Ухвала від 01.04.2020 по справі 520/6071/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

01.04.2020 р. № 520/6071/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сагайдака В.В.,

справу за позовом ОСОБА_1 до Красноградської міської ради Харківської розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну області про визнання недійсним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог:

зобов'язати Красноградську міську раду надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для передачі у власність шляхом викупу земельної ділянки площею 2669,3 м. кв. яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_1 відповідно до вимог ч. 3 ст.128 Земельного кодексу України з урахуванням приписів частини 5 зазначеної статті;

визнати недійсним та скасувати п.2 рішення Красноградської міської ради №2464-VІІ від 18.06.2019 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.10.2019 провадження у справі закрито.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 12.12.2019 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено.

Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2019 року скасовано.

Справу №520/6071/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноградської міської ради Харківської області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії направлено до Харківського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Згідно з витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями 11.01.2020 р. справу передано на розгляд судді Сагайдак В.В.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2020 прийнято до провадження адміністративну справу №520/6071/19.

Повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що рішенням ХХ сесії Красноградської міської ради ХХІІІ скликання від 25.09.2001 року ТОВ «СТАРА ФОРТЕЦЯ», зокрема, передано у постійне користування земельну ділянку, площею 2.669,3 кв.м., за адресою - АДРЕСА_1 (т. 1, а.с. 91).

Відповідно до договору купівлі продажу нежилого приміщення від 16.05.2003 року ОСОБА_1 придбала у ТОВ «СТАРА ФОРТЕЦЯ» нежитлові приміщення, які складаються з ресторану - літ «А-1», гаража - літ. «Б», складу - літ «Г» та розташовані на земельній ділянці, площею 2.669,3 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 (т. 1, а.с. 12).

Відповідно до договору купівлі-продажу майна від 11.12.2008 року гр. ОСОБА_2 придбала у Красноградської міськради нежитлову будівлю - сарай літ «Е», площею 10,1 кв.м., розташовану у АДРЕСА_1 , а.с. 114/.

ОСОБА_3 21.11.2014 року звернулась до Красноградського міського голови із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 149 кв.м., для оформлення права користування на умовах оренди на земельну ділянку для реконструкцію та будівництва з розширенням нежитлової будівлі за адресою - АДРЕСА_1 (т. 1, а.с. 115).

Рішенням ХXХL сесії Красноградської міської ради VI скликання від 22.12.2014 року № 2333-VII гр. ОСОБА_3 наданий дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок земель житлової та громадської забудови (т. 1, а.с. 116).

Із Витягу з Державного земельного кадастру від 28.11.2017 року № НВ-63052987722017 вбачається, що земельна ділянка, площею 0,2286 га, кадастровий номер 6323310100:04:001:0250, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , вид використання 03.07 - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, є комунальною власністю (т. 1, а.с. 38).

ОСОБА_1 15.02.2017 року звернулась до Красноградського міського голови із заявою, якою просила надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 2669 кв.м., для оформлення права користування на умовах оренди, для комерційного використання, яка розташована в АДРЕСА_1 (т. 1, а.с. 45).

Рішенням ХXIII сесії Красноградської міської ради VII скликання від грудня 2017 року № 1405-VII Захожай Т.Г. наданий дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення означеної земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди (т. 1, а.с. 47).

Захожай Т.Г. 13.12.2017 року звернулась до Красноградського міського голови із заявою, якою просила надати в оренду земельну ділянку, площею 0,2286 га, для обслуговування нежитлових будівель, яка розташована в АДРЕСА_1 (т. 1, а.с. 40).

Рішенням LXIV сесії Красноградської міської ради VII скликання від грудня 2017 року № 1405-VII затверджений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для оформлення права користування на умовах оренди гр. ОСОБА_1 для обслуговування нежитлових будівель за адресою: АДРЕСА_1 , на території Красноградської міської ради. Означена земельна ділянка, кадастровий номер 6323310100:04:001:0250, надана в користування ОСОБА_1 на умовах оренди строком на 10 років (т. 1, а.с. 41, 42-44).

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 року по справі №520/9299/18 частково задоволений адміністративний позов ОСОБА_1 .

Так, судовим рішенням визнано протиправним та скасовано рішення Красноградської міськради від 25.09.2018 року № 1882- VII.

Красноградська міськрада зобов'язана повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про продаж земельної ділянки, площею 2669,3 кв.м., яка знаходиться в АДРЕСА_1 , відповідно до вимог ч. 3 ст. 128 ЗК України з урахуванням приписів ч. 5 зазначеної статті та з урахуванням даного судового рішення.

Рішенням LXIV сесії Красноградської міської ради VII скликання від 21.03.2019 року № 2284-VII виконавчому комітету міськради наданий дозвіл на складання Технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, площею 0,2286 га, за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6323310100:04:001:0250, на окремі земельні ділянки (т. 1, а.с. 21).

Рішенням цієї ж ради від 18.06.2019 року № 2742- VII рішення LXIV сесії Красноградської міської ради VII скликання від 21.03.2019 року № 2284-VII визнано таким, що втратило чинність(т. 1, а.с. 36).

Рішенням LXIV сесії Красноградської міської ради VII скликання від 21.03.2019 року № 2285-VII розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки для придбання у власність земельної ділянки несільськогосподарського призначення комунальної власності, площею 0,2669 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , для будівництва та обслуговування нежитлових будівель, що належать їй на праві власності, в зв'язку із поділом земельної ділянки за вищевказаною адресою (т. 1, а.с. 16).

Рішенням LXIV сесії Красноградської міської ради VII скликання від 18.06.2019 року № 2464-VII позивачу ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки для передачі у власність шляхом викупу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, площею 0,2669 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі п. «б» ч. 5 ст. 128 Земельного кодексу України «виявлення недостовірних відомостей у поданих документах». Земельна ділянка за вказаною адресою є сформованою відповідно розробленого і затвердженого «Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для обслуговування нежитлових будівель по АДРЕСА_1 », площею 0,2286 га, кадастровий номер 6323310100:04:001:0250, що не відповідає відомостям, викладеним у заяві Захожай Т.Г. (т. 1, а.с. 35).

Суд дослідивши обставини справи прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір .

За змістом п.2 ч.1 ст.4 КАС України публічно - правовий спір - це спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до п.п. 1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Главою 20 ЗК України унормовано продаж земельних ділянок або прав на них на підставі цивільно-правових договорів у складі якої міститься ст.128 щодо порядку продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам.

Частинами 1 та 2 вказаної статті встановлено, що продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Пунктом "б" ч.5 ст. 128 ЗК України визначено, що підставою для відмови в продажу земельної ділянки є: виявлення недостовірних відомостей у поданих документах.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера ( ст.79-1 ЗК України).

Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування ( ст.1 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий.

Приватно-правові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватно-правовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.

Вказана правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постанові від 23.04.2019 року ( справа №823/464/16).

Підставою для скасування апеляційним судом ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2019 року слугувало те, що відповідачем судам першої та апеляційної інстанції не надано доказів реалізації ОСОБА_3 своїх прав на об'єкт нерухомого майна (земельну ділянку), а також доказів наявності інших прав на земельну ділянку кадастровий номер 6323310100:04:001:0250 (договорів оренди, тощо).

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.01.2020 витребувано від Красноградської міської ради Харківської області завірені належним чином копії доказів права ОСОБА_3 на частину нерухомого майна (земельну ділянку) або інших прав на земельну ділянку з кадастровим номером 6323310100:04:001:0250 (договорів оренди, тощо).

На виконання ухвали суду відповідачем надані та судом досліджені:

заява ОСОБА_3 від 21.11.2014 р. про надання дозволу на розробку проекту землеустрою;

рішення Красноградської міської ради від 22.12.2014 р. № 2333-УІ Про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 ;

проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ФОП ОСОБА_3 для оформлення права користування на умовах оренди на земельну ділянку для реконструкції та будівництва з розширенням нежитлової будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 на території Красноградської міської ради Харківської області, розроблений Приватним підприємством «Алгоритм 3» 31серпня 2015року;

витяг з Державного земельного кадастру НВ-630210022015;

заява ОСОБА_3 від 11.01.2016 р.;

рішення Красноградської міської ради № 129 від 25.01.2016 року;

договір купівлі-продажу нерухомого майна від 11.12.2008 р.

Відтак, оскаржуване рішення є наслідком реалізації позивачем у справі прав на землю, тобто є похідними вимогами, у зв'язку з чим, враховуючи суб'єктний склад спірних правовідносин, така справа підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства.

За правилами ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Відповідно до ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Суд зазначає, що в разі, коли порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених неправомірними, на думку особи, рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі "Zand v. Austria" вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Беручи до уваги те, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.

Отже, вказаний спір є спором про цивільне право, тобто має приватно-правовий характер, а саме є спором між позивачем та ОСОБА_3 щодо права на земельну ділянку в частині, яка належить останній, водночас позивачем, у даному випадку, невірно обрано спосіб захисту порушеного права, оскільки оскарження відповідного рішення не призведе до їх відновлення.

Відповідно до п.1. ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Таким чином, враховуючи вищевикладені судом обставини, суд дійшов висновку, що провадження у справі має бути закрито.

Відповідно до ст. 239 КАС України, якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ. У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Вказана справа має вирішуватись відповідним місцевим загальним судом, за правилами ЦПК України та позивачем, з метою захисту його порушених прав має бути обрано інший спосіб захисту.

Керуючись ст.ст.1, 2, 4, 5, 238, 241, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Провадження справі №520/6071/19 за позовом ОСОБА_1 до Красноградської міської ради Харківської області про визнання недійсним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - закрити.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності редакцією Кодексу адміністративного судочинства України від 15.12.2017.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено 01 квітня 2020 року.

Суддя Сагайдак В.В.