ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
31 березня 2020 року м. Київ № 640/19981/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про:
- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір ОСОБА_1 грошового забезпечення для перерахунку пенсії в розмірі 56% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області довідку про розмір ОСОБА_1 , грошового забезпечення для перерахунку пенсії в розмірі 56% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%;
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати і виплачувати позивачу пенсію в розмірі 56% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, починаючи з 01.01.2018.
Ухвалою суду від 11.12.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачам строки для подання відзиву на позов.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу здійснено перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" на підставі наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 відомостей, проте без урахування додаткових видів грошового забезпечення, які враховані під час призначення позивачу пенсії.
ІНФОРМАЦІЯ_2 надано відзив, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки довідки для перерахунку пенсії видаються органом, з якого були звільнені зі служби військовослужбовці, відповідно позивачу видає довідку орган, в якому останній проходив військову службу.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області подано відзив, відповідно до якого представник просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визанчати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення.
Дослідивши письмові докази, суд установив.
Як убачається з позовної заяви, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з пенсійним посвідченням від 02.11.2010 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років.
Відповідно до перерахунку пенсії позивача з 01.12.2017 пенсія перераховувалась з 56% сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1100,00 грн.; оклад за військове звання - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35% - 430,00 грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами 10% - 110,00 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 830,25 грн., премія 10% - 110,00 грн.
Згідно з перерахунком розміру пенсії позивача з 01.01.2018 пенсія позивача перерахована з 56% сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5070,00 грн.; оклад за військове звання - 141000 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2916,00 грн. Перерахунок пенсії позивача здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Позивач звернувся з заявами від 28.08.2018 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо видачі довідки для перерахунку пенсії з зазначенням усіх видів грошового забезпечення та здійснення перерахунку пенсії.
Сторонами не надано доказів надання відповідей відповідачами на вказані звернення.
Вважаючи бездіяльність відповідачів протиправною, позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначаються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом наведеної норми Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями на встановлення умов, порядку перерахунку пенсій, а також встановлення розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (зі змінами) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 2); грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (абзац перший пункту 4).
Постановою Кабінет Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), відповідно до якого: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1); Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абзац перший пункту 5). У додатку №2 до вказаного Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності з 01.03.2018) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 встановлено: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпунктом 2 пункту 5).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (набрала чинності 24.02.2018) постановлялось перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Як уже зазначалось, позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 пенсія позивача перерахована з 56% сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 5070,00 грн.; оклад за військове звання - 141000 грн.; процентна надбавка за вислугу років 45% - 2916,00 грн. Перерахунок пенсії позивача здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.02.2018 залишено без змін.
З урахуванням наведеного правого регулювання та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, з 05.03.2019 позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Враховуючи наведене, оскільки позивач просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, такі вимоги задоволенню не підлягають. При цьому судом взято до уваги, що станом на час звернення позивача з відповідними вимогами, які зазначено в заяві від 28.08.2018, чинним залишались положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Щодо доводів ІНФОРМАЦІЯ_1 про відсутність повноважень на видавати довідки для перерахунку пенсії, то суд зазначає, що відповідно до пункту 2.8 "Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України", затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 №937, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за №73/26518 на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби (абзац третій); донарахування до дня звільнення з військової служби вислуги років (страхового стажу) особам, звільненим з військової служби, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (абзац четвертий); визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії <…> (абзац п'ятий); складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення згідно з "Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (зі змінами) (абзац шостий).
Отже, доводи ІНФОРМАЦІЯ_1 про відмову видати довідку позивачу з підставі відсутності повноважень є необґрунтованими.
Позивачем заявлено вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області нарахувати і виплачувати пенсію в розмірі 56% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 10%, починаючи з 01.01.2018.
Як уже зазначалось судом, перерахунок пенсії здійснено позивачу на підставі відповідної довідки та згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановами Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, від 30.08.2017 №704, від 21.02.2018 №103.
Згідно з пунктом 24 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статті 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
За змістом наведеної норми органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії саме на підставі довідки відповідного органу. Оскільки довідка ІНФОРМАЦІЯ_2 не надсилалась до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення перерахунку пенсії та зобов'язання нарахувати і виплачувати позивачу пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення є передчасною (наприклад, постанова Верховного Суду 13.03.2019 240/6263/18).
З огляду на проаналізоване судом правове регулювання, встановлені обставин та зміст позовних вимог щодо підстав складення довідки для перерахунку пенсії та періоду перерахунку пенсії на підставі такої довідки, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Як убачається з матеріалів справи, за подання позовної заяви позивач сплатив судовий збір у розмірі 704,80 грн. (квитанція від 23.11.2018 №119) та 704,80 грн. (квитанція від 23.11.2018 №120). Зважаючи на те, що у позові відмовлено, то сума сплаченого судового збору розподілу та присудженню не підлягає.
Оскільки сторонами не надано доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Київський обласний військовий комісаріат (ідентифікаційний код 07910662, місцезнаходження: 04053, м. Київ, провулок Артилерійський, будинок 5в).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (ідентифікаційний код 22933548, місцезнаходження: 04071, місто Київ, вулиця Ярославська, будинок 40).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець