31 березня 2020 р. Справа № 480/558/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якій просить:
- визнати протиправними дії посадових осіб Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, а не з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок посадового окладу та окладу за спеціальним званням з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум.
Свої вимоги мотивує тим, що із виданої йому в листопаді 2019 року відповідачем довідки №6837 від 16.04.2019р. вбачається, що в основу обчислення його розміру пенсії як військовослужбовця протиправно покладено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який є менше, ніж 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2018р. Зокрема, в Примітці до додатку №1 до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб») вказано, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У довідці №6837 від 16.04.2019р його посадовий оклад складає 8880 грн., що відповідає згідно з Додатком 8 та Додатком 1 до Постанови КМУ № 704 таким параметрам розрахунку: тарифний розряд - 51 (начальник територіального самостійного управління, Додаток 8 до постанови КМУ № 704); тарифний коефіцієнт - 5,04 (Додаток 1 до постанови КМУ № 704), що відповідає: 8880 грн. : 5,04 = 1761.90 грн., тобто: 1762 грн. - розміру прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2018 року. Отже, розмір посадового окладу розрахований, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, що суперечить положенню «не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року», оскільки розмір мінімальної заробітної плати складав 3723 грн., а її 50% складають суму: 3723 x 50%= 1861,50 грн. Зазначає, що неправильне визначення відповідачем розміру посадового окладу (8880грн. замість 9286грн.20коп.) та окладу за військовим званням (1410грн., а не 1490грн.), призвело також і до неправильного визначення розміру надбавки за вислугу років та інших надбавок, доплат і премій, оскільки всі вони відповідно до норм Постанови №704 встановлюються у відсотковому значенні. Тому просить позов задовольнити.
Ухвалою від 30.01.2020р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
24.02.2020р. представником відповідача подано відзив на позову заяву (а.с.28-30), в якому, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що при складанні довідки позивачу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, розміри посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням на виконання вимог п. 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 були визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 (передбачені для осіб рядового і начальницького складу ДКВС України). У разі коли посадовий оклад визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень (зазначено у примітці до додатків 1 та 14). Також, при визначенні посадового окладу ОСОБА_1 додатково були враховані положення абз. 3 п.п. 1 п. 5 Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704, відповідно до якого керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати посадові оклади заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, на 1-5 відсотків нижче від посадового окладу відповідного керівника. Вважає, що оскільки Постанова КМУ № 103 була видана пізніше та внесла зміни до п. 4 Постанови № 704, виклавши його в оновленій редакції, то при визначенні розміру окладу за посадою та окладу за військовим (спеціальним) званням позивачу міжрегіональне управління правомірно застосувало саме положення п. 4 Постанови №704 (діє у редакції від 21.02.2018 року), а не приміток до Додатків 1, 14 до Постанови (в частині складових для розрахунку окладів діють у початковій редакції). У задоволенні позову просить відмовити.
27.02.2020р. позивачем подано відповідь на відзив (а.с.40-41), відповідно до якої примітки, що містяться в додатках до Постанови КМУ від 30.08.2017 року №704, є невід'ємною частиною цієї Постанови та мають однакову з нею юридичну силу, а тому підлягають застосуванню.
10.03.2020р. від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (а.с.43-45), згідно з якими Постанова КМУ від 30.08.2017 року № 704 дійсно містить суперечність між Пунктом 4 Постанови та примітками до Додатків № 1,14 до Постанови щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням. Проте, у листі Міністерства юстиції України від 26.12.2008р. № 758-0-2-08-19 міститься роз'яснення щодо практики застосування норм права у випадку колізії. Так, відповідно до п. 1 листа у разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності. Така неузгодженість може виникнути внаслідок того, що прийняття нової норми не завжди супроводжується скасуванням «застарілих» норм з одного й того ж питання. Таким чином, Постанова № 704 (примітки до Додатків 1,14 до Постанови) та Постанова № 103 (п.3 до Змін, що вносяться до Постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою КМУ №103, яким п. 4 Постанови КМУ №704 викладено у новій редакції) містять неузгодженість між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом - Кабінетом Міністрів України та спрямованими на врегулювання одного і того самого правового питання - порядку визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, а тому наявною є колізія норм права, спосіб вирішення якої визначений саме у листі Міністерства юстиції України від 26.12.2008 року.
16.03.2020р. від представника відповідача надійшла заява про зміну найменування відповідача у справі з Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції на Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції внаслідок набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України №48 від 05.02.2020р. «Про перейменування деяких територіальних органів Міністерства юстиції», що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.52).
23.03.2020р. від позивача надійшла відповідь на заперечення (а.с.53-54), де він зазначає, що ніякої колізії застосування норм права Постанова КМУ від 30.08.2017 року № 704 не містить, оскільки примітки додатків до цієї Постанови є її невід'ємною та чинною частиною, вони мають однакову з нею юридичну силу, а тому норма «але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого Законом на 1 січня календарного року» підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію сторін, викладену в заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України.
Позивач з 1996 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за станом здоров'я.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України № 6837 від 16.04.2019 р. «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії», з 01.01.2018 р. позивачу була перерахована пенсія, виходячи з такого розміру складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 8791,00 грн.; поклад за військовим званням-1410,00 грн. процентна надбавка за вислугу років (50%)- 5100,50 грн. Всього - 15301,50 грн. (а.с.12).
25.10.2019р. позивач через свого адвоката звертався до відповідача із запитом щодо надання йому довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, зазначивши посадовий оклад начальника та його заступника з урахуванням не менше 50% мінімальної заробітної плати при нарахування посадового окладу з 01.01.2018 року (а.с.13).
В листопаді 2019 року ОСОБА_1 отримав відповідь від відповідача, відповідно до якої йому повторно надана довідка №6837 від 16.04.2019 року, в якій розміри посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням були визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт, що становить менше 50% мінімальної заробітної плати для нарахування посадового окладу.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Постанова КМУ №704 набрала чинності з 1 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови КМУ №704.
Пунктом 2 Постанови КМУ №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
13 лютого 2008 року Постановою КМУ №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб») встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 8, 14.
Відповідно до Примітки 1 Додатку 1 до вказаної Постанови КМУ посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Крім того, Приміткою до Додатку 14 до зазначеної Постанови КМУ передбачено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. У разі коли розмір окладу визначений у гривнях з копійками, цифри до 4,99 відкидаються, від 5 і вище - заокруглюються до десяти гривень.
Згідно із Законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1 762 грн., а мінімальна заробітна плата - 3 723 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1 861,50 грн.
Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням, повинен бути 1861,50 грн.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає необхідним визнати протиправними дії відповідача щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, а не з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року;
Також суд вважає необхідним відмітити, що при складанні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, відповідачем не правильно розраховано розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, застосовуючи прожитковий мінімум, в той час як потрібно здійснити обрахунок, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Тому, з урахуванням вищевикладеного, суд приходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок посадового окладу та окладу за спеціальним званням з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС Україн, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії посадових осіб Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо обчислення розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з розміру прожиткового мінімуму, а не з 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року.
Зобов'язати Північно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867285, вул. Нетіченська, буд. 14, м. Харків, 61010) провести перерахунок посадового окладу та окладу за спеціальним званням з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01.01.2018 року, та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, надбавки за вислугу років (50%) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ, Постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 року №704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 та надати оновлені дані до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з урахуванням виплачених сум.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 31 березня 2020 року
Суддя О.О. Осіпова