Справа № 560/3598/19
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Польовий О.Л.
Суддя-доповідач - Ватаманюк Р.В.
01 квітня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року (прийняте у м. Хмельницький) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
позивач 11.11.2019 звернувся із позовом до Хмельницького окружного адміністративного суду в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 26.07.2019 №968250198465 про перерахунок пенсії;
- зобов'язати відповідача на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2019 у справі №560/1090/19 здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 01.03.2019 у відповідності до частини 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно з пунктом 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII в редакції до внесення змін законом України від 03.10.2017 №2148-VІІІ.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.12.2019 позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.07.2019 №968250198465 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2019 №560/1090/19 пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, починаючи з 01.03.2019, з врахуванням проведених виплат.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що оскільки розмір пенсії після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2019 по справі №560/1090/19 склав 2494,97 грн, що є нижчим від розміру пенсії, розрахованої до виконання судового рішення (станом на 01.03.2019 - 4319,83 грн.), розмір пенсії позивача до виплати встановлено у попередньому розмірі.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що всупереч вимог рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2019 в якому визначено, що перерахунок та виплату пенсії слід здійснити з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII лише в частині збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, відповідачем здійснено розрахунок пенсії за ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV із застосуванням двоскладової формули, а також зараховано як понаднормовий стаж лише 19 років, а не 24 роки.
Також вказує, що пенсію йому призначено було задовго до внесення до законодавства змін (тобто до 11.10.2017) і попередня редакція статті передбачала пільгове обчислення понаднормового стажу без умови призначення пенсії на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV стосуються тих пенсій, які були/будуть призначені вперше та після внесення цих змін. При цьому, судом зобов'язано відповідача здійснити саме перерахунок позивачу пенсії, а не призначення.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії, учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Рішенням від 08.05.2019 у справі №560/1090/19 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII в частині збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, із врахуванням фактично проведених виплат.
26.07.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2019 №560/1090/19 здійснило позивачу перерахунок пенсії з 01.03.2019 з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII в частині збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років із врахуванням фактично проведених виплат в розмірі 4319,83 грн (рішення №968250198465).
Вважаючи протиправним спірне рішення про здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, на нього розповсюджується дія статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII, а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за рік.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) в редакції, чинній до 11.10.2017, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 № 2148-VIII, згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого частину 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон 1058-IV) зазначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Отже, особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV, за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Враховуючи, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії І, на нього розповсюджується дія статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах, зокрема, від 05.09.2018 у справі № 565/1062/17, від 10.10.2018 у справі №679/952/17, від 21.02.2019 у справі №565/1071/17.
При цьому, колегія суддів відхиляє твердження відповідача щодо застосування до позивача частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" разом з частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до чинної редакції норми, з огляду на наступне.
Так, з ч. 2 ст. 56 Закону №796-XII слідує, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме "призначення пенсії", а не інших випадків. При цьому таке обмеження пов'язане з призначенням особі пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-IV.
Однак пенсія за віком позивачу призначена згідно Закону №1058-IV ще з 1999 року, а рішенням суду від 08.05.2019 у справі №560/1090/19 зобов'язано здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, з врахуванням проведених виплат.
Отже, рішенням суду фактично визнане за позивачем право на перерахунок пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-XII в редакції до 11.10.2017.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач безпідставно застосував до спірних правовідносин положення пункту 3 частини 2 розділу І Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" від 03.10.2017 №2148-VIII, згідно якого пункт 2 статті 56 Закону №796-XII доповнений словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тим самим неправомірно звузивши існуюче право позивача на соціальний захист, встановлене законом, реалізація якого попередньо була захищена судовим рішенням, що набрало законної сили.
Водночас, судом першої інстанції вірно зазначено, що у Законі України від 03.10.2017 №2148-VIII відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до пункту 2 статті 56 Закону №796-XII поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.
Отже, зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше. Оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку згідно рішення суду, то на нього не поширюється вказана умова.
Враховуючи вищевикладені обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.07.2019 №968250198465 про перерахунок пенсії є та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.05.2019 №560/1090/19 з 01.03.2019 відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Полотнянко Ю.П. Драчук Т. О.