ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
31 березня 2020 року м. Київ №640/21617/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Голов-ного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача провес-ти перерахунок і виплату загальною сумою пенсії, виходячи зі складу грошового забезпе-чення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військово-службовців та членів їх сімей", відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обме-жень, надбавку за особливості проходження військової служби і премію станом на 01.04.2018, починаючи з 01.04.2018 з урахуванням виплачених коштів.
Підставами позову зазначено те, що не включення відповідачем під час перерахунку пенсії усіх видів грошового забезпечення, визначених ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціаль-ний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а також виплата підвищення пенсії частинами, що не передбачено законом, порушують його право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі поданих відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошово-го забезпечення, зазначених у довідках. Щодо виплати підвищення пенсії частинами, то відповідач послався на п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Позивач подав додаткові письмові пояснення, в яких зазначив, що визначений Кабіне-том Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій особам, визнаний нечинним рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва 12.12.2018 у справі №826/3858/18, однак Кабінет Міністрів України не привів свої акти у відповідність з цим рішенням, а органи пенсійного фонду не направляли списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з розрахунком пенсії позивача станом на 20.06.2013 її розмір обчислено з таких складових: посадовий оклад; оклад за військове звання; процентна надбавка за вислугу років, надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавка за особливо важливі завдання, премія.
Згідно з розрахунком пенсії станом на 08.11.2018 її розмір обчислено з таких складо-вих: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років у відповідних розмірах. Передбачено виплату пенсії з урахуванням підвищення у таких розмі-рах: з 01.01.2018 - 50%, з 01.01.2019 - 75%, з 01.01.2020 - 100%.
Отже, при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не включено додаткові види грошового забезпе-чення, вказані позивачем, а також виплата підвищення здійснювалась частинами.
12 листопада 2018р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою, в якій просив витребувати від Київського міського військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення посади, з якої його звільнено зі служби, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей", станом на 01.04.2018, а також провести перерахунок пенсії, враховуючи всі складові грошового забезпечення, визначені вказаною нормою.
Позивач зазначив, що відповідь на своє звернення не отримав. Доказів протилежного відповідач не зазначив і не надав.
Спірні відносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зат-вердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Зако-ном, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).
У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перераху-нок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спе-ціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними орга-нів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.
Пунктом 2 цієї постанови було визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах:
з 1 січня 2018р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019р. по 31 грудня 2019р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Зважаючи на ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Мініст-рів України", згідно з якою акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання, суд дійшов висновку про правомірність проведеного відпові-дачем перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки за формою, чинною на час виник-нення спірних правовідносин, та виплати підвищення до пенсії частинами.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.
Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
З моменту набрання 05.03.2019 законної сили даним рішенням відпали правові підста-ви для виплати підвищення пенсії частинами, тому пенсія підлягала виплаті з урахуванням 100% підвищення.
Зважаючи на викладене, суд вважає неправомірним виплату з 05.03.2019 позивачу пенсії з урахуванням 75% підвищення, тому позов у цій частині є обґрунтованим.
З метою поновлення порушеного права позивача на отримання з 05.03.2019 пенсії з урахуванням 100% підвищення, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу різницю між фактично отриманою ним пенсією і пенсією з урахуванням 100% підвищення за період з 05.03.2019.
Щодо виплати позивачу пенсії у період до 04.03.2019 з урахуванням 100% підвищення пенсії, то підстав для зобов'язання відповідача здійснити такі дії немає, оскільки у цей період діяли і не були визнані нечинними чи неконституційними п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Оцінюючи доводи сторін щодо проведення перерахунку і виплати пенсії з урахування вказаних позивачем додаткових видів грошового забезпечення, суд зважає на таке.
Як зазначив суд вище, відповідач правомірно провів перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці, оформленій відповідно до законодавства, чинного на час проведення перерахунку, тому підстав для висновку про допущення відповідачем порушення і про зобов'язання його провести перерахунок пенсії з 01.01.2018 суд не вбачає.
Рішення суду у справі №826/3858/18 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. Водночас, у зв'язку з набранням 05.03.2019 цим рішенням законної сили та згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсія позивача може бути перерахована з 01.04.2019.
Водночас, порушення цього права позивача і його захист не було предметом заяви позивача від 12.11.2018 та не є підставою даного позову і не стосується суті спору, який розглядається. Сторонами не зазначались, а судом не з'ясовувались фактичні обставини у контексті реалізації права позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2019, оскільки вони не відносяться до предмету доказування у справі і не впливають на наявність чи відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.
З огляду на викладене у суду відсутні передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України підстави для виходу за межі позовних вимог, оскільки це не стосується суті спору і не пов'язано із захис-том права позивача при здійсненні перерахунку і виплати його пенсії з 01.01.2018.
Щодо виплати пенсії загальною сумою, суд зважає на таке.
За загальним правилом, визначеним у ч. 3 ст. 52 Закону України "Про пенсійне забез-печення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата пенсій прова-диться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.
Однак, до спірних правовідносин, пов'язаних з проведенням перерахунку і виплати пенсії (різниці) за минулі періоди, дана норма не підлягає застосуванню. Виконання рішення у частині виплати позивачу частини пенсії здійснюється з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Щодо строку звернення до суду, то, враховуючи положення ч. 2 ст. 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", згідно з якою суми пенсії, не одержані своєчасно з вини орга-ну, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, тому суд не вбачає підстав для залишення позову без розгляду.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задово-лення позову в частині.
З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачений позивачем згідно з квитанцією від 18.12.2018 №34775 судовий збір у сумі 704,80 грн. підлягає стягненню на його користь з відповідача в розмірі 352,40 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві нарахувати і виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою ним пенсією і пенсією з урахуванням 100% підвищення за період з 05.03.2019.
3. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві гривень 40 копійок).
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко