Рішення від 31.03.2020 по справі 640/4498/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2020 року м. Київ №640/4498/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Комісаріат), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Комісаріату щодо відмови скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку для перерахунку пенсії;

- зобов'язати Комісаріат скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії у розмірі 85% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 90%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 95%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцями (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 15%;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Київській області щодо не прове-дення позивачу перерахунку пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Київській області нарахувати і виплачувати позивачу пенсію у розмірі 85% грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпе-чення: премія - 90%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 95%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцями (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 15%, починаючи з 01.01.2018.

Позов обґрунтовано тим, що не включення Комісаріатом до довідки додаткових видів грошового забезпечення і не проведення ГУ ПФУ у Київській області перерахунку пенсії з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення не відповідає вимогам ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення. Також, вважає неправомірним зменшення розміру пенсії з 85% до 70% грошового забезпечення.

Комісаріат подав відзив, в якому просить відмовити в позові, зазначивши, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видається державним органом, з якого позивач звільнений з військової служби, а тому Комісаріат не уповноважений надавати органам Пенсійного фонду України довідки про грошове забезпечення осіб, звільнених з військової служби, до яких належить позивач.

ГУ ПФУ у Київській області подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно виз-начати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі поданих відповідними органа-ми довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Клопотання ГУ ПФУ у Київській області про розгляд справи в судовому засіданні залишено без задоволення з підстав, визначених ч. 6 ст. 262 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для частково задоволення позову, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з розрахунком пенсії позивача станом на 01.12.2017 її обчислено з урахуванням складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, надбавка за особливі умови служби 95%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцями (за роботу з таємними виробами, носія-ми, документами) 15%, премія 90%.

Основний розмір пенсії становив 85% грошового забезпечення і разом з надбавками склав 5908,22 грн.

Згідно з розрахунком пенсії позивача з 01.01.2018 її обчислено з урахуванням складо-вих: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 50%.

Основний розмір пенсії становив 70% грошового забезпечення і разом з надбавками склав 8319,61 грн.

Отже, як вірно зазначив позивач, при перерахунку пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 відповідачем зменшено основ-ний розмір пенсії позивача з 85% до 70% грошового забезпечення. Також, позивач вірно заз-начив, що відповідачем не враховувались додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливі умови служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослуж-бовцями (за роботу з таємними виробами, носіями, документами), премія.

25 вересня 2018р. позивач звернувся до Комісаріату із заявою, в якій просив підготу-вати і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку з урахуванням зазначених ним додаткових видів грошового забезпечення.

Листом від 22.10.2018 №1/2/5391 Комісаріат повідомив про необхідність звернення із зазначеним питанням до того державного органу, з якого пенсіонер був звільненим.

25 вересня 2018р. позивач звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою, в якій просив з 01.01.2018 провести перерахунок та доплату до пенсії з включенням зазначених ним додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 85%.

Листом від 05.11.2018 №3253/Л-01 ГУ ПФУ у Київській області повідомив про пра-вильність перерахунку і виплати пенсії, пославшись на положення постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 і від 13.02.2008 №45. Додатково повідомив про засто-сування ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено максимальний розмір пенсії 70%.

Спірні відносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і право-вий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення вхо-дять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 15 цього Закону пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та пре-мії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загаль-нообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загаль-нообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.

Згідно із ст. 63 цього Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перера-хунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військово-службовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмі-рах, передбачених Кабінету Міністрів України.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (у редакції поста-нови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перерахо-вуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).

У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перераху-нок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спе-ціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними орга-нів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Зважаючи на ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Мініст-рів України", згідно з якою акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання, суд дійшов висновку про правомірність складення у 2018р. довідки за формою, чинною на час виникнення спірних правовідносин.

Отже, відмова Комісаріату у складенні, оформленні і поданні до ГУ ПФУ у Київській області іншої довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2018, про що просив позивач у своєму зверненні, не порушує права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та від 21.02.2018 №103.

Посилання позивача на ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей" і ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо складових грошового забезпе-чення військовослужбовців, не доводить факт протиправної бездіяльності Комісаріату.

Заперечення Комісаріату про те, що він не видає довідок, спростовуються абз. 6 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 (у редакції, чинній на час розгляду Комісаріатом звернення позивача), згідно з яким на обласні військові комісаріати покладено: складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправної бездіяльності Комісаріату та для його зобов'язання скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням зазначених позивачем додаткових видів грошового забезпечення, оскільки таких підстав на час виникнення спірних правовідносин у відповідача не було.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з постановою Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №160/8324/19 з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової над-бавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ (п. 38).

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстан-ції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України (п. 39).

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача (п. 40).

Справа, яка розглядається, не підпадає під ознаки типової, проте вказаний висновок Верховного Суду підлягає врахуванню згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довід-ка із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, враховуючи вищевказаний вис-новок Верховного Суду щодо необхідності отримання пенсійним органом після 05.03.2019 належної довідки для виникнення у нього обов'язку з перерахунку пенсії, суд дійшов вис-новку про відсутність у ГУ ПФУ у Київській області, як на час виникнення спірних право-відносин так і на час розгляду справи, підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не були зазначені у довідці.

Отже, доводи позивача про допущення цим відповідачем протиправної бездіяльності суд вважає необґрунтованими, у зв'язку з чим вимоги до цього відповідача не підлягають задоволенню.

Повертаючись до вимоги про зобов'язання Комісаріату скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для пере-рахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, суд зауважує наступне.

Із набранням законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18, як зазначив Вер-ховний Суд у п. 38 вищевказаної постанови, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війсь-кової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерсь-кого складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та війсь-кової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 05.03.2019 у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.04.2019.

Водночас, порушення цього права позивача і його захист не є підставою даного позову і не стосується суті спору, який розглядається. Сторонами не зазначались, а судом не з'ясову-вались фактичні обставини у контексті реалізації права позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2019, оскільки вони не відносяться до предмету доказування у справі і не впливають на наявність чи відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

З огляду на викладене у суду відсутні передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України підстави для виходу за межі позовних вимог, оскільки це не стосується суті спору і не пов'язано із захис-том права позивача при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.01.2018.

Розглядаючи позов до ГУ ПФУ у Київській області у частині зменшення основного розміру пенсії, суд дійшов висновку, що справа є типовою. При її вирішенні слід застосову-вати рішення Верховного Суду від 04.02.2019 у зразковій справі №240/5401/18, яке набрало законної сили 16.10.2019.

У п. 30 вказаного рішення Верховний Суд, з яким погодилася Велика Палата Верхов-ного Суду, дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 цього Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове зна-чення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Враховуючи вказаний висновок Верховного Суду, суд вважає неправомірним змен-шення ГУ ПФУ у Київській області при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 основного її розміру з 85% до 70% грошового забезпечення, що призвело до зменшення загального розміру пенсії позивача.

З метою поновлення порушеного права позивача на отримання пенсії у належному розмірі суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання ГУ ПФУ у Київській області провести перерахунок належної позивачу пенсії з 01.01.2018 з урахуванням основ-ного її розміру 85% грошового забезпечення та виплату позивачу різниці між фактично отриманою ним пенсією і пенсією, перерахованою на підставі цього рішення суду, починаю-чи з 01.01.2018 по дату, що передує даті рішення суду у цій справі.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задово-лення позовних вимог у зазначеній вище частині, тому позов підлягає задоволенню частково.

З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України сплачена позивачем згідно з квитанціями від 19.11.2018 №ПН8054 і №ПН8056 сума судового збору у розмірі 1409,60 грн. підлягає стягненню на його користь у сумі 352,40 грн. з ГУ ПФУ у Київській області, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Інші судові витрати сторонами не заявлялись, тому їх розподіл судом не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 частково.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з ураху-ванням основного її розміру 85% від суми грошового забезпечення у розмірі 15330 грн.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою ним пенсією і пенсією, перерахованою на підставі цього рішення суду, починаючи з 01.01.2018 по дату, що передує даті рішення суду у цій справі.

4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 ;

РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідачі:

1) Головне управління Пенсійного фонду у Київській області;

04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548.

2) Київський обласний військовий комісаріат;

04053, м. Київ, пров. Артилерійський, 5в, код ЄДРПОУ 07910662.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко