Рішення від 01.04.2020 по справі 560/1014/20

Справа № 560/1014/20

РІШЕННЯ

іменем України

01 квітня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2020 у розмірі 4723,00 грн, та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2020, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2020 (4723,00 грн), з врахуванням проведених виплат.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 3 групи. Вважає, що відповідно до частини 3 статті 59 закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі по тексту - Закон №796-XII) має право на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати у зв'язку з збільшенням показника мінімальної заробітної плати з 01.01.2020. Вказав, що звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте отримав відмову, у зв'язку з відсутністю показника середньої заробітної плати в Україні. Вважає вказану відмову протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.

У відзиві на позов, відповідач зазначив, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2020 зменшиться коефіцієнт заробітної плати, тому проводити перерахунку пенсії у зв'язку з зміною мінімальної заробітної плати з 01.01.2020 недоцільно. Просив у задоволенні позову відмовити.

У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв'язку зі складністю справи, та з метою з'ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Також Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій справі №520/1972/19.

Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.

За змістом статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України зупинення провадження у справі є правом суду, а не його обов'язком.

Верховний Суд прийняв постанову від 25.02.2020 у справі №520/1972/19.

Суд вважає, що підстави для зупинення провадження у цій справі відсутні, тому у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необхідно відмовити.

Ухвалою від 25.02.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .

Ухвалою від 02.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.

Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію пенсію по інвалідності, розмір якої з 01.07.2019 обчислений з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати відповідно до частини 3 статті 59 Закону №796-XII.

В січні 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Листом від 12.02.2020 №303-200/С-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої обчислені страхові внески, за 2019 рік, який є складовою формули обчислення середньомісячного коефіцієнту заробітної плати для обрахунку пенсії, відсутній. Перерахунок буде проведений при надходженні такого показника.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2020, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Частиною 3 статті 59 Закону №796-XII передбачено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Рішенням від 25.04.2019 №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19) Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону №796-XII визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 (далі по тексту - Порядок №1210).

Відповідно до пункту 9-1 Порядку №1210 у разі зміни розміру мінімальної заробітної плати проводиться перерахунок зазначених пенсій виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" збільшений показник мінімальної заробітної плати і становить 4723,00 грн.

Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії по інвалідності з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2020 у розмірі 4723,00 грн.

У зв'язку з цим, бездіяльність відповідача, що полягає, у нездійсненні перерахунку та виплати позивачу пенсії по інвалідності з 01.01.2020 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2020 у розмірі 4723,00 грн, є протиправною.

Разом з тим, підставою для відмови позивачу у здійсненні перерахунку слугував умовний розрахунок пенсії, з якого відповідач зробив висновок про недоцільність перерахунку, оскільки розмір пенсії підлягатиме зменшенню.

Відповідач у листі від 12.02.2020 від 12.02.2020 №303-200/С-03/8-2200/20 не зазначив, що позивач не дотримав будь-які вимоги щодо наявності або форми документів, які подаються для проведення перерахунку, їх недостатності або невідповідності.

Суб'єкт владних повноважень не може на власний розсуд втручатись у реалізацію особою свого права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення з мотивів доцільності або недоцільності вчинення певних дій.

У разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які пенсійний орган повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.

Якщо суб'єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у задоволенні вимог та прийняти рішення про відмову, а не посилатись на будь-які оціночні судження або гіпотетичні розрахунки, викладаючи свої висновки у формі роз'яснення чи рекомендацій.

За таких обставин, необхідно зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01.01.2020, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2020 з врахуванням проведених виплат.

Враховуючи викладене, позов слід задовольнити.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що полягає у нездійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 01.01.2020 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01.01.2020, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2020, з врахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.Л. Польовий