Рішення від 31.03.2020 по справі 620/716/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2020 року м.Чернігів Справа № 620/716/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Поліщук Л.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Чернігівській області), в якому просить: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Чернігівській області, що полягає у ненарахуванні доплати до пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни III групи, в розмірі 25%, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» виходячи з основного розміру пенсії 9612 грн 30 коп.; зобов'язати ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни III групи, в розмірі 25%. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» виходячи з основного розміру пенсії 9612 грн 30 коп.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що нарахування йому доплати до пенсії, як інваліду війни III групи, в розмірі 25%, відповідачем здійснюється виходячи із розміру пенсії - 8 809,50 грн., а не із розміру пенсії - 9612 грн 30 коп., встановленого згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі № 825/1861/18. Така бездіяльність відповідача, на думку позивача, є протиправною та такою, що порушує його права.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому він просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки у зв'язку з набранням чинності 01.03.2018 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та 28.02.2018 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» основний розмір пенсії позивача становить 8 809,50 грн. Тому відповідно доплати до пенсії позивачу, як інваліду війни III групи, в розмірі 25%, здійснюється виходячи із зазначеного розміру пенсії, а не із розміру згідно постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.07.2019 у справі № 825/1861/18.

На виконання ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.03.2020 відповідачем надано матеріали пенсійної справи позивача, що стосуються предмету оскарження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно копії постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019 в адміністративній справі № 825/1861/18 ГУ ПФУ в Чернігівській області було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з 70 % грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної грошової винагороди, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 13.03.2018 № 502/2/9/247, починаючи з 04.02.2018. Дана постанова набрала чинності 16.07.2019.

Як вбачається з довідок ГУ ПФУ в Чернігівській області від 08.08.2019, враховуючи здійснений відповідачем перерахунок, основний розмір пенсії позивача з 04.02.2020 був розрахований відповідачем із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1360,00 грн; оклад за військове звання - 135,00 грн; надбавка за вислугу років (40%) - 598,60 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останніх календарних місяці служби підряд перед звільненням (надбавка за виконання особливо важливих завдань - 1055,93 грн; надбавка за умови режимних обмежень, допуск Ф.2 - 204,00 грн); премія (410 %) - 5207,48 грн; щомісячна додаткова грошова винагорода - 5171,45 грн. Загальна сума становить 13731,86 грн.

Таким чином, основний розмір пенсії на виконання вищевказаної постанови Шостого апеляційного адміністративного суду становить 9612,30 грн (13731,86 грн * 70%).

Загальний розмір пенсії з 04.02.2018, з урахуванням виду підвищення/надбавки до пенсії: підвищення учаснику бойових дій (363,00 грн.) та цільової грошової допомоги (40,00 грн.), склав 10015,30 грн (а.с. 48).

04.02.2018 відповідачем був здійснений перерахунок пенсії позивачу до складу грошового забезпечення увійшли: - посадовий оклад - 6910,00 грн; оклад за військове звання - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 4195,00 грн. Загальна сума склала 12585,00 грн.

Таким чином, основний розмір пенсії склав 8809,50 грн (12585,00 грн * 70 %).

Загальний розмір пенсії, з урахуванням виду підвищення/надбавки до пенсії: учасник АТО, учасник бойових дій (363,00 грн.), цільової грошової допомоги (40,00 грн.), доплати до попереднього розміру пенсії 802,80 грн, склав 10015,30 грн. (а.с. 49).

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 АВБ № 058794 ОСОБА_1 з 11.07.2018 була встановлена 3 (третя) група інвалідності (а.с. 10).

При перерахунку пенсії позивачу з 01.08.2018 до сум грошового забезпечення було включено: посадовий оклад - 6910,00 грн; оклад за військове звання - 1480,00 грн; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 4195,00 грн. Загальний розмір склав 12585,00 грн.

Основний розмір пенсії склав 8809,50 грн (12585,00 грн * 70 %).

Доплата до основного розміру пенсії як інваліду війни 3 (третьої) групи 25 % склала 2202,38 грн (8809,50 * 25 %).

Загальний розмір пенсії з урахуванням виду підвищення/надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 3 групи (435,60 грн.), інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с (50,00 грн.), склав 11497,48 грн. З 01.09.2019 -11531,08 грн (а.с. 49).

Як зазначає відповідач у наданому до суду відзиві, розрахунок 25 % доплати до пенсії ОСОБА_1 був здійснений із суми основної пенсії, перерахованої йому відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 (далі по тексту - Постанова № 704), та від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка набрала чинності з 28.02.2018 (далі по тексту - Постанова № 103).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Згідно статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019 в адміністративній справі № 825/1861/18 ГУ ПФУ в Чернігівській області було зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, виходячи з 70 % грошового забезпечення, з урахуванням щомісячної грошової винагороди, починаючи з 04.02.2018.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, сум індексації та інших доплат до пенсії.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Слід зазначити, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Таким чином, суд приходить до висновку, що доплати до пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни III групи, в розмірі 25% має здійснюватися виходячи з основного розміру пенсії, складовою якої є щомісячна додаткова грошова винагорода.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування доплати до пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни III групи, в розмірі 25%, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди; зобов'язання ГУ ПФУ в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни III групи, в розмірі 25%, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо ненарахування доплати до пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни III групи, в розмірі 25%, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату доплати до пенсії ОСОБА_1 , як інваліду війни III групи, в розмірі 25%, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області; вул. П'ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005; ЄДРПОУ: 21390940.

Повний текст судового рішення складено 31 березня 2020 року.

Суддя Л.О. Поліщук