Справа № 824/1243/19-а
Головуючий у 1-й інстанції: Кушнір В.О.
Суддя-доповідач: Залімський І. Г.
02 квітня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Мацького Є.М. Сушка О.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року (ухвалене 24.12.2019 у м. Чернівці) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сторожинецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 яка діє в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_2 звернулась до Чернівецького окружного адміністративного суду із позовом до управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сторожинецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області у якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сторожинецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області (відповідач) у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до положення про паспорт громадянина України затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ;
- зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сторожинецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області оформити та видати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992р. №2503-ХІІ, без передачі будь - яких даних про дитину і про матір до ЄДДР, без формування унікального запису в реєстрі, без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь - яких засобів ЄДДР.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.12.2019 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 24.12.2019 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивач належним чином та у встановленому порядку подала заяву про видачу папорта-книжечки. При цьому, оскаржувана відмова мотивована тим, що відсутнє рішення суду про зобов'язання правління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області оформити та видати паспорт у формі книжечки ОСОБА_2 .
Відповідач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.03.2020, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Встановлено, що ОСОБА_1 (законний представник) є матір'ю ОСОБА_2 (позивач), ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копіями паспорта та свідоцтвом про народження останньої.
ОСОБА_2 , разом з батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , 18.09.2019 звернулися до Сторожинецького РВ УДМС у Чернівецькій області із заявою, у якій просили оформити неповнолітній ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки у зв'язку із її релігійними переконаннями та відмовою від обробки персональних даних та передачі їх до ЄДДР.
До указаної заяви додано заяву-анкету, передбачену додатком 1 до Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, дві фотокартки, копію свідоцтва про народження.
У відповідь на вказану заяву Сторожинецький РВ УДМС у Чернівецькій області надіслав ОСОБА_2 лист від 25.09.2019 №723-474/7323.1-19, у якому повідомлено, що до постанови КМУ від 25.03.2015 №302 внесені зміни, якими передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів громадянам України щодо яких прийнято рішення суду про зобов'язання ДМС оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. За відсутності відповідного рішення суду відсутні правові підстави оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки.
Не погодившись з такою відповіддю та вважаючи її протиправною позивач звернулась до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що аналізуючи порядок звернення позивача із заявою щодо оформлення та видачі йому паспорта громадянина України, зокрема, подання такої заяви поштою, без особистої явки до органу міграційної служби та особистим поданням документів, необхідних для оформлення та видачі паспорту, суд дійшов висновку що позивачем не дотримано встановленого порядку, який є передумовою для розгляду питання щодо видачі паспорту у формі паспортної книжечки. Відтак, враховуючи те, що відповідна заява у встановленому чинним законодавством порядку та з обов'язковим переліком документів до відповідача не подавалась, у суду відсутні підстави для висновку про порушення прав позивача з боку відповідача. З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави для висновку щодо наявності у відповідача обов'язку вчинити певні дії щодо видачі позивачу паспорта у форму книжечки.
Колегія суддів не погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначає Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" №5492-VІ від 20.11.2012 (Закон №5492-VІ).
Частиною 1 ст.13 Закону №5492-VІ передбачено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, зокрема, поділяються на: 1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України.
Відповідно ч. 1, 2, 4, 5 ст. 14 Закону №5492-VІ, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Згідно п.3 Положення про паспорт громадянина України, яке затверджено постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII, бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Відповідно п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" затверджено: зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм згідно з додатками 1 і 2; зразок та технічний опис бланка паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, згідно з додатками 3 і 4; Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, що додається.
Згідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, із застосуванням засобів Реєстру запроваджено:
- з 01 січня 2016 року - оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII;
- з 01 листопада 2016 року - оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.
Положеннями п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 встановлено:
- прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється;
- паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 1 листопада 2016 р., є чинним протягом строку, на який його було видано.
Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Відповідно до пп.1 п.7 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Встановлено, що позивачем у заяві від 18.09.2019 зазначено про відмову від оформлення паспорта громадянина України у формі пластикової ID-картки.
Пунктом 131 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України передбачено, що до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, вноситься така інформація:
- інформація, зазначена в зоні візуальної перевірки паспорта;
- додаткова змінна інформація (про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - інформація про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу). У разі наявності повідомлення про відмову від реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у відповідному полі проставляється слово відмова. У разі відсутності інформації відповідне поле не заповнюється;
- біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук (за згодою особи);
- засоби електронного цифрового підпису (у разі оформлення паспорта особі, яка досягла 18-річного віку) та засоби шифрування в порядку, встановленому законодавством.
