31 березня 2020 р. справа № 400/578/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марич Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33,Миколаїв,54030
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі-відповідач) щодо невключення у довідку відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не направленні довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст. 8, 10, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за формою, передбаченою Додатком №2 до постанови КМУ від 13.02.2008 №45, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 №704; зобов'язати відповідача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 у відповідності з постановою КМУ від 30.08.2017 №704, з повною інформацією, за формою, передбаченою Додатком № 2 до Постанови КМУ від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі ст. 8, 10, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.
В обгрунтуання позовних вимог позивач зазначив, що йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» було підвищено розміри посадових окладів військовослужбовців. Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивач має право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням окладів та розрядів військовослужбовців. На переконання позивача, відповідач протиправно не включив у довідку про грошове забезпечення позивача всі складові грошового забезпечення, які повинні враховуватися при перерахунку пенсії, що порушує його права. Відповідач направив до Головного управління ПФУ у Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному КМУ. Однак, зазначена довідка не містить відомості про додаткові види грошового забезпечення.
Ухвалою від 07.02.2020 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Відповідач надав до суду відзив, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову, оскільки під час видачі довідки для перерахунку пенсії діяв відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яка закріпила механізм проведення перерахунку строки виплати перерахованої пенсії, та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою закріплено збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб, тобто встановлено право на перерахунок пенсії. Також, позивачем не взято до уваги, що п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13..02.08 №45, встановлено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Таким чином, Миколаївський обласний військовий комісаріат діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою закріплено збільшення грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб (набула чинності 01.03.2018).
Відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, є підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв'язку з чим у позивача виникло право на перерахунок його пенсії.
24.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 20.02.2018, відповідно до якої необхідно перерахувати пенсії військовослужбовців з 01.01.2018 відповідно до розмірів грошового забезпечення визначених Постановою №704.
На підставі вищевикладених постанов Кабінету Міністрів України, Миколаївський обласний військовий комісаріат 06.03.2018 видав довідку про обчислення грошового забезпечення позивача, виключив додаткові види грошового забезпечення: щомісячні надбавки та щомісячні премії, які були обчислені при призначенні пенсії за вислугу років.
Відповідно до ст.ст.13, 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії військовослужбовцям за вислугу років обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.51 Закону, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Законом гарантовано право на здійснення перерахунку пенсії військовослужбовця у разі з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, але не визначено розмір, в якому таке підвищення повинно бути здійснено.
Більш того, ч.4 ст.63 Закону уповноважує визначати розмір такого підвищення Кабінет Міністрів України.
Так, постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 було встановлено нові (підвищені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб.
Відповідно до п. 10 постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 1 березня 2018 року.
Разом з тим, постановою КМУ № 103 від 21.02.2018 року визначено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Пунктом 5 Порядку № 45 (у редакції на момент перерахунку пенсії позивача), встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також, п. 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року.
З наведених вище норм вбачається наявність у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Таким чином, у відповідача не було підстав для врахування під час обчислення грошового забезпечення позивача надбавки за особливості проходження військової служби та премії.
Також, суд вважає за необхідним наголосити, що попередньою редакцією ч.3 (з 29.12.2015 ч.4) ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дійсно питання перерахунку пенсії військовослужбовця було прямо пов'язане з підвищенням розміру грошового утримання відповідної категорії діючих військовослужбовців. Так, попередньою редакцією передбачено, що перерахунок пенсій здійснюються лише в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Повноважень Кабінету Міністрів України на визначення розміру перерахунку пенсій, колишня ч.3 ст.63 Закону не передбачала.
Саме з цього приводу, 13.05.2015 Конституційним Судом України було ухвалене Рішення № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015, відповідно до якого надано офіційне тлумачення ст.63 Закону, «законодавцем застосовується єдиний підхід до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63). Виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України. Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення. З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним».
Натомість, 06.12.2016 Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VIII, відповідно до якого ч.4 (колишня ч.3 до 29.12.2015) ст.63 Закону викладено у новій редакції.
Діюча в теперішній час редакція ч.4 ст.63 Закону, прямо уповноважує Кабінет Міністрів України визначати розмір перерахунку пенсій військовослужбовців.
Таким чином, Законом №1774-VIII від 06.12.2016 законодавець розірвав пряму пов'язаність розміру пенсії призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з розміром грошового утримання відповідної категорії діючих військовослужбовців.
За таких обставин, Рішення КСУ від 13.05.2015 № 4-рп/2015 у справі № 1-9/2015 втратило актуальність та не може бути застосовано до діючої редакції ст.63 Закону.
Щодо посилання позивача на рішення окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.18 у справі №826/3858/18, суд зазначає наступне. Частиною 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Рішення від 12.12.18 по справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.19. Як зазначалось вище, підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Вказані підвищення (підвищені розміри окладів та інших складових грошового забезпечення) встановлені постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 року.
В задоволені позову відмовити.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позові ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) , відмовити.
2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Є. В. Марич