ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
30 березня 2020 року м. Київ № 640/24244/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Катющенко В.П., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 30) про скасування наказів, -
У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, в якому просить суд скасувати накази Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 18.12.2018 № 646 про реорганізацію ДП "Селидіввугілля" та № 609 від 30.11.2018 про внесення змін до наказу від 07.11.2018 № 557.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.12.2019 відмовлено ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі № 640/24244/19 на підставі пункту 2 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України та повернуто позивачу позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2020 скасовано ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.12.2019 та направлено справу № 640/24244/19 для продовження розгляду.
Пунктами 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Насамперед суд звертає увагу, що частиною п'ятою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до частини першої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Частиною першою статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити:
1) найменування суду;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти;
3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову;
4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності;
5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Відповідно до частини шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Поряд з цим, в порушення наведених вище правових норм, якими регламентовано подання окремих письмових заяв, позивачем у позовній заяві викладено як клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, так і клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.
За змістом частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позовній заяві позивач стверджує, що про оскаржувані накази йому стало відомо 08.11.2019, позаяк останні не були доведені до його відома.
Поряд з цим, указані обставини не відповідають дійсності.
З інформаційної бази "Діловодство спеціалізованого суду" Окружного адміністративного суду міста Києва вбачається, що у грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив суд:
- визнати протиправними дії Міненерговугілля щодо видання наказів від 07.11.2018 № 557 та від 30.11.2018 № 609;
- визнати протиправними та нечинними накази Міненерговугілля від 07.11.2018 № 557 та від 30.11.2018 № 609;
- визнати протиправними дії Міненерговугілля щодо видання наказу від 18.12.2018 № 646, у тому числі щодо призначення ОСОБА_2 головою комісії з реорганізації Державного підприємства "Селидіввугілля";
- визнати протиправним та нечинним Наказ Міненерговугілля від 18.12.2018 № 646, у тому числі щодо призначення ОСОБА_2 головою комісії з реорганізації Державного підприємства "Селидіввугілля".
Ухвалою суду від 04.02.2019 закрито провадження у справі № 640/20714/18 у зв'язку з відмовою позивача від позову, та скасовано заходи забезпечення позову, вжиті ухвалами суду від 13.12.2018 та від 21.12.2018 в межах адміністративної справи.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.08.2019 відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.02.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, третя особа - Державне підприємство "Селидіввугілля", про визнання протиправними дій, визнання протиправними та нечинними наказів.
Таким чином, станом на грудень 2018 року позивачеві було відомо про існування спірних наказів.
Зазначені обставини свідчать, що даний позов подано позивачем з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, а зазначені у позовній заяві підстави для поновлення такого строку не відповідають дійсним обставинам.
За наведених обставин, суд визнає підстави, вказані позивачем у позовній заяві про поновлення пропущеного строку звернення до суду неповажними.
Згідно частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з частиною другою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені недоліки позовної заяви повинні бути усунуті шляхом подання до суду:
- оригіналу позовної заяви та доданих до неї документів;
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин пропуску строку звернення до суду;
- копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості учасників справи;
- копію позовної заяви та заяви про збільшення позовних вимог, поданих у справі № 640/20714/18.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху, надавши строк для усунення вказаних недоліків протягом десяти днів з моменту отримання ухвали.
Згідно з частиною третьою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
Керуючись статтями 161, 169, 241, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з моменту отримання ухвали.
3. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.П. Катющенко