Рішення від 02.04.2020 по справі 440/1034/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/1034/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про:

- визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Полтавській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 з порушенням вимог Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 за період з 01.01.2018 по 31.12.2019;

- зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.12.2019 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-ХІІ, Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Позовні вимоги обґрунтовані посиланнями позивача на те, що відповідач безпідставно не виконав вимоги чинного законодавства щодо здійснення індексації його пенсійної виплати.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи вирішено здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити, з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 34-35/. Свою позицію мотивує посиланням на те, що пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не є об'єктом індексації. Зазначає, що виплата індексації була припинена з 01.01.2018 в зв'язку з проведенням перерахунку пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", оскільки розмір підвищення пенсії склав 1858,52 грн, що перевищує суму індексації.

Відповідно до приписів статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Cправи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Полтавській області та з 06.07.1994 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" /а.с. 40-42/.

Пенсійний орган неодноразово проводив перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , при цьому, до 01.01.2018 виплачував таку пенсію останньому з урахуванням індексації /а.с. 45-48/.

З 01.01.2018, в результаті перерахунку пенсії за вислугу років, виплата пенсії ОСОБА_1 почала здійснюватися без урахування індексації /а.с. 50/.

Позивач звернувся до ГУПФУ в Полтавській області із заявою від 02.02.2019 про проведення індексації його пенсії /а.с. 19/.

Листом від 23.12.2019 №6476/Б-03 ГУПФУ в Полтавській області проінформувало ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення індексації пенсії, оскільки починаючи з 01.01.2016 відповідно до статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації в розмірі 103 відсотки. Виплата індексації була припинена з 01.01.2018 у зв'язку з проведенням перерахунку пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", оскільки розмір підвищення пенсії склав 1858,52 грн, що перевищує суму індексації.

Не погоджуючись із такою відповіддю суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.

За змістом статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення".

Стаття 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначає, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Стаття 3 даного Закону передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Як передбачено частиною 4 статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також за рахунок коштів Державного бюджету України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників (далі - Порядок).

Згідно з пунктом 2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру:

пенсії;

стипендії;

оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер;

грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби;

розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі;

допомога по безробіттю, що надається відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття;

суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей.

Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При цьому, згідно з пунктом 3 Порядку до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема:

доходи громадян від здачі в оренду майна, від акцій та інших цінних паперів, ведення селянського (фермерського) і особистого підсобного господарства, підприємницької діяльності, яка є для громадян джерелом грошових доходів від власності;

виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати;

одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності;

допомога у зв'язку з вагітністю та пологами, допомога при народженні дитини, допомога на поховання;

цільова разова матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію, суми соціальних пільг, компенсації (крім виплат, визначених пунктом 2 цього Порядку), винагорода за підсумками роботи за рік тощо;

соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме; мінімальний розмір допомоги по безробіттю; державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд; тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату; щомісячна грошова допомога малозабезпеченій особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею; компенсаційна виплата, що призначається непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами);

державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям, допомога на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до пункту 4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Як слідує з матеріалів пенсійної справи, до 01.01.2018 пенсія позивачу виплачувалася з доплатою до її розміру фіксованої індексації у розмірі 409,21 грн /а.с. 55-56/.

13.04.2018 ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області видано та направлено до ГУПФУ в Полтавській області довідку №4/7330 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій /а.с. 49/.

В результаті перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.01.2018 на підставі вказаної довідки, розмір пенсії останнього склав 70% грошового забезпечення, що складає 6583,50 грн, в тому числі підвищення 3717,03 грн /а.с. 50/.

При цьому, до виплати ОСОБА_1 пенсія за вислугу років з 01.01.2018 визначена у розмірі 4724,99 грн, в тому числі підвищення 1858,52 грн (50% х 3717,03 грн).

Таким чином, на думку суду, з 01.01.2018 виплата індексації пенсії позивача була припинена пенсійним органом в зв'язку з проведенням перерахунку пенсії згідно постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" обґрунтовано, оскільки розмір підвищення пенсії склав 1858,52 грн, що перевищує суму індексації.

Кожний із місяців періоду, вказаного позивачем (з 01.01.2018 по 31.12.2019), визначений місяцем підвищення пенсії для нарахування індексації, оскільки проводився перерахунок пенсії. Підстави для індексації пенсії згідно зазначених місяців підвищення пенсії та обчисленого Державним комітетом статистики індексу споживчих цін відсутні.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" у ГУПФУ в Полтавській області відсутні правові підстави для проведення індексації пенсії громадянину ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.12.2019.

Щодо посилань позивача на необхідність врахування при розгляді даної справи висновків Верховного Суду у справі №638/9697/17, то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки предмет розгляду вказаної справи стосувався питання наявності правових підстав для виплати особі пенсії по інвалідності, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням індексації, при цьому, предмет спору у даній справі стосується питання наявності правових підстав індексації самої пенсії позивача, а не грошового забезпечення, з якого розрахована така пенсія.

Стосовно посилань позивача на практику Європейського суду з прав людини суд зауважує, що такі посилання зроблені без урахування фактичних обставин справи.

Відтак, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та беручи до уваги норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

З огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, підстав для розподілу судових витрат немає.

Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Гіглава