Митного кодексу України.
Отже, в діях громадянина Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 Митного кодексу України.
Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.01.1996 № 123, розмір шкоди заподіяної внаслідок самовільного або іншого незаконного використання, наведених в Тимчасовому порядку справляння плати за спеціальне використання диких тварин, обчислюється шляхом збільшення встановлених нормативів плати за їх спеціальне використання у п'ять разів.
Відповідно до тимчасових нормативів плата за спеціальне використання птахів виду «вівсяникові, в'юркові» складає 6 доларів США.
Загальний розмір плати за спеціальне використання птахів виду «вівсяникові, в'юркові» в кількості 600 шт. складає 3600 доларів США х 5 разів = 18 000 доларів США, що за курсом НБУ на дату переміщення (03.02.2018) становить 501 650,32 грн.
Безпосередні предмети правопорушення, не вилучалися, оскільки до складання протоколу про порушення митних правил, були переміщені через кордон.
Загальна вартість товару складає 501 650,32 грн.
Представник Київської митниці в судовому засіданні вважав обставини викладені в протоколі про порушення митних правил №0539/10000/19 від 18.07.2019 доведеними та просив притягнути гр. Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи містять достатньо доказів на підтвердження порушення митних правил з боку останнього.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності та його представник, просили закрити провадження у справі про притягнення гр. Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення та доводи сторін по справі про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях гр.. Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення виходячи з наступного.
Відповідно до положень ст.486 МК України та ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з приписами ст.489 МК України та ст.289 КУпАП, при розгляді справи підлягають з'ясуванню: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують її відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно п.5 ч.1 ст.495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді.
Стаття 483 МК України передбачає відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів та ТЗ через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Необхідно враховувати, що підставою для переміщення предметів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск предметів через митний кордон. Законодавчими актами встановлено, зокрема, що це можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, товарно-супровідні документи, дозвіл відповідних державних органів тощо.
Документами, що містять неправдиві дані, є такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості предметів, щодо їх відправника чи одержувача, щодо держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, тощо не відповідають дійсності: - недійсні документи, тобто документи, що втратили юридичну силу.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
Судовим розглядом встановлено, що 18 липня 2019 року стосовно гр. Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0539/10000/19 за ч.1 ст.483 МК України за переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом надання митному органу, як підстави для переміщення товарів підроблених документів, а саме - накладної № 5 від 01.02.2018.
Відповідно до складеного протоколу про порушення митних правил було встановлено, що 03.02.2018 в зоні діяльності Київської міської митниці ДФС через митний кордон України міжнародним авіарейсом № BAY781 сполученням м. Київ (Україна) - м. Амман (Йорданія) (IEV-АММ) на підставі поданих громадянином Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) документів переміщено товари «птахи виду щиглик - 600 голів», які не вилучалися оскільки до складання протоколу про порушення митних правил, були переміщені через кордон.
Судом встановлено, що підставою для переміщення описаних вище товарів через митний кордон України є те, що гр. Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) було подання до органу доходів і зборів митної декларації для письмового декларування товарів, які переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних із здійсненням підприємницької діяльності від 03.02.2018, форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 431, авіаційну вантажну накладну (Air Waybill) № 828 0008 4641, накладна № 5 від 01.02.2018, видана ФОП « ОСОБА_6 » (РНОКПП НОМЕР_2 ), що стосуються продажу птахів виду щиглик у загальній кількості 600 голів вартістю 6 000,00 грн, а також міжнародний ветеринарний сертифікат серії НОМЕР_3 від 03.02.2018.
Відповідно до відомостей, заявлених у Накладній на бланку ФОП « ОСОБА_6 » від 01.02.2018 № 5, громадянин Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 придбав птахів «щіглів» у кількості - 600 голів по 10 грн за штуку на загальну суму 6000 грн.
Вбачається, що листом Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України від 09.07.2019 № 14/13806 «Щодо проведення спільних заходів» на адресу Київської міської митниці ДФС направлені матеріали перевірки законності вивезення за межі митної території України живих диких птахів, серед яких - пояснення громадянина України ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Мукачево Закарпатської області, відібрані 25.04.2019 співробітником 4 відділу ГВ БКОЗ ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.
Виходячи зі змісту наданих громадянином України ОСОБА_6 пояснень, останній займався вирощенням виключно свійської птиці, а з початку 2017 року будь-яку господарську діяльність взагалі не здійснює у зв'язку з перебуванням на лікуванні від наркозалежності в Християнському реабілітаційному центрі «Спасіння» (м. Харків). Крім того, пояснив, що ніколи не здійснював продаж птахів родин «вівсяникові, в'юркові, кропивникові, синицеві» (щиглик, щиголь, снігур, чиж, синиця, вівчарик тощо) за кордон та/або третім особам, які в подальшому вивозили б цих птахів за кордон, в тому числі й за накладною № 5 від 01.02.2018, а громадянин Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 йому не відомий.
Відповідно до вимог ч.1 ст.318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Стаття 319 МК України передбачає, що товари, які переміщуються через митний кордон України крім митного контролю можуть підлягати державному санітарно-епідіміологічному, ветеринарно-санітарному, фітосанітарному, екологічному та радіологічному контролю. Митний контроль та митне оформлення таких товарів завершується тільки після встановлених законами України для кожного товару зазначених видів контролю.
Згідно ст.32 ЗУ «Про ветеринарну медицину», об'єкти державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, крім випадків, встановлених цим Законом, супроводжуються такими ветеринарними документами при переміщенні за межі України: міжнародні ветеринарні сертифікати (для країн СНД - ветеринарні свідоцтва форми № 1, № 2 та № 3).
Згідно ст.94 ЗУ «Про ветеринарну медицину», вантажі з товарами, що вивозяться з території України, повинні: 1) супроводжуватися оригіналами міжнародних ветеринарних сертифікатів, підписаних та виданих державним прикордонним інспектором ветеринарної медицини, що засвідчують відсутність клінічних ознак хвороби тварин, та містити інші декларації відповідно до вимог МЕБ та країни призначення; 2) якщо це вимагається країною призначення - супроводжуватися документами або мати маркування, що дозволяє визначити потужність (об'єкт), з якої походять товари.
Встановлено, що гр. Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 власноруч заповнена та подана митному органу митна декларація товару, що переміщується через митний кордон України та в графі «відомості про товар» зазначено найменування, кількість та вартість.
В матеріалах справи містять міжнародний ветеринарний сертифікат серії НОМЕР_4 від 03.02.2018 року про стан здоров'я тварин - щоглів у кількості 600 шт.
Крім того, в матеріалах справи, наявна накладна № 5 від 01.02.2018 ФОП « ОСОБА_6 », підробка якої нічим не підтверджується, окрім як даними письмових пояснень ОСОБА_6 .
Таким чином, працівниками митниці ДФС не надано та не зазначено жодного належного та допустимого доказу в підтвердження того, що зазначена ними накладна є підробленим документом.
Відповідно до ч.ч.2, 3 п. 6 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03.06.2005 року підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
З цього приводу слід зазначити наступне, вищезазначені обставини, у своїй сукупності свідчать про безпідставність, необґрунтованість та необ'єктивність висновків митного органу щодо переміщення гр. Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 товарів на підставі підроблених документів. Тобто митним органом не надано суду беззаперечних та достатніх доказів на вчинення умисних дій громадянином Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 спрямованих на переміщення товарів, задекларованих у митній декларації від 03.02.2018, загальною вартістю 6000 грн, через митний кордон України з поданням митному органу як підстави для переміщення через митний кордон України підроблених документів, митним органом суду не надано, у зв'язку із чим у суду наявні підстави сумніватися у достовірності доказів наданих в якості підтвердження вини останнього.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані їм докази (параграф 34 рішення у справі Тейксейра де Кастро проти Португалії від 09.06.1998, параграф 54 рішення у справі Шабельника проти України від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканність, на повагу до приватного і сімейного життя, таємницю кореспонденції, на недоторканність житла (статті 5, 8 Конвенції) тощо.
Таким чином, суд приходить до висновку, що протокол про порушення митних правил від 18.07.2019 № 0539/10000/19 ґрунтуються на припущеннях та не підтверджений жодними належними та допустимими доказами.
Виходячи з викладеного, суд прийшов до висновку, що в матеріалах справи відсутні та не надавались у судовому засіданні будь-які дані чи належні докази на підтвердження того, що гр. Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 вчинив протиправні дії. Обставини викладені у протоколі № 0539/10000/19 від 18.07.2019 не утворюють об'єктивну та суб'єктивну сторони правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, не знайшли свого підтвердження в суді.
Відповідно до ст.62 Конституції України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За таких обставин, які беззаперечно не вказували на порушення ОСОБА_1 норм митного законодавства, виходячи з норми ч.3 ст.62 Конституції України, в діях останнього відсутні ознаки порушення митних правил передбачених ч.1 ст.483 МК України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, провадження в справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.1, 8, 245, 247, 251-252, 265, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.3, 458, 465, 467, 483,487-488, 491, 495, 522, 527 Митного кодексу України, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо громадянина Сірійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідка на постійне проживання НОМЕР_1 , видана 31.10.2013 Відділом оформлення документів № 1 Управління з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції Головного управління Державної міграційної служби України в місті Києві (код органу видачі «8001»), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через районний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя - Г.О. Козленко