Рішення від 31.03.2020 по справі 826/5402/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2020 року м. Київ №826/5402/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:

головуючого судді Костенка Д.А., суддів: Донця В.А., Шрамко Ю.Т.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, за участю третіх осіб без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Міністерства соціальної політики України, Пенсійного фонду України, про визнання нечинною постанови від 21.02.2018 №103 в частині,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить "визнати протиправними та нечинними окремі положення, пункти змін, внесені до постанов Кабінету Міністрів України, додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", а саме: пункти 1, 2 вказаної постанови; пункти 1, 2, 5 та додаток 2 змін, внесених до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.03.2020 закрито про-вадження в адміністративній справі в частині визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Предметом оскарження є наступні положення Змін, що вносяться до постанов Кабіне-ту Міністрів України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, а саме:

1. У пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про поря-док обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей":

<...>

"2) доповнити пункт абзацом такого змісту:

"Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.".";

2. У постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та вне-сення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393":

1) у вступній частині постанови слова і цифри "частини третьої статей 43 і 63" замінити словами і цифрами "частини четвертої статті 63";

2) у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому зазначеною постановою:

пункти 1 і 2 викласти в такій редакції:

"1. Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України."".

Підставами позову зазначено те, що оскаржувані положення містять слова "на умовах" та "розмірах", які відсутні у ч. 3 ст. 43 та у ст. 63 Закону України від 04.09.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу, що звужує його право на отримання пенсії у відповідному розмірі.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові, зважаючи на необґрун-тованість позовних вимог, посилаючись, зокрема на ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено можливість Уряду передбачати умови, порядок та розміри для перерахунку пенсій. Зазначає про необхідність дотримання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування кожного на достатній життєвий рівень. Стверджує про відсутність в оскаржуваній постанові ознак дискримінації, оскільки не відбулось зменшення розміру пенсії, яку отримував позивач. Також стверджує про відсутність порушення права позивача на отримання пенсії.

Треті особи подали письмові пояснення, в яких підтримують позицію відповідача та просять відмовити в позові.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, зважаючи на таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 затверджено Зміни, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України.

Вказані Зміни містять такі положення, а саме:

1. У пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про поря-док обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей":

<...>

"2) доповнити пункт абзацом такого змісту:

"Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.".".

2. У постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та вне-сення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393":

1) у вступній частині постанови слова і цифри "частини третьої статей 43 і 63" замінити словами і цифрами "частини четвертої статті 63";

2) у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженому зазначеною постановою:

пункти 1 і 2 викласти в такій редакції:

"1. Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України."".

Оцінюючи доводи сторін щодо законності вказаних положень, суд зважає на наступне.

Як зазначено у преамбулі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 її прийнято відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звіль-нених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частиною 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошо-вого забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пен-сію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається, зміст оскаржуваних положень Змін у частині перерахування пенсій на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, відтворюють зміст вище-вказаного норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому суд вважає помилковими і відхиляє твердження позива-ча про невідповідність оскаржуваних положень Змін закону (незаконність).

Позивач зазначає у позовній заяві про те, що слова "на умовах" і "розмірах" відсутні у ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і були відсутні у ст. 63 цього Закону на момент призначення пенсії.

Такі доводи позивача не доводять обґрунтованість його вимог і не мають правового значення для вирішення цієї справи.

Так, норма ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" врегульовує питання обчислення пенсій з ураху-ванням розмірів відповідних видів грошового забезпечення, що не стосується порядку прове-дення перерахунку пенсій, призначених за цим Законом, тому відсутність слів "на умовах" і "розмірах" не впливає на законність спірних положень Змін.

Водночас, питання перерахунку пенсій врегульовано саме у ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", частина 4 якої містить слова "на умовах" і "розмірах".

Посилання позивача на попередню редакцію ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (до 01.01.2017), яка таких слів не містила, є безпідставним. До спірних правовідносин щодо прийняття підзако-нного нормативно-правового акта слід застосовувати той закон, відповідно до якого цей акт прийнято, а саме ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у редакції, яка була чинна станом на 21.02.2018.

Отже, наведені у позовній заяві доводи незаконності оскаржуваних положень Змін є помилковими і необґрунтованими, тому відхиляються судом.

Оцінюючи доводи сторін щодо порушення оскаржуваними положеннями Змін прав позивача, суд зважає на таке.

Позивач стверджує, що внаслідок прийняття оскаржуваних положень постанови Кабі-нету Міністрів України від 21.02.2018 №103 звужено його право на отримання пенсії, оскіль-ки перерахунок проводиться з окремих видів грошового забезпечення, а не з усіх, які йому виплачувались перед звільненням з військової служби.

Відповідач стверджує, що позивач не довів яким чином, оскаржувані положення пору-шили право позивача на пенсійне забезпечення.

Суд зауважує, що безпосередніми правовими підставами для перерахунку пенсії пози-вача з урахуванням окремих розмірів грошового забезпечення, а також відтермінування виплати підвищення до пенсії (50% з 01.01.2018, 75% з 01.01.2019), були положення п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, які визначні нечинними судом у справі №826/3858/18.

Водночас, зміст спірних положень Змін, які є предметом оскарження у цій справі, не стосується складових грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії чи їх розмірів, порядку виплати підвищення до пенсії, тому не вплинули на розмір пенсії позивача.

Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 за №4-рп/2015 у справі щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" наголосив на тому, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Зважаючи на викладене, спірні положення Змін не перешкоджають проведенню пере-рахунку пенсії позивача з урахуванням видів грошового забезпечення, визначених законом.

Отже, наведені у позовній заяві доводи протиправності оскаржуваних положень Змін є помилковими і необґрунтованими, тому відхиляються судом.

Інших аргументованих доводів і доказів незаконності та протиправності оскаржуваних положень Змін, які б заслуговували на увагу суду і були б підставою для задоволення вимог про визнання їх протиправними і нечинними, позивач не навів, а судом таких не встанов-лено.

Підсумовуючи викладене, суд вважає позов необґрунтованим і не вбачає підстав для його задоволення.

Крім того, задоволення вимог позивача не призвело б до ефективного захисту його права на перерахунок пенсії, позаяк реалізація цього права потребує отримання ним відпо-відної довідки, на що оскаржувані положення Змін не впливають.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову.

Позивач:

ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 ;

РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач:

Кабінет Міністрів України;

01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2, код ЄДРПОУ відсутній.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:

1) Міністерство соціальної політики України;

01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10; код ЄДРПОУ 37567866.

2) Пенсійний фонд України;

01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9; код ЄДРПОУ 00035323.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Головуючий суддя Д.А. Костенко

Судді: В.А. Донець

Ю.Т. Шрамко