Інформація вноситься до безконтактного електронного носія відповідно до рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
Законом України "Про захист персональних даних" №2297-VI від 01.06.2010, встановлено: мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних.
Згідно ст.2 Закону №2297-VI, персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (ч. 5, 6 ст. 6 вказаного Закону).
Отже, згода відповідної особи є обов'язковою при обробці її персональних даних.
В даному випадку заявник чітко зазначив про свою відмову від такої процедури з повідомленням її причин.
Пунктом 3 Положення про паспорт громадянина України передбачена альтернатива вибору для громадян України, а саме: бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. При цьому Закон №5492-VІ не передбачає інших форм документу, ніж у вигляді пластикової картки типу ID-1. Зазначені обставини суперечать нормам ст. 22 Конституції України, яка забороняє при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Положеннями ст. 8 Конвенції про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних, ратифікований Законом України від 06.07.2010 року №2438-VI визначено, що будь-якій особі надається можливість:
а) з'ясувати існування файлу персональних даних для автоматизованої обробки, його головні цілі, а також особу та постійне місце проживання чи головне місце роботи контролера файлу;
б) отримувати через обґрунтовані періоди та без надмірної затримки або витрат підтвердження або спростування факту зберігання персональних даних, що її стосуються, у файлі даних для автоматизованої обробки, а також отримувати такі дані в доступній для розуміння формі;
с) вимагати у відповідних випадках виправлення або знищення таких даних, якщо вони оброблялися всупереч положенням внутрішнього законодавства, що запроваджують основоположні принципи, визначені у ст. 5 і 6 цієї Конвенції.
Водночас, законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу, є порушенням конституційних прав такої особи.
Реалізація державних функцій має здійснюватися без примушення людини до надання згоди на обробку персональних даних, їх обробка повинна здійснюватись, як і раніше, в межах і на підставі тих законів і нормативно-правових актів України, на підставі яких виникають правовідносини між громадянином та державою. При цьому, згадані технології не повинні бути безальтернативними і примусовими. Особи, які відмовилися від обробки їх персональних даних, повинні мати альтернативу - використання традиційних методів ідентифікації особи.
Аналогічна правова позиція зазначена постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №806/3265/17.
Колегія суддів враховує, що п.1 п.7 Порядку №302 передбачає оформлення та видачу паспорта особі, яка досягла 14-річного віку на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто. Разом з цим, норми Порядку №302 чи іншого акту законодавства прямо не забороняють подання вказаної заяви поштою та не передбачають будь яких інших дій і рішень, які відповідач уповноважений вчинити/прийняти у разі надходження такої заяви поштою.
До того ж, апеляційний суд враховує, що надіслана засобами поштового зв'язку заява складена та підписана особисто Грубою А.Р. як і додатки до такої заяви.
Опосередковано апеляційний суд враховує й те, що відповідач не надав жодних пояснень на спростування доводів позивача про неможливість особистої подачі вказаної заяви у зв'язку із відмовою відповідача у прийнятті вказаної заяви.
Відтак, апеляційний суд вважає, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності оскаржуваної відмови, а встановлені судом обставини свідчать про протиправність такої відмови. При цьому, належним способом захисту прав позивача поряд із визнанням вказаної відмови протиправною є зобов'язання відповідача видати позивачу паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України без передачі будь-яких даних про дитину і про матір до ЄДДР, без формування унікального запису в реєстрі, без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь - яких засобів ЄДДР.
У відповідності із ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим, що призвело до неправильного вирішення справи, рішення суду першої інстанції належить скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.6 ст.139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Частиною першою, сьомою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів.
Оскільки, за результатом судового розгляду даної справи суд апеляційної інстанції дійшов висновку про задоволення позову, позивачу підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судовий збір в сумі 1921 грн.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 до управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сторожинецького районного відділу управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сторожинецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області (відповідач) у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до положення про паспорт громадянина України затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
Зобов'язати управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сторожинецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області оформити та видати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, без передачі будь - яких даних про дитину і про матір до ЄДДР, без формування унікального запису в реєстрі, без відцифрованого підпису особи, без відцифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь - яких засобів ЄДДР.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Державної міграційної служби України в Чернівецькій області в особі Сторожинецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1921 грн.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Мацький Є.М. Сушко О.О.