про заміну сторони виконавчого провадження
02 квітня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/1695/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому заяву Приватного підприємства «Надніпрянське» про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі
за позовом: Приватного підприємства «Надніпрянське»
до відповідача: Головного управління ДФС у Кіровоградській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Приватне підприємство «Надніпрянське» звернулося до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0071755305 від 11.06.2019 р., яким до Приватного підприємства «Надніпрянське» застосовано штраф у розмірі 533 034,64 грн.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 р. адміністративний позов задовольнити в повному обсязі; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0071755305 від 11 червня 2019 року, винесене Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області, яким до Приватного підприємства «Надніпрянське» застосовано штраф у розмірі 533 034,64 грн.; стягнуто на користь Приватного підприємства «Надніпрянське» (код ЄДРПОУ 42546015, м. Світловодськ смт. Власівка Кіровоградської області, вул. Східна, 3, кв.20) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 7 995,52 грн. (сім тисяч дев'ятсот дев'яносто п'ять грн. 52 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55) (а.с.87-89).
24.03.2020 р. до суду надійшла заява Приватного підприємства «Надніпрянське» про заміну сторони виконавчого провадження - боржника Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області на його правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (а.с.144-145). Заява мотивована тим, що ПП «Надніпрянське» звернулося до Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області із заявою про виконання судового рішення, однак листом №13-13-10/957 від 19.02.2020 р. Головне управління Державної казначейської служби у Кіровоградській області рекомендовано звернутися до суду із заявою про заміну боржника, оскільки ГУ ДФС у Кіровоградській області знаходиться в стані ліквідації.
Ухвалою від 25.03.2020 р. призначено до розгляду в судовому засіданні заяву Приватного підприємства «Надніпрянське» про заміну сторони виконавчого провадження (а.с.154).
Належним чином повідомлені учасники справи в судове засідання не з'явилися (а.с.156, 158, 159).
Згідно з ч.2 ст.379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, а розгляд справи згідно з ч.9 ст.205 КАС України проведено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналогічна норма визначена ч.5 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. №1404-VIII відповідно до якої у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
Із системного аналізу зазначених норм встановлено, що заміна сторони виконавчого провадження пов'язується не з припиненням, а вибуттям такої сторони, тобто неможливості здійснювати права та виконувати обов'язки визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Таким чином, зважаючи на приписи ч.2 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження» одним із обов'язків боржника є виконання судового рішення.
Відповідно до абз.3 ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
За приписами абз.2 ч.3 ст.81 Цивільного кодексу України Порядок утворення та правовий статус юридичних осіб публічного права встановлюються Конституцією України та законом.
В силу ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч.8 ст.4 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. №755-IV (далі за текстом - Закон №755) у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються .
Згідно з п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 р. №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» (далі за текстом - Постанова №537) утворено як юридичну особу публічного права Головне управління ДПС у Кіровоградській області.
З огляду на п.2 Постанови №537 реорганізовано Головне управління ДФС у Кіровоградській області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Відповідно до п.3 Постанови №537 територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Пунктом 4 Постанови №537 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби є правонаступниками майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.
Наказом Державної податкової служби України «Про затвердження Положення про територіальні органи ДПС» від 12.07.2019 р. №14 затверджено положення про Головне управління ДПС у Кіровоградській області, відповідно до пункту 1 якого ГУ ДПС у Кіровоградській області забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Кіровоградської області, є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Кіровоградській області.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Головне управління ДФС у Кіровоградській області з 02.08.2019 р. перебуває в стані припинення (а.с.160-165).
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.07.2019 р. зареєстровано як юридичну особу Головне управління ДПС в Кіровоградській області (а.с.166-171).
Розпорядженням Кабінету Міністрів від 21.08.2019 р. №682-р погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 р. №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
На підставі зазначеного розпорядження, головою ДПС України видано наказ №36 від 28.08.2019 р. «Про початок діяльності Державної податкової служби України», а в.о. начальника Головного управління ДПС в Кіровоградській області - наказ №5 від 29.08.2019 р. «Про початок діяльності Головного управління ДПС в Кіровоградській області».
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Кіровоградській області, затвердженого наказом ДПС України 12.07.2019 №14, ГУ ДПС є правонаступником усіх прав та обов'язків ГУ ДФС у Кіровоградській області (а.с.52, Т.2).
При цьому суд враховує, що відповідно до листа Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області №13-13-10/957 від 19.02.2020 р. відповідно до кошторису на 2020 рік ГУ ДФС у Кіровоградській області передбачено кошти за програмою 3503010 «Заходи з реорганізації Державної фіскальної служби» лише за КЕКВ 2110 «Оплата праці» та 2120 «Нарахування на оплату праці». З аналізу КПКВК по яким відкриті рахунки боржнику по справі №340/1695/29 випливає, що здійснити безспірне списання коштів з ГУ ДФС у Кіровоградській області на цей час є неможливим, оскільки установа ліквідується і в 2020 році їй передбачено лише кошторисні видатки пов'язані з виплатою заробітної плати членам комісії, які займаються завершенням процедури ліквідації, а всі інші витрати пов'язані з податковою діяльністю передбачено по новоствореній установі ГУ ДПС у Кіровоградській області, яка є правонаступником ГУ ДФС у Кіровоградській області (а.с.149).
Суд зауважує, що інститут правонаступництва органів державної влади (юридичних осіб публічного права) відмінний від інституту правонаступництва юридичних осіб приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових категорії компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов'язків, які складають зміст відповідних правовідносин, тобто публічне правонаступництво за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується до органу, що створюється та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, у яких орган влади виступає як юридична особа приватного права.
Таким чином, у випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов'язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акту (ч.2 ст.107 Цивільного кодексу України). При цьому юридична особа є припиненою з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з 29.08.2019 р. діяльність та адміністративна компетенція Головного управління ДФС в Кіровоградській області як суб'єкта владних повноважень припинилася, а його функції і зобов'язання у публічно-правових відносинах перейшли до іншого органу державної влади - Головного управління ДПС в Кіровоградській області.
Зважаючи на викладене та беручи до уваги вибуття сторони виконавчого провадження - боржника Головного управління ДФС в Кіровоградській області у виконавчому провадженні щодо виконання виконавчих листів виданих 07.02.2020 р. Кіровоградським окружним адміністративним судом у справі №340/1695/19, суд дійшов висновку щодо необхідності допустити заміну сторони виконавчого провадження - боржника Головного управління ДФС в Кіровоградській області його правонаступником Головним управлінням ДПС в Кіровоградській області.
Керуючись ст.ст.205, 229, 248, 256, 293-295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Заяву Приватного підприємства «Надніпрянське» про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.
2. Допустити заміну сторони виконавчого провадження - боржника Головного управління ДФС в Кіровоградській області його правонаступником Головним управлінням ДПС в Кіровоградській області за виконавчими листами виданими 07.02.2020 р. Кіровоградським окружним адміністративним судом у справі №340/1695/19.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту підписання її суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складання ухвали - 02 квітня 2020 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт