про зупинення провадження у справі
31 березня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/2777/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження окремі процесуальні питання в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання протиправними та скасування рішень Новокаховської міської ради Херсонської області,
встановив:
20 грудня 2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Новокаховської міської ради Херсонської області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Новокаховської міської Ради Херсонської області від 27 червня 2019 року №2080 "Про надання дозволу на розробку документації із землеустрою та викуп земельних ділянок" в частині надання Новокаховській міській раді дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, загальною площею 0,4092 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 65107000000:01:016:0025 на три земельні ділянки: № 1 - площею 0,1731 га,; № 2 - площею 0,1696 га; № 3 - площею 0,0664 га для визначення вільних земельних ділянок для подальшої їх передачі в оренду шляхом проведення земельних торгів.
- визнати протиправним та скасувати Рішення Новокаховської міської Ради Херсонської області від 21 листопада 2019 року №2380 "Про поділ земельної ділянки по АДРЕСА_1 в частині затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, загальною площею 0,4092 га, яка розташована за адресою: Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Французька, 8-6, кадастровий номер 65107000000:01:016:0025 на три земельні ділянки: № 1 - площею 0,1731 га, кадастровий номер 6510700000:01:001:1606; № 2 - площею 0,1696 га, кадастровий номер 6510700000:01:001:1607; № 3 - площею 0,0664 га, кадастровий номер 6510700000:01:001:1608 та припинення права власності Новокаховської міської ради на земельну ділянку 0,4092 га яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 область АДРЕСА_2 . АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1 , кадастровий номер 65107000000:01:016:0025 в зв'язку з поділом земельної ділянки на три об'єкти.- визнати протиправним та скасувати Рішення Новокаховської міської Ради Херсонської області від 21 листопада 2019 року №2382 "Про визначення земельних ділянок які будуть передаватися в оренду шляхом проведення торгів окремими лотами" в частині визначення земельних ділянок для передання в оренду шляхом проведення торгів окремими лотами та реєстрації право комунальної власності на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а саме: земельна ділянка площею 0,1696 га, за адресою: АДРЕСА_1 , (з правого боку від будівлі), для розміщення виробничих будівель, на землях промисловості транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, кадастровий номер 6510700000:01:001:1607, для оформлення договору оренди терміном на п'ять років; земельна ділянка площею 0,0664 га, за адресою: АДРЕСА_1 , (з лівого боку від будівлі), для розміщення виробничих будівель, на землях промисловості транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, кадастровий номер 6510700000:01:001:1608, для оформлення договору оренди терміном на п'ять років.
Ухвалою суду від 24.01.2020 року відкрито провадження в справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 24.01.2020 року.
24.01.2020 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 18.02.2020 року.
18.02.2020 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, оголошено перерву в підготовчому засіданні до 12.03.2020 року.
Ухвалою суду від 12.03.2020 р. закрито підготовче провадження та розпочато розгляд справи по суті одразу після закінчення підготовчого засідання.
12.03.2020 року судом без виходу до нарадчої кімнати, шляхом занесення секретарем судового засідання до протоколу судового засідання оголошено перерву в судовому засіданні до 31.03.2020 року.
В судове засідання, призначене на вказану дату, учасники справи не прибули.
При цьому, 31.03.2020 року від представників сторін до суду надійшли в електронній формі клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку запровадженням по всій території України карантину.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом. (п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України)
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути процесуальне питання про зупинення провадження у справі в порядку письмового провадження.
Зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій адміністративній справі. Перебіг процесуальних строків продовжується з дня поновлення провадження. ( ч. 10 ст. 120 КАС України).
Питання зупинення провадження у справі врегульовані статтею 236 КАС України.
Аналіз приписів вказаної статті дає підстави вважати, що зупинення провадження в адміністративній справі - це тимчасове припинення вчинення у справі будь-яких процесуальних дій у зв'язку з обставинами, що перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
Як зазначалось вище, представники сторін в обґрунтування підстав для зупинення провадження у даній справі зазначили запровадження по всій території карантинних заходів через поширення коронавірусу Cоvid-19.
Відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 року, постановою КМ України від 11.03.2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", зі змінами, внесеними постановою КМ України від 25.03.2020 р. № 239, запроваджено до 24 квітня 2020 року на усій території України карантин.
Рішенням зборів суддів Херсонського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 року № 2/2 встановлено особливий режим роботи суду на час карантину.
Отже, введення на території України карантинних заходів з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 свідчить про те, що загроза розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, є перешкодою для нормального функціонування підприємств, установ та організацій у звичайному режимі, у тому числі, й шляхом слухання справ у судах за участі сторін.
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за поданням головного державного санітарного лікаря України.
Рішення про встановлення карантину, а також про його відміну негайно доводиться до відома населення відповідної території через засоби масової інформації.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 32 цього Закону, обмежувальні протиепідемічні заходи встановлюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування за поданням відповідного головного державного санітарного лікаря у разі, коли в окремому населеному пункті, у дитячому виховному, навчальному чи оздоровчому закладі виник спалах інфекційної хвороби або склалася неблагополучна епідемічна ситуація, що загрожує поширенням інфекційних хвороб. Обмеженням підлягають ті види господарської та іншої діяльності, що можуть сприяти поширенню інфекційних хвороб.
Види і тривалість обмежувальних протиепідемічних заходів встановлюються залежно від особливостей перебігу інфекційної хвороби, стану епідемічної ситуації та обставин, що на неї впливають.
Статтею 236 КАС України передбачений вичерпаний перелік підстав, за яких суд зобов'язаний зупинити провадження у справі (ч. 1 вказаної статті), та за яких підстав має право зупинити провадження у справі (ч. 2 вказаної статті).
Однак, статтею 236 КАС України не передбачено підстав для зупинення провадження через оголошення карантину та "запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів", що, на думку суду, свідчить про наявність прогалини у законодавстві.
На стадії процесу правозастосування при виборі та аналізі норми права, яка має бути застосована до конкретного випадку, іноді виявляється відсутність такої норми. Тобто, виникає ситуація, в якій конкретне рішення спірного питання повністю або в якійсь частині законом не передбачено, що є прогалиною в законодавстві.
Способи ж подолання прогалин - це ті правові інструменти, які дозволяють в процесі правозастосування миттєво вирішити казус, що перебуває у сфері правового регулювання, якщо нормами права його безпосередньо не передбачено. Правозастосувач долає прогалину. Тому суду надається право вирішувати такого роду справи за допомогою аналогії закону.
Отже, аналогія закону - це засіб заповнення прогалин у законодавстві, який полягає в застосуванні до нього іншої норми закону, яка регламентує подібні відносини.
Вказане знайшло своє відображення у ч. 6 ст. 7 КАС України, яка визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Відповідно до частин 1- 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, у рішенні по справі "Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії" від 13.01.2000 р. та в рішенні по справі "Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії" від 28.10.1998 р. Європейський Суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнане порушенням п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Отже, вирішуючи питання щодо зупинення провадження у даній справі, суд з метою вжиття необхідних обмежувальних протиепідемічних заходів та виходячи із конституційних принципів і загальних засад права, вважає за необхідне застосувати аналогію права, адже, згідно зі ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека в Україні є найвищою соціальною цінністю, а також застосувати аналогію закону ст. 236 КАС України.
З метою попередження розповсюдження захворюваності на гостру респіраторну інфекцію, спричинену коронавірусом COVID-19, задля захисту життя та здоров'я учасників справи, суд вважає за необхідне зупинити провадження по справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Керуючись ст.ст. 7, 205, 229, 236, 243, 248 КАС України, суд -
ухвалив:
Зупинити провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Новокаховської міської ради Херсонської області про визнання протиправними та скасування рішень Новокаховської міської ради Херсонської області до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна