01 квітня 2020 року Справа № 280/782/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (юридична адреса: 65091, Одеська область, м. Одеса, вул. Середня, буд. 19, поштова адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 13, код ЄДРПОУ 38839332)
до - Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945)
до - Державної податкової служби України (юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393)
про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладнх, зобов'язання вчинити певні дії,-
04 лютого 2020 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (далі - позивач) до - Головного управління ДПС у Запорізькій області(далі - відповідач 1) та Державної податкової служби України та (далі - відповідач 2) та , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338814/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 21.11.2018 №1129. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 21.11.2018 № 1129, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (попереднє найменування Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП»), в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338808/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2018 №1130. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 30.11.2018 №1130, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (попереднє найменування Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП»), в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338825/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 03.12.2018 №661. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 03.12.2018 №661, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (попереднє найменування Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП»), в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338820/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 04.12.2018 №662. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 04.12.2018 №662, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (попереднє найменування Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП»), в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338816/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 20.12.2018 №795. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 20.12.2018 №795, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (попереднє найменування Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП»), в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що реєстрацію спірних податкових накладних ТОВ «МОТАС» було безпідставно зупинено. Стверджує, що товариством було подано до контролюючого органу письмові пояснення, а також підтверджуючі документи, однак рішеннями від 27.11.2019 №1338814/38839332, від 27.11.2019 №1338808/38839332, від 27.11.2019 №1338825/38839332, від 27.11.2019 №1338820/38839332, від 27.11.2019 №1338816/38839332 відмовлено у реєстрації податкових накладних №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018. Зазначає, що у квитанціях про реєстрацію податкових накладних, відповідно до яких зупинено реєстрацію спірних податкових накладних, не зазначено конкретний вид критерію ризиковості, а також рішення, яким позивач віднесений до переліку ризикових платників. На думку позивача, оскаржувані рішення не містить належної мотивації. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 06.02.2020 відкрито провадження по справі №280/782/20 у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Розгляд справи призначено на 04.03.2020 о 09 год. 30 хв.
25.02.2020 представником відповідачів через канцелярію суду (вх. №8753) поданий відзив на позов, в якому проти задоволення позову відповідачі заперечують та зазначають. Реєстрація податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТАС» №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018 була зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. На розгляд комісії платником податку подано додаткові документи, але рішеннями від 27.11.2019 №1338814/38839332, від 27.11.2019 №1338808/38839332, від 27.11.2019 №1338825/38839332, від 27.11.2019 №1338820/38839332, від 27.11.2019 №1338816/38839332 відмовлено у реєстрації податкових накладних №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018, у зв'язку із неподанням всіх необхідних документів. Із огляду на таке вважають, що відповідач 1 діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
Ухвалою суду від 04.03.2020 відкладено розгляд справи на 01.04.2020 о/об 17 год. 00 хв.
Представником позивача 01.04.2020, через канцелярію суду (вх.№15366) подано клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи документами. На задоволені позовних вимог наполягає.
Представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, про причину неявки суд не повідомив.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження, фіксація судового засідання за допомогою технічного засобу, відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснювалось.
Суд, оцінивши обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТАС» зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 06.08.2013, код за ЄДРПОУ 38839332, зареєстроване в реєстрі платників ПДВ 04.10.2013, ІПН 388393308310.
Основні види діяльності ТОВ «МОТАС»: оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, оптова торгівля хімічними продуктами, роздрібна торгівля пальним, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, консультування з питань комерційної діяльності й керування, рекламні агентства, дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.
Між ТОВ «Торговий дім «Запоріжоілгруп» (Постачальник) та Комунальним підприємством «Наше місто» Запорізької міської ради (Покупець) укладено договір від 10.04.2018 №222/2018/04/т.
14.11.2019 рішенням єдиного учасника №19 було змінено найменування Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП» (код ЄДРПОУ 38839332) на Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТАС» . Державна реєстрація змін назви Товариства в Єдиному державному реєстрі юридичних(код ЄДРПОУ 38839332) осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відбулась 26.11.2019, що підтверджується описом документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» з кодом доступу до скан-копій статуту, статутом, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відносини за договором від 10.04.2018 №222/2018/04/т (далі - Договір) відбувались до перейменування ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП», тож всі підтверджуючі документи на виконання зобов'язань Постачальником оформлені від ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП».
Пунктом 1.1. предмету Договору встановлено, що в порядку та на умовах, визначених Договором, Постачальник зобов'язується поставити Покупцю бензин А-92, бензин А-95 (код ДК 021:2015 09130000-9 Нафта і дистиляти) - та забезпечувати відпуск Товару Покупцю на підставі паливних карток та паливних карток/талонів, а Покупець зобов'язується приймати та оплачувати надані по паливним карткам/талонам Постачальником Товар. На виконання Договору позивачем на адресу Покупця були надані талони на бензин А-92, бензин А-95, що підтверджується видатковими накладними на талони з розшифровками:
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ000460 від 24.04.2018 на талони на бензин А-95 на суму 14200,00 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ000502 від 07.05.2018 на талони на бензин А-92 на суму 108690,00 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ000503 від 07.05.2018 на талони на бензин А-92 на суму 2724,00 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ000504 від 07.05.2018 на талони на бензин А-95 на суму 28400,00 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ000505 від 07.05.2018 на талони на бензин А-95 на суму 3408,00 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ000697 від 03.07.2018 на талони на бензин А-95 на суму 34080,00 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ000698 від 03.07.2018 на талони на бензин А-95 на суму 2840,00 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ000696 від 03.07.2018 на талони на бензин А-92 на суму 130752,00 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ001114 від 21.11.2018 на талони на бензин А-92 на суму 156357,60 грн;
- Видаткова накладна №Т-ЗОГ001115 від 21.11.2018 на талони на бензин А-95 на суму 44304,00 грн.
На виконання умов договору КП «Наше місто» ЗМР здійснили передоплату за отримані талони на бензин А-92, А-95, що підтверджується наступними платіжними дорученнями:
- від 21.11.2018 №7163 про сплату 52376,40 грн;
- від 30.11.2018 №7318 про сплату 50000,00 грн;
- від 03.12.2018 №7321 про сплату 50000,00 грн;
- від 04.12.2018 №7328 про сплату 10000,00 грн;
- від 20.12.2018 №7453 про сплату 90661,60 грн.
Позивачем після отримання коштів від покупця згідно платіжного доручення від 21.11.2018 №7163 про сплату 52376,40 грн за товар Бензини А-92, А-95, А-92 Євро-5, АИ-95 Євро5-Е5 була оформлена податкова накладна від 21.11.2018 №1129 на загальну суму 52376,40 грн, у тому числі ПДВ 8729,42 гривень.
Позивач 14.12.2018 направили для реєстрації податкову накладну від 21.11.2018 №1129. Згідно інформації зазначеної у Квитанції від 14.12.2018 реєстраційний номер документу 9280056655, код форми J1201010, яка була направлена ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, версія 2.3.1.0» на адресу позивача, реєстрація документу була зупинена з причин відповідно до пункту 201.16 ст.201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем після отримання коштів від покупця згідно платіжного доручення від 30.11.2018 №7318 про сплату 50000,00 грн за товар Бензин А-92 була оформлена податкова накладна від 30.11.2018 №1130 на загальну суму 50 000,00 грн, у тому числі ПДВ 8333,33 грн.
Товариство 14.12.2018 направили для реєстрації податкову накладну від 30.11.2018 №1130. Згідно інформації зазначеної у Квитанції від 14.12.2018 реєстраційний номер документу 9280040197, код форми J1201010, яка була направлена ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, версія 2.3.1.0» на адресу позивача, реєстрація документу була зупинена з причин відповідно до пункту 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем після отримання коштів від покупця згідно платіжного доручення від 03.12.2018 №7321 про сплату 50000,00 грн. за товар Бензин А-92 була оформлена податкова накладна від 03.12.2018 №661 на загальну суму 50 000,00 грн, у тому числі ПДВ 8333,33 грн.
Позивач 18.01.2019 направили для реєстрації податкову накладну від 03.12.2018 №661. Згідно інформації зазначеної у Квитанції від 18.01.2019 реєстраційний номер документу 9303794340, код форми J1201010, яка була направлена ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, версія 2.3.1.7» на адресу позивача, реєстрація документу була зупинена з причин відповідно до пункту 201.16 ст. 201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем після отримання коштів від покупця згідно платіжного доручення від 04.12.2018 №7328 про сплату 10000,00 грн за товар Бензин А-92 була оформлена податкова накладна від 04.12.2018 №662 на загальну суму 10 000,00 грн, у тому числі ПДВ 1666,67 грн.
Товариство 18.01.2019 направили для реєстрації податкову накладну від 04.12.2018 №7328. Згідно інформації зазначеної у Квитанції від 18.01.2019 реєстраційний номер документу 9303769312, код форми J1201010, яка була направлена ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, версія 2.3.1.7» на адресу позивача, реєстрація документу була зупинена з причин відповідно до пункту 201.16 ст.201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем після отримання коштів від покупця згідно платіжного доручення від 20.12.2018 №7453 про сплату 90661,60 грн за товар Бензин А-92, Бензин А-95 була оформлена податкова накладна від 20.12.2018 №795 на загальну суму 90661,60 грн, у тому числі ПДВ 15110,27 грн.
Товариство 15.01.2019 направили для реєстрації податкову накладну від 04.12.2018 №7328. Згідно інформації зазначеної у Квитанції від 15.01.2019 реєстраційний номер документу 9302061880, код форми J1201010, яка була направлена ДФС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, версія 2.3.1.7» на адресу позивача, реєстрація документу була зупинена з причин відповідно до пункту 201.16 ст.201 ПК України, оскільки податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018 в ЄРПН відповідно до пункту 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ТД ЗАПОРІЖОІЛГРУП» були подані повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, документ від 21.11.2019 року №21/11. Були надані копії первинних документів для підтвердження реальності здійснення операції по ПН №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018.
27.11.2019 було отримано рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338820/38839332, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1129 від 21.11.2018 з підстави: ненадання платником податку копій документів, а саме договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В додатковій інформації зазначено відсутність первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування.
27.11.2019 було отримано рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338808/38839332, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1130 від 30.11.2018 з підстави: ненадання платником податку копій документів, а саме договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В додатковій інформації зазначено відсутність первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування.
27.11.2019 було отримано рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338825/38839332, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №661 від 03.12.2018 з підстави: ненадання платником податку копій документів, а саме договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В додатковій інформації зазначено відсутність первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування.
27.11.2019 було отримано рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338820/38839332, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №662 від 04.12.2018 з підстави: ненадання платником податку копій документів, а саме договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В додатковій інформації зазначено відсутність первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування.
27.11.2019 було отримано рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиного реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338816/38839332, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №795 від 20.12.2018 з підстави: ненадання платником податку копій документів, а саме договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні (документи, які не надано підкреслити), розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. В додатковій інформації зазначено відсутність первинних документів щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування.
Не погоджуючись із рішеннями про відмову в реєстрації податкових накладних та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України № 2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Податковий кодекс України).
Відповідно до вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Відповідно до вимог п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 117, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації; Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації.
Згідно з вимогами п. 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 117), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак, визначених у пункті 3 цього Порядку, такі податкова накладна/розрахунок коригування не підлягають моніторингу та підлягають реєстрації в Реєстрі.
Як вбачається з п. 5 Порядку № 117, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.
Згідно з вимогами п. п. 6 та 7 Порядку № 117 визначено, що у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Отже чинним законодавством визначено, що підставами для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є наступна відповідність:
1) платника податку - критеріям ризиковості платника податку;
2) податкової накладної/розрахунку коригування - критеріям ризиковості здійснення операції.
Суд зазначає, що вимоги п.п. 6 та 7 Порядку № 117 є чіткими і не припускають неоднозначне (множинне) трактування обов'язків контролюючих органів.
Разом з тим, реєстрацію поданих позивачем податкових накладних зупинено (як зазначено в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних) через те, що податкова накладна відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Таким чином, зупиняючи реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією застосовано формулювання, яке п.п. 6 та 7 Порядку не передбачено.
Вказане свідчить про те, що контролюючим органом реєстрацію податкової накладної зупинено з підстав, які не передбачені чинним законодавством.
Відповідно до вимог п. 12 та 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.
Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються серед іншого критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку та пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Окремими положеннями Порядку № 117 не визначено конкретних критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, натомість на підставі пункту 10 цього Порядку зобов'язано Державну фіскальну службу України визначити такі критерії та погодити їх з Міністерством фінансів України.
На сайті ДФС України 13.11.2018 оприлюднено критерії ризиковості платника податку та критерії ризиковості здійснення операцій (з урахуванням внесених змін, погоджених Міністерством фінансів згідно листа від 31.10.2018 № 26010-06-05/28170), затверджені керівником ДФС України 05.11.2018.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин та прийняття спірного у цій справі акта індивідуальної дії, хоча й набула чинності змінена редакція пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України у відповідності до вимог якої прийнято Порядок № 117, проте реалізація механізму зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних поставлена у залежність від наявності критеріїв ризиковості господарських операцій.
Зупиняючи реєстрацію податкових накладних контролюючий орган послався на критерії ризиковості, затверджені ДФС, зокрема на п. 1.6 відповідно до якого комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях і тимчасово окупованій території, в розумінні Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України; платник податку зареєстрований платником ПДВ менше трьох місяців; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Разом з тим, суд зазначає, що листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України. Акти, що затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Вказана позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.04.2019 по справі №822/1878/18.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного виду критерію ризиковості здійснення операцій. Вживання податковим органом загального посилання на пункт Критеріїв ризиковості здійснення операцій, при цьому не зазначення такого критерію(їв) ризиковості платника податку та/або критерію(їв) ризиковості здійснення операцій, та без зазначення переліку документів, які пропонується надати контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак, суд вважає, що зупинення реєстрації спірних податкових накладних відбулось із порушенням законодавчо визначених підстав та процедури.
До того ж, наявне рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.06.2019 по справі №280/1157/19 про визнання протиправним та скасування рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації Головного управління ДФС у Запорізькій області викладене у протоколі №158 від 08.11.2018 в частині визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Запоріжоілгруп» таким, що відповідає пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку, зобов'язано Головне управління ДФС у Запорізькій області виключити з переліку ризикових платників податків Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Запоріжоілгруп» в АІС «Податковий блок». Рішення набуло законної сили при перегляді його 28.10.2019 року Третім апеляційним адміністративним судом, внаслідок чого рішення першої інстанції залишено без змін.
Передумовою адміністративного позову, результатом якого стало рішення від 24.06.2019 по справі №280/1157/19 було те, що з 09.11.2018 реєстрація всіх податкових накладних, що були виписані та надіслані ТОВ «Торговий дім «Запоріжоілгруп» на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена на підставі того, що ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». З 09.11.2018 реєстрація всіх податкових накладних, що були виписані та надіслані ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП» на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена на підставі того, що ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». По операціям з поставки за жовтень 2018 року була зупинена реєстрація 92 податкових накладних відправлених на реєстрацію, за листопад 2018 року була зупинена реєстрація 132 податкових накладних, за грудень - 86 податкових накладних. Жодна податкова накладна відправлена на реєстрацію не була зареєстрована з 09.11.2018, у зв'язку з чим Позивачем відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 здійснюється подання пояснень та документів для підтвердження здійснення господарських операцій для прийняття комісією ГУ ДФС у Запорізькій області рішень про реєстрацію податкових накладних. У зв'язку великим об'ємом зупинених податкових накладних та не можливості одночасно надати повідомлення та документи, контрагенти, покупці товарів у ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП», втрачають суми податку, що відносяться до податкового кредиту на поточний період та наступні до фактичної реєстрації зупинених податкових накладних.
Тобто фактично судом першої інстанції скасовано рішення, яке було передумовою для зупинення всіх податкових накладних, що формувались та відправлялись на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП». Тож є всі підстави також вважати, що дії податкового органу з зупинення реєстрацій податкових накладних №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018 від ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАПОРІЖОІЛГРУП» є неправомірними.
Згідно з вимогами п. 14 Порядку № 117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Як вбачається з п. 15 Порядку № 117, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Пунктом 16 Порядку № 117 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Згідно з вимогами п.п. 18-20 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до вимог п. 21 Порядку № 117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як слідує з п.22 Порядку № 117, рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Відповідно до пункту 23 Порядку №117, таке рішення приймається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку.
Як вбачається із оскаржуваних рішень Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області, підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкових накладних є ненадання платником податку копій документів, а саме: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, первинні документи щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування.
Вказані переліки помічені хрестиком без наявності відповідних підкреслень, як того вимагає форма рішення чи будь-яких дописів з конкретизацією відсутніх документів.
У відзиві контролюючий орган, як на підставу для відмови у реєстрації податкових накладних посилається на ненадання платником податків первинних документів щодо договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, первинні документи щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування.
Суд оцінюючи доводи відповідачів зазначає таке.
Як вбачається з Квитанцій про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, зупиняючи реєстрацію спірних податкових накладних, контролюючий орган не визначив, які саме документи необхідно надати позивачеві для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Як зазначалось судом, оскаржувані Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не містять чіткої вказівки на документи, які не були надані платником податків. Зазначеним спростовуються доводи відповідачів про наведення ними конкретного переліку документів, який було запропоновано платникові податків надати до контролюючого органу.
Щодо тверджень контролюючого органу про ненадання документів для підтвердження поставки товару по податкових накладних №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018, а саме договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків, первинні документи щодо придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджено, що наступні документи: копія пояснювальної записки до ГУ ДФС у Запорізькій області від 21.11.2019 №21//11/ДФС 2; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ000460 від 24.04.2018 на талони на бензин А-95 на суму 14200,00 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ000502 від 07.05.2018 на талони на бензин А-92 на суму 108690,00 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ000503 від 07.05.2018 на талони на бензин А-92 на суму 2724,00 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ000504 від 07.05.2018 на талони на бензин А-95 на суму 28400,00 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ000505 від 07.05.2018 на талони на бензин А-95 на суму 3408,00 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ000697 від 03.07.2018 на талони на бензин А-95 на суму 34080,00 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ000698 від 03.07.2018 на талони на бензин А-95 на суму 2840,00 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ000696 від 03.07.2018 на талони на бензин А-92 на суму 130752,00 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ001114 від 21.11.2018 на талони на бензин А-92 на суму 156357,60 грн; копія видаткової накладної №Т-ЗОГ001115 від 21.11.2018 на талони на бензин А-95 на суму 44304,00 грн; копія оборотно-сальдової відомісті по рахунку 361 за 01.04.2018 - 21.11.2019; копія оборотно-сальдової відомісті по рахунку 631 за квітень 2018 р. - квітень 2019 р.; копія видаткової накладної №ЗОГ00899 від 31.05.2018 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.05.2018 по 31.05.2018, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ00899 від 31.05.2018; копія видаткової накладної №ЗОГ001057 від 30.06.2018 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.06.2018 по 30.06.2018, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ001057 від 30.06.2018; копія видаткової накладної №ЗОГ001282 від 31.07.2018 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.07.2018 по 31.07.2018, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ001282 від 31.07.2018; копія видаткової накладної №ЗОГ001159 від 31.08.2018 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.08.2018 по 31.08.2018, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ001159 від 31.07.2018; копія видаткової накладної №ЗОГ001514 від 30.09.2018 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.09.2018 по 30.09.2018, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ001514 від 30.09.2018; копія видаткової накладної №ЗОГ001669 від 31.10.2018 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.10.2018 по 31.10.2018, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ001669 від 31.10.2018; копія видаткової накладної №ЗОГ001819 від 30.11.2018 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.11.2018 по 30.11.2018, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ001819 від 30.11.2018; копія видаткової накладної №ЗОГ001875 від 31.12.2018 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.12.2018 по 31.12.2018, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ001875 від 31.12.2018; копія видаткової накладної №ЗОГ002021 від 31.01.2019 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.01.2019 по 31.01.2019, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ002021 від 31.01.2019; копія видаткової накладної №ЗОГ002221 від 28.02.2019 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.02.2019 по 01.02.2019, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ002221 від 28.02.2019; копія видаткової накладної №ЗОГ002255 від 31.03.2019 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.03.2019 по 31.03.2019, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ002255 від 31.03.2019; копія видаткової накладної №ЗОГ002357 від 05.04.2019 передачі палива на АЗС ТД ЗОГ за період з 01.04.2019 по 05.04.2019, копія додатку №1 до видаткової накладної №ЗОГ002357 від 05.04.2019; копія платіжного доручення від 19.10.2018 №6897 про сплату 52608,40 грн; копія платіжного доручення від 21.11.2018 №7163 про сплату 52376,40 грн; копія платіжного доручення від 30.11.2018 №7318 про сплату 50000,00 грн; копія платіжного доручення від 03.12.2018 №7321 про сплату 50000,00 грн; копія платіжного доручення від 04.12.2018 №7328 про сплату 10000,00 грн; копія платіжного доручення від 20.12.2018 №7453 про сплату 90661,60 грн; копія договору поставки нафтопродуктів №ТЗБН024101 від 24.10.2016 між ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп» та ТОВ «Технохімпостач»; копія додаткової угоди №1 від 24.10.2016 до договору поставки нафтопродуктів №ТЗБН024101 від 24.10.2016 між ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп» та ТОВ «Технохімпостач»; копія договору зберігання №ЗОГЗНПЗ-020118 від 02.01.2018 між ТОВ «ТД «ЗНПЗ» та ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп»; копія договору №222/2018/04/т від 10.04.2018 між ТОВ «ТД «Запоріжоілгруп» та КП «Наше місто» Запорізької міської радихімпостач» тощо надавалися позивачем як до контролюючого органу, так і до матеріалів справи.
Подання вказаних документів до контролюючого органу підтверджується долученими до матеріалів справи документами довільного формату, що доводить формування та передання їх засобами електронного зв'язку позивачем у справі. У зв'язку з зазначеним, твердження відповідачів про відсутність у позивача документів є необґрунтованим.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У зв'язку з чим на підставі ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідачі не можуть посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення
В даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду достатніх та переконливих доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішень від 27.11.2019 №1338814/38839332, від 27.11.2019 №1338808/38839332, від 27.11.2019 №1338825/38839332, від 27.11.2019 №1338820/38839332, від 27.11.2019 №1338816/38839332.
В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентами, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що останній не мав законних підстав для відмови позивачу у реєстрації спірної податкової накладної.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог ТОВ «МОТАС» про визнання протиправними та скасування рішень від 27.11.2019 №1338814/38839332, від 27.11.2019 №1338808/38839332, від 27.11.2019 №1338825/38839332, від 27.11.2019 №1338820/38839332, від 27.11.2019 №1338816/38839332 про відмову у реєстрації податкових накладних №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
У той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Так, пунктом 28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
При цьому, згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкових накладних, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи підтверджували здійснення господарських операцій по поданих податкових накладних. Документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №1129 від 21.11.2018, №1130 від 30.11.2018, №661 від 03.12.2018, №662 від 04.12.2018, №795 від 20.12.2018.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав,позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у сумі 10510 грн 00 коп, що підтверджується платіжними дорученнями № Ю123/8663946/1 від 03.02.2020, № Ю123/8663948/1 від 03.02.2020.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (юридична адреса: 65091, Одеська область, м. Одеса, вул. Середня, буд. 19, поштова адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 13, код ЄДРПОУ 38839332) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945), до Державної податкової служби України (юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень про відмову у реєстрації податкових накладнх, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338814/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 21.11.2018 №1129.
Зобов'язати Державну податкову службу України (юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну від 21.11.2018 № 1129, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЗАПОРІЖОІЛГРУП", яке 26.11.2019 змінило найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (юридична адреса: 65091, Одеська область, м. Одеса, вул. Середня, буд. 19, поштова адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 13, код ЄДРПОУ 38839332), в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338808/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 30.11.2018 №1130.
Зобов'язати Державну податкову службу України (юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну від 30.11.2018 №1130, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЗАПОРІЖОІЛГРУП", яке 26.11.2019 змінило найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (юридична адреса: 65091, Одеська область, м. Одеса, вул. Середня, буд. 19, поштова адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 13, код ЄДРПОУ 38839332), в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338825/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 03.12.2018 №661.
Зобов'язати Державну податкову службу України (юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну від 03.12.2018 №661, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЗАПОРІЖОІЛГРУП", яке 26.11.2019 змінило найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (юридична адреса: 65091, Одеська область, м. Одеса, вул. Середня, буд. 19, поштова адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 13, код ЄДРПОУ 38839332), в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338820/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 04.12.2018 №662.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 04.12.2018 №662, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЗАПОРІЖОІЛГРУП", яке 26.11.2019 змінило найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (юридична адреса: 65091, Одеська область, м. Одеса, вул. Середня, буд. 19, поштова адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 13, код ЄДРПОУ 38839332), в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ГУ ДПС України в Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.11.2019 №1338816/38839332 про відмову в реєстрації податкової накладної від 20.12.2018 №795.
Зобов'язати Державної податкової служби України (юридична адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 43005393)зареєструвати податкову накладну від 20.12.2018 №795, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЗАПОРІЖОІЛГРУП", яке 26.11.2019 змінило найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (юридична адреса: 65091, Одеська область, м. Одеса, вул. Середня, буд. 19, поштова адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 13, код ЄДРПОУ 38839332), в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТАС» (юридична адреса: 65091, Одеська область, м. Одеса, вул. Середня, буд. 19, поштова адреса: 69118, м. Запоріжжя, вул. Чубанова, буд. 13, код ЄДРПОУ 38839332) судовий збір у розмірі 10510 (десять тисяч п'ятсот десять) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (юридична адреса: 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ 43143945).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписане суддею 01.04.2020.
Суддя Р.В. Сацький