Рішення від 31.03.2020 по справі 640/11855/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2020 року м. Київ №640/11855/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Київсь-кого міського військового комісаріату (далі - Комісаріат), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання бездіяльності проти-правною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії Комісаріату щодо надання довідки №ФА122298 від 16.03.2018 про розмір грошового забезпечення, до складу якої не увійшли: надбавка за вико-нання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за кваліфікацію (льотчик/штурман 1 клас) - 12%, надбавка за льотний склад при виконанні польотів - 35%, надбавка за роботу з таєм-ними виробами, носіями, документами - 10%, премія - 10%;

- зобов'язати Комісаріат надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача з 01.01.2018, до складу якої включити: надбавку за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавку за кваліфікацію (льотчик/штурман 1 клас) - 12%, надбавку за льотний склад при виконанні польотів - 35%, надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, докумен-тами - 10%, премію - 10%;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві щодо не врахування при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за кваліфікацію (льотчик/штурман 1 клас) - 12%, надбавки за льотний склад при виконанні польотів - 35%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 10%, премії - 10%, а також щодо виплати пенсії з урахуванням лише 50% суми підвищення;

- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавки за кваліфі-кацію (льотчик/штурман 1 клас) - 12%, надбавки за льотний склад при виконанні польотів - 35%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 10%, премії - 10% та здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії.

Позов обґрунтовано тим, що не включення Комісаріатом до довідки додаткових видів грошового забезпечення і не проведення ГУ ПФУ в м. Києві перерахунку пенсії з ураху-ванням додаткових видів грошового забезпечення не відповідає вимогам законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення. Також, вважає неправомірним виплату з 01.01.2018 пенсії з 50% підвищенням, що не передбачено законом.

Комісаріат подав відзив, в якому просить відмовити в позові, пославшись на постано-ви Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 і від 21.02.2018 №103, які не містять вка-заних позивачем додаткових видів грошового забезпечення, а постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, яка такі види передбачала, втратила чинність.

ГУ ПФУ в м. Києві подало відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що перерахунок проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, вида-них відповідними органами, розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках. Виплата пенсії, у т.ч. підвищення, прово-дилась у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для частково задоволення позову, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з розрахунком пенсії позивача, які він отримував до 01.01.2018, її обчислено з урахуванням таких складових грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1100 грн.,

- оклад за військове звання - 125 грн.,

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 490 грн.,

- надбавка за льотний склад при виконанні польотів 35% - 385 грн.,

- надбавка за кваліфікацію (льотчик/штурман 1 клас) 12% - 132 грн.,

- надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10% - 110 грн.,

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 857 грн.,

- премія 10% - 110 грн.

Основний розмір пенсії становив 89% грошового забезпечення і разом з надбавками склав 5610,28 грн.

Комісаріатом видана довідка від 16.03.2018 №ФА122298 про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій, відповідно до постанови Кабінету Мініст-рів України від 21.02.2018 №103, в якій зазначено наступне грошове забезпечення позивача за відповідною посадою (штурман ескадрильї) за нормами, чинними на 01.03.2018:

- посадовий оклад - 5070 грн.,

- оклад за військове звання - 1340 грн.,

- надбавка за вислугу років 50% - 3205 грн.,

всього 9615 грн.

Згідно з розрахунком пенсії позивача з 01.01.2018 її обчислено з урахуванням зазначе-них складових грошового забезпечення, зазначених у довідці Комісаріату. Основний розмір пенсії становив 89% грошового забезпечення і разом з надбавками та підвищенням 3115,83 грн. (50% від 6231,66 грн.) з 01.01.2018 склав 8859,36 грн.

Отже, як вірно зазначив позивач, при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 відповідачем не враховувались додаткові види грошового забезпечення: надбавка за льотний склад при виконанні польотів, надбавка за кваліфікацію (льотчик/штурман 1 клас), надбавка за роботу з таємними вироба-ми, носіями, документами, надбавка за виконання особливо важливих завдань, премія.

Також, як вірно зазначив позивач, підвищення до пенсії у загальному розмірі 6231,66 грн. з 01.01.2018 виплачувалось у розмірі 50%, з 01.01.2019 - 75%, з 01.01.2020 - 100%.

Листом від 15.08.2018 №62073/02/1 ГУ ПФУ в м. Києві надало позивачу відповідь на адвокатський запит його представника, в якій зазначив, що перерахунок пенсії позивача, з урахуванням зазначених у розрахунку складових грошового забезпечення, проведено на підставі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Листом від 02.11.2018 №ВЦ/2711 Комісаріат повідомив представнику позивача про те, що перерахунок грошового забезпечення і видача довідки проведені на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та у зв'язку з надходженням від ГУ ПФУ в м. Києві списків осіб, які отримують пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зазначено про відсутність підстав для надання іншої довідки.

Спірні відносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і право-вий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення вхо-дять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 15 цього Закону пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та пре-мії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загаль-нообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загаль-нообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.

Згідно із ст. 63 цього Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перера-хунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військово-службовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмі-рах, передбачених Кабінету Міністрів України.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції поста-нови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перерахо-вуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).

У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перераху-нок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спе-ціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними орга-нів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Зважаючи на ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Мініст-рів України", згідно з якою акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання, суд дійшов висновку про відповідність довідки №ФА122298 від 16.03.2018 вимогам постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 і від 21.02.2018 №103, правомірність складення Комісаріатом цієї довідки за формою, чинною на час виникнення спірних правовідносин, а також правомірність відмови Комісаріату у листі від 02.11.2018 №ВЦ/2711 у видачі позивачу іншої довідки.

Посилання позивача на ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей" і ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо складових грошового забезпе-чення військовослужбовців, не доводить факт вчинення Комісаріатом протиправних дій.

Щодо посилань позивача на висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 №522/2738/17, то такі висновки не є прийнятними для застосування у справі, яка розглядається, з огляду на відмінність фактичних обставин. Спір у справі №522/2738/17 стосувався призначення особі пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і враху-вання при цьому додаткових видів грошового забезпечення, які отримувала особа і які зазна-чені у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для нарахування пенсії.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправними дій Комісаріату та для його зобов'язання надати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням вказа-них позивачем додаткових видів грошового забезпечення, оскільки таких підстав на час виникнення спірних правовідносин у відповідача не було.

З цих же мотивів суд дійшов висновку про правомірність проведеного ГУ ПФУ в м. Києві перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та на підставі отриманої від Комісаріату довідки, оформленої відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з постановою Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової над-бавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ (п. 38).

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 зали-шено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошо-вого забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюва-тись Кабінетом Міністрів України (п. 39).

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача (п. 40).

Справа, яка розглядається, не підпадає під ознаки типової, проте вказаний висновок Верховного Суду підлягає врахуванню згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довід-ка, враховуючи вищевказаний висновок Верховного Суду щодо необхідності отримання пенсійним органом після 05.03.2019 нової довідки для виникнення у нього обов'язку з перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд дійшов висновку про відсутність у ГУ ПФУ в м. Києві, як на час виникнення спірних правовідносин так і на час розгляду справи, підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 з ураху-ванням додаткових видів грошового забезпечення, які не зазначені у довідці Комісаріату.

Отже, доводи позивача про вчинення цим відповідачем протиправних дій щодо невра-хування вказаних позивачем видів грошового забезпечення суд вважає необґрунтованими, у зв'язку з чим вимоги до цього відповідача не підлягають задоволенню.

Розглядаючи вимоги до ГУ ПФУ в м. Києві у частині виплати пенсії з урахуванням 50% підвищення до пенсії, суд зважає на таке.

Згідно з висновком Верховного Суду у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 скасування п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не спросто-вує наявність підстав для перерахунку пенсії, які встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Розглядаючи вимоги щодо виплати ГУ ПФУ в м. Києві пенсії з урахуванням 50% підвищення до пенсії, суд зважає на таке.

Згідно з висновком Верховного Суду у рішенні від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 скасування п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не спросто-вує наявність підстав для перерахунку пенсії, які встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. Із 05.03.2019 пенсія особі підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Зважаючи на вказаний висновок Верховного Суду, суд вважає неправомірним виплату з 05.03.2019 позивачу пенсії з урахуванням 75% підвищення, тому вимоги позивача про визнання таких дій протиправними підлягає задоволенню.

З метою поновлення порушеного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві здій-снити виплату позивачу різниці між фактично отриманою ним пенсією з 05.03.2019 по 31.12.2019 і пенсією, з урахуванням 100 відсотків підвищення пенсії за цей період.

Щодо виплати позивачу пенсії у період до 04.03.2019 з урахуванням 100% підвищення пенсії, то підстав для визнання протиправними дій відповідача у цій частині і зобов'язання відповідача здійснити такі дії не має, оскільки у цей період діяли і не були визнані нечинни-ми положення п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Також відсутні такі підстави для задоволення цих вимогу за період з 01.01.2020, оскільки з цього часу виплата підвищення проводиться у розмірі 100%.

Повертаючись до вимоги про зобов'язання Комісаріату надати довідку про розмір гро-шового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням додатко-вих видів грошового забезпечення, суд зауважує наступне.

Із набранням законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18, як зазначив Вер-ховний Суд у п. 38 вищевказаної постанови, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війсь-кової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерсь-кого складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та війсь-кової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 05.03.2019 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.04.2019.

Водночас, порушення цього права позивача і його захист не є підставою даного позову і не стосується суті спору, який розглядається. Сторонами не зазначались, а судом не з'ясову-вались фактичні обставини у контексті реалізації права позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2019, оскільки вони не відносяться до предмету доказування у справі і не впливають на наявність чи відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

З огляду на викладене у суду відсутні передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України підстави для виходу за межі позовних вимог, оскільки це не стосується суті спору і не пов'язано із захис-том права позивача при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.01.2018.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задово-лення позовних вимог у зазначеній вище частині, тому позов підлягає задоволенню частково.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.п. 10, 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", що підтверджується копіями посвідчення особи, яка постраж-дала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) Серія А №1414400 від 25.04.2006 і вкладки № НОМЕР_1 до нього, посвідчення учасника бойових дій Серія НОМЕР_2 від 12.06.1996, а тому стягнення судового збору не здійснюється.

Інших судових витрат сторони не заявляли, тому їх розподіл судом не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 з 05.03.2019 пенсії з підвищенням у розмірі 75% від 6231,66 грн.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою ним пенсією за період з 05.03.2019 по 31.12.2019 і пенсією з урахуванням 100% підвищення за період з 05.03.2019 по 31.12.2019.

4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідачі:

1) Головне управління Пенсійного фонду у м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

2) Київський міський військовий комісаріат;

04112, м. Київ, вул. Парково-Сирецька, 19, код ЄДРПОУ 07774420.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко