Рішення від 19.03.2020 по справі 640/5325/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 березня 2020 року м. Київ №640/5325/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністра-тивну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправ-ними рішень та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не зверненні до Центрального управління ДКС України у Шевченківському районі м. Києва з поданням про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язати відповідача звернутися із таким поданням;

- визнати протиправними та скасувати рішення відповідача, викладені у листах від 23.11.2018 №118080/05 та від 15.02.2019 №31339/05, про відмову у повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування за придбання нерухомого майна, що становить 14820,52 грн.

Позов обґрунтовано відсутністю у позивача обов'язку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку із придбанням житла вперше.

Відповідачем подано до суду відзив, в якому представник просить відмовити у задово-ленні позову, зазначаючи про відсутність правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідачем не надано до суду доказів, які б спростовували придбання ним житла вперше.

Дослідивши докази у справі, судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.

У листопаді 2018р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 14820,52 грн. у зв'язку з придбанням житла (квартири АДРЕСА_1 ) вперше.

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 23.11.2019 №118080/05 повідомлено позивачу про відсутність офіційного правового механізму перевірки інформації щодо придбання житла вперше та про можливість визнання цього в судовому порядку.

У січні 2019р. позивач знову звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою аналогічного попередній змісту.

Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 15.02.2019 №31339/15 вдруге повідомлено позивачу про відсутність офіційного правового механізму перевірки інформації щодо придбання житла вперше та про можливість визнання цього в судовому порядку.

Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і стосуються повернення позивачу сплаченого ним збору.

Згідно з п. 9 ст. 1 Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсій-не страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740).

Згідно з п. 151 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, орга-нізаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Як вбачається з наявної у справі засвідченої копії договору купівлі-продажу квартири від 26.09.2018, нотаріально посвідченого і зареєстрованого в реєстрі за №972, позивачем придбано у власність квартиру АДРЕСА_1 .

Факт сплати позивачем збору обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 14732,13 грн. (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна) не заперечується відпові-дачем і підтверджується копією фіскального чеку від 26.09.2018 №1016997074 (а.с. 10).

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру за-борон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 21.03.2019 №160532677, окрім вищевказаної квартири, відсутні інші відомості про придбання позивачем житла, що дає суду підстави для висновку про придбання цієї квартири вперше.

Відповідач не надав доказів, які б спростували вказані твердження позивача і надані ним докази.

Беручи до уваги доводи позивача, які підтверджені належними доказами і не були спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивач вперше придбав житло, тому на підставі п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" і п. 151 Порядку №1740 був звільненим від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

На час придбавання позивачем житла і звернення до відповідача із заявою чинне на-ціональне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав, свобод чи інте-ресів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.

Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).

Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).

Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надхо-дженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.

Враховуючи, що позивач був звільненим від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатив цей збір, суд, погоджую-чись з доводами позивача, дійшов висновку про те, що така сплата здійснена ним помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу за поданням відповідача.

Виходячи із наведеного, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправними рішень відповідача про відмову у поверненні позивачу помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання в сумі 14732,13 грн., оформлених листами від 23.11.2018 №118080/05 та від 15.02.2019 №31339/05.

З метою ефективного захисту і поновлення порушеного права позивача на отримання помилково сплачених коштів та згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог і зобов'язання відповідача сформувати подання до відповідного органу Казначейства про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 14732,13 грн.

Суд зауважує, що зазначена позивачем у позовних вимогах сума у розмірі 14820,52 грн. включає 88,39 грн. комісії ПАТ "Укрпошта" за проведення платежу у сумі 14732,13 грн., сплата якої (комісії) не стосується спірних правовідносин, тому у задоволенні позову у цій частині слід відмовити.

Також, слід відмовити в задоволенні позовних вимог про визнання протиправною без-діяльності відповідача щодо не звернення до відповідного органу Казначейства з поданням про повернення збору та про зобов'язання відповідача звернутися із таким поданням до відповідного органу Казначейства, оскільки згідно з приписами Порядку №787 подання подається особою разом із заявою, тобто такі дії вчиняються позивачем самостійно.

З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 768,40 грн., сплачений позивачем згідно з квитанцією від 26.04.2019 №ПН281, слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 384,20 грн. пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 94, 139, 241-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.

2. Визнати протиправними рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову у поверненні ОСОБА_1 помилково сплаче-ного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 14732,13 грн. (чотирнадцять тисяч сімсот тридцять дві гривні 13 коп.), оформлених листами від 23.11.2018 №118080/05 та від 15.02.2019 №31339/05.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві сформувати подання до відповідного органу Державної казначейської служби про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 14732,13 грн. (чотирнадцять тисяч сімсот тридцять дві гривні 13 коп.).

4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.

5. Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.) на користь ОСОБА_1 .

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;

04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко