про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову
31 березня 2020 рокум. ПолтаваСправа № 440/902/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Гіглава О.В., розглянувши заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
18 лютого 2020 року (згідно даних експрес-накладної) фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови Управління Держпраці у Полтавській області про накладення штрафу №ПЛ5873/152/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 20.01.2020, якою на ФО-П ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 625950,00 грн.
Підставою позову позивач зазначила порушення спірною постановою своїх прав у сфері публічно-правових відносин через безпідставне нарахування контролюючим органом штрафних санкцій за порушення законодавства про працю в частині допущення працівників до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого органу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №440/902/20, вирішено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10:00 год. 17.03.2020, яке відкладено на 09:30 год. 07.04.2020.
30.03.2020 до суду від фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 надійшла заява про вжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанови Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ5873/152/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 20.01.2020 в рамках виконавчого провадження №61606861 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №440/902/20.
Згідно з частиною першою статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Розглянувши подану заяву, додані до неї матеріали та матеріали адміністративної справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно з частиною першою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Відповідно до частини другої цієї статті забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз наведених положень процесуального закону є підставою для висновку про те, що ними визначено дві самостійні підстави для вжиття судом заходів забезпечення позову.
При цьому, при розгляді та вирішенні заяви про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову суд надає оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників процесу; наявності зв'язку між конкретним видом, що застосовується для забезпечення позову, і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий вид забезпечення позову забезпечити фактичне виконання рішення суду у разі його задоволення; імовірності виникнення утруднень для виконання рішення суду в разі невжиття таких заходів.
Суд враховує, що в межах даного судового провадження позивач оспорює правомірність постанови Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ5873/152/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 20.01.2020, якою на ФО-П ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 625950,00 грн на підставі абзацу другого частини другої статті 265 КЗпП України.
Пунктом 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 №509, визначено, що не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України).
Судом встановлено, що в Зіньківському районному відділі державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) відкрито виконавче провадження №61606861 з примусового виконання постанови Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ5873/152/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 20.01.2020.
Отже, матеріалами заяви про вжиття заходів забезпечення позову підтверджено, що наразі постанову Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ5873/152/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 20.01.2020, правомірність якої є предметом спору у цій справі, передано для примусового виконання до Зіньківського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
Згідно з частиною четвертою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Враховуючи той факт, що старшим державним виконавцем Зіньківського районного відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) ОСОБА_2 розпочато примусове виконання постанови про накладення на позивача штрафу, суд дійшов висновку, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити ефективний захист або поновлення порушених прав позивача у разі вирішення спору на його користь.
У свою чергу, вжиття судом заходів забезпечення позову не порушить прав та законних інтересів стягувача (відповідача) чи інших осіб.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
З урахуванням наведеного, зважаючи на те, що матеріалами заяви про вжиття заходів забезпечення позову підтверджено фактичне відкриття Зіньківським районним відділом державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) виконавчого провадження з примусового виконання спірної постанови, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову та, як наслідок, забезпечення даного позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанови Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ5873/152/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 20.01.2020 до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №440/902/20.
Керуючись статтями 150, 151, 154, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити.
Забезпечити адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови.
Зупинити стягнення на підставі постанови Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ5873/152/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 20 січня 2020 року до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №440/902/20 (виконавче провадження №61606861).
Копію ухвали надіслати учасникам справи та Зіньківському районному відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми).
Ухвалу в частині вжиття судом заходів забезпечення позову допустити до негайного виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя О.В. Гіглава