Ухвала від 02.04.2020 по справі 360/1331/20

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

02 квітня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/1331/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , Адреса для листування: АДРЕСА_2 ) до Луганського обласного військового комісаріату (місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Б. Ліщини, буд. 38) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.03.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не звільнення ОСОБА_1 з військової служби на підставі рапорту від 10.03.2020 за підпунктом «й» пункту 2 частити 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як такої, яка вислужила не менше 24 місяців військової служби за контрактом та не висловила бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 звільнити ОСОБА_1 з військової служби на підставі рапорту від 10.03.2020 відповідно до підпункту «й» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як таку, яка вислужила не менше 24 місяців військової служби за контрактом та не висловила бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10.10.2014 між позивачем та Міністерством оборони України в особі т.в.о. військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника ОСОБА_2 було укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України. На підставі контракту та наказу т.в.о. військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковника ОСОБА_3 від 10.10.2014 № 13 року позивач була зарахована на військову службу за контрактом до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаду відповідального виконавця мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_4 за короткочасним контрактом на особливий період або до оголошення рішення про демобілізацію. За наказом першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України від 26.12.2015 № 360 з 10.10.2014 позивач була зарахована до складу сил та засобів, які беруть безпосередню участь в АТО. За наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.12.2014 № 101 звільнена з попередньої посади та призначена на посаду механіком - радіотелефоністом відділення зв'язку та інформатизації Марківського об'єднаного районного військового комісаріату Луганської області. У грудні місяці 2018 року позивач переведена до нового місця служби - до Білокуракинсько-Троїцького ОРВК смт. Білокуракине Луганської області (наказ військового комісара Марківського ОРВК від 30.11.2018 № 186 та наказ військового комісара Білокуракинсько-Троїцького ОРВК від 01.12.2018 № 161).

Згідно умов пункту 3 контракту, визначено, що він є строковим та укладається відповідно до строків, установлених законодавством, за погодженням сторін до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію.

Пунктом 4 контракту передбачено, що сторони зобов'язують не пізніш як за три місяці до закінчення строку контракту повідомити одна одну про бажання або небажання укладати новий контракт чи відмову в його укладенні із зазначенням причин, передбачених нормативно-правовими актами.

04.03.2020 позивач склала рапорт на ім'я військового комісара Білоркуракинсько-Троїцького ОРВК, в якому повідомила про своє небажання продовжувати проходити військову службу та просила звільнити з лав Збройних сил України згідно підпункту «й» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок», оскільки на час складення вказаного рапорту вислужила 24 місяці з дати укладення контракту та не бажала продовжувати проходити військову службу.

04.03.2020 військовий комісар Білокуракинсько-Троїцького ОРВК подав рапорт до військового комісару Луганського обласного військового комісаріату для вирішення його по суті.

Оскільки рапорт від 04.03.2020 не був розглянутий по суті, 10.03.2020 позивач склала аналогічний рапорт про звільнення з ВСУ, який було направлено Білокуракинсько-Троїцьким ОРВК до Луганського ОВК для розгляду по суті.

03.03.2020 № ВОЗІК/501 військовим комісаром ІНФОРМАЦІЯ_5 була надана відповідь, згідно якого повідомляється, що рапорт щодо звільнення з військової служби повернуто без реалізації. Як на підставою для залишення мого рапорту без задоволення. Луганським ОВК було вказано, що 23.06.2018 набув чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення окремих питань проходження громадянами військової служби» від 05.04.2018 № 2397-УІП, яким були внесені зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», зокрема до підпункту «й» пункту 2 частини 5 статті 26, яка була викладена в новій редакції, а саме: контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах: 2) під час дії особливого періоду (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації): й) які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вилужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду. Надалі, по тексту листа Луганського ОВК, зазначається, що на виконання вказаного Закону, Міністерством оборони України спільно з Генеральним штабом Збройних Сил України 03.07.2018 видана Директива Д-1 «Про визначення строків звільнення з військової служби військовослужбовців, які набули право на звільнення зі служби, та особливості їх звільнення», згідно пунктів 7, 9 частини 1 якої передбачено, що заборонити звільнення військовослужбовців з військової служби у період виконання ними завдань у районі проведення операції об'єднаних сил. Оскільки за наказом Генерального штабу ЗСУ від 18.06.2018 № 13/* з 10.05.2018 позивач залучена до складу сил і засобів об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, і за наказом Командувача об'єднаних сил (по стройовій частині) від 12.07.2018 № 65/* з 10.05.2018 вважається такою, що прибула до складу сил та засобів, і беру безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганських областях, з метою виконання службових (бойових) завдань, тому наданий час позивач не підлягає звільненню з лав Збройних Сил України за підпунктом «й» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Ознайомившись з листом Відповідача, яким фактично було відмовлено у звільненні з військової служби, та систематизуючи усі наявні обставини та юридичні факти, позивач приходить до висновку про протиправність бездіяльності Відповідача.

На думку позивача, вона є лише залученою до сил та засобів об'єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, і не виконую завдання в інтересах оборони України під час дії особливого періоду, та не приймає безпосередню участь у веденні воєнних (бойових) дій, як в сукупності вказано у підпункті «й» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Тому, залучення позивача за наказом Генштабу ЗСУ від 18.06.2018 № 13/* з 10.05.2018 до складу і засобів об'єднаних сил, не може слугувати обмеженням для звільнення з військової служби, враховуючи при цьому, що позивачем були дотриманні умови для звільнення, а саме: перебування на військовій службі за контрактом в особливий період не менше 24 місяців. Отже, відповідач зобов'язаний був прийняти рішення (наказ) про звільнення, але цього не здійснив.

З посиланням на положення статті 26 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу», директиви Міністерства оборони України № Д-1 від 03.07.2018 «Про визначення строків звільнення з військової служби військовослужбовців, які набули право на звільнення зі служби, та особливості їх звільнення», позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не звільнення її з військової служби.

Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), підстав для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.

Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Враховуючи значення даної справи для позивача, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку загального позовного провадження.

Керуючись статтями 5, 9, 12, 19, 20, 32, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 179, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Справу розглядати в порядку загального позовного провадження.

Призначити підготовче засідання по справі на 23 квітня 2020 року о 14 год. 00 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18, І поверх, зала судових засідань № 7.

Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов'язати відповідача - надати у підготовче засідання належним чином засвідчену копію директиви Міністерства оборони України від 03.07.2018 № Д-1 «Про визначення строків звільнення з військової служби військовослужбовців, які набули право на звільнення зі служби, та особливості їх звільнення».

Нагадати сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Відповідно до вимог пунктів 5.26, 5.27 Національного стандарту України Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації “Вимоги до оформлювання документів” (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003 року № 55, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів “Згідно з оригіналом”, назви, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії. Підпис відповідальної особи на документі засвідчують відбитком печатки організації. Згідно з пунктом 4.5 ДСТУ 4163-2003 у документах, що їх оформлюють на двох і більше сторінках, реквізити 26 - відбиток печатки, 27 - відмітка про засвідчення копії проставляють після тексту (21).

Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Борзаницею С.В. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.

СуддяС.В. Борзаниця