ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
19 березня 2020 року м. Київ №640/20350/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася до суду з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати позивачу пенсії з вересня 2018р.;
- зобов'язати відповідача поновити позивачу з вересня 2018р. нарахування та виплату пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Підставою позову вказано те, що позивач перебувала на обліку у відповідача і отриму-вала пенсію як внутрішньо переміщена особа. Однак після зняття у липні 2017р. позивача з обліку як внутрішньо переміщеної особи та скасування відповідної довідки виплату пенсії позивачу безпідставно припинено.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи про те, що згідно з рішенням Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації від 31.07.2017 №440 скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 від 02.11.2016 № 3002001326 із внесенням цих відомостей до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміще-них осіб, з огляду на що з 01.09.2018 позивачу припинено виплату пенсії. Також зазначено, що позивач особисто не зверталась до управління із письмовою заявою про поновлення виплати пенсії, а тому протиправні дії з боку відповідача відсутні. Щодо компенсації втрати частини доходів, то відповідач стверджує, що така компенсація виплачується Казначейством на підставі рішення або постанови про виплату компенсації за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень та виконавчих документів.
Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій, серед іншого, зазначив, що у відповідача відсутні законні підстави для припинення виплати призначеної позивачу пенсії та покладення на позивача обов'язку надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Також просить зобов'язати відповідача у місячний строк подати до суду звіт про виконання рішення суду у справі.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_2 від 11.02.2011.
Із 01.11.2015 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримувала пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове держав-не пенсійне страхування" як внутрішньо переміщена особа.
Згідно з наявною у справі копією довідки про реєстрацію місця проживання особи від 17.07.2017 №5303 відділу з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з копією рішення Управління праці та соціального захисту населення Дарниць-кої районної в місті Києві державної адміністрації від 31.07.2017 №440 згідно з п. 1 ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" у зв'язку із поданням 31.07.2017 позивачем заяви про відмову від довідки внутрішньо переміщеної особи скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 від 02.11.2016 №3002001326 та вирішено внести про це відомості до ЄІБДВПО (а.с. 21).
Із вересня 2018р. позивачу пенсія не виплачувалась. Розмір пенсії позивача, який їй виплачено за серпень 2018р., склав 2926,85 грн. згідно з копією довідки ГУ ПФУ в м. Києві.
08 жовтня 2018р. представник позивача звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із адвокатсь-ким запитом, в якому просив повідомити про підстави, на яких позивачу припинено виплату призначеної пенсії та надати копії прийнятих з цього приводу рішень.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 19.10.2018 №97166/02 представнику позивача серед іншого повідомлено, що припинення з 01.09.2018р. виплати пенсії позивачу здійснено у зв'язку із скасуванням дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Зазначено, що відновлення виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам проводиться на підставі особистого звернення до органів Пенсійного фонду України з довідкою про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, повідомлено про необхідність надати реквізити ПАТ "Державний ощадний банк України".
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються право-мірності припинення виплати пенсії особі, яку позбавлено статусу внутрішньо переміщеної особи.
Із 22.11.2014 набрав чинності Закон України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпе-чення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст. 7 цього Закону для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціаль-них послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови КМ України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження вип-лати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за міс-цем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМ України від 01.10.2014 №509. Виплата (продовження вип-лати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (соціальні вип-лати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".
Згідно з п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМ України від 01.10.2014 №509 (в редакції постанови КМ України від 08.06.2016 №352) (далі - Порядок №509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.
Згідно із ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо перемі-щених осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо перемі-щеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутріш-ньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи пова-лення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористич-ного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Згідно з п. 7-1 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб. Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці. Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внут-рішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердже-ного постановою КМ України від 08.06.2016 №365, встановлено, що контроль за прове-денням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підроз-діли з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністра-цій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (структурні під-розділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики. Якщо в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб є інформація щодо проходження особою фізичної ідентифікації в публіч-ному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України", чергова перевірка у відповідному періоді не проводиться.
Питання виплати пенсій врегульовано ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язко-ве державне пенсійне страхування", згідно з якою пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазна-ченим у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
У ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії, зокрема у ч. 1 цієї статті встановлено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верхов-ною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідачем не надано доказів на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії, передбачених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Водночас скасування раніше виданої довідки позивача про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території, не є підставою для припинення виплати позивачу пенсії.
При цьому в контексті встановлених обставин суд наголошує на пріоритетності засто-сування ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" над нормами постанов КМ України.
Отже, скасування довідки про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території, не є підставою для припинення позивачу нарахування і виплати пенсії, тому виплата пенсії підлягає поновленню з часу припинення, а зокрема, з 01.09.2018р.
Зазначений висновок відповідає правовим висновкам Верховного Суду у постановах від 03.10.2018 у справі №235/48/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/76905864) та від 12.02.2019 у справі №243/5451/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/79791532#).
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії (ч. 1).
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом (ч. 2).
Виходячи із наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу після скасування її довідки про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території, а також про зобов'язання відповідача поновити позивачу нарахування та виплату пенсії з 01.09.2018.
Суд зауважує, що дана справа не підпадає під ознаки типової справи в контексті зраз-кової адміністративної справи №805/402/18 згідно з рішенням Верховного Суду від 03.05.2018 (п.п. 113, 114) (http://reyestr.court.gov.ua/Review/73869341), оскільки позивач втратила статус внутрішньо переміщеної особи.
Щодо зобов'язання відповідача нарахувати компенсацію втрати частини доходів, то суд зауважує, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць, тобто компенсація нарахо-вується та проводиться при виплаті доходу. Водночас позивач просить нарахувати компенса-цію на ще не виплачені суми доходу, а відтак, суд приходить висновку про передчасність даної вимоги, з огляду на відсутність у цій частині порушення прав позивача, та про відсутність підстав для її задоволення.
Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Ухвалою суду від 17.12.2018 судом звільнено позивача від сплати судового збору у справі, а тому присудження судового збору на її користь з відповідача не здійснюється. Про понесення інших судових витрат сторонами не повідомлено, тому їх розподіл судом не проводиться.
Водночас у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі слід відмовити, з огляду на відсутність достатніх підстав вважати виконання цього рішення неможливим або утрудненим.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Пунктом 1 ч. 1 цієї статті визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій - у межах суми стягнення за один місяць.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263, 371 КАС України, суд
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 .
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії з вересня 2018р.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01.09.2018.
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
5. Допустити до негайного виконання рішення суду у частині виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі 2926,85 грн.
Позивач: ОСОБА_1 ,
АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ;
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві,
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко