Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 березня 2020 р. Справа№200/1599/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290, вул. Центральна, буд. 103, смт. Велика Новосілка, Донецька область, 85500) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
11 лютого 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду подано позовну заяву ОСОБА_1 до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо врахування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% при перерахунку пенсії;
- зобов'язати Великоновосілківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 жовтня 2017 року обрахувати розмір пенсії за показниками середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Ухвалою суду від 17 лютого 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером, отримує пенсію та перебуває на обліку у відповідача. На думку позивача, до 01 жовтня 2017 року Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) було встановлено більш вигідні умови для розрахунку пенсії, а саме: за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а тому внесені зміни погіршили його становище, що є підставою для застосування величини оцінки одного року страхового стажу на рівні 1,35%.
Відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому останній заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.
Свою позицію відповідач вмотивував тим, що застосування показника величини оцінки одного року страхового стажу 1% у порівнянні з 1,35% не призводить до звуження вже набутих прав та рівня соціальної захищеності, а розмір пенсії при цьому не був зменшений. Відповідач зазначив, що на час перерахунку пенсії позивача, який відбувся відповідно до законодавства масово з 01 жовтня 2017 року, діяв на підставі чинного законодавства, яке неконституційним не визнавалося.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, установив.
ОСОБА_1 , є громадянином України про що свідчить паспорт серії НОМЕР_2 та реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (а.с. 7-9).
Позивач є пенсіонером та внутрішньо переміщеною особою, з 19 березня 2015 року перебуває на обліку в Великоновосілківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію за віком з урахуванням норм статті 114 Закону № 1058 (а.с. 11, 15).
Згідно даних відповідача до 01 жовтня 2017 року позивач щомісячно отримував пенсію у розмірі 4306 гривень (а.с. 40).
З 01 жовтня 2017 року позивачу була перерахована пенсія з розрахунку величини оцінки одного року страхового стажу - 1%, хоча станом на час призначення пенсії такий показник обраховувався органом пенсійного фонду на рівні 1,35%.
Під час такого перерахунку щодо пенсії позивача застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % та коефіцієнт страхового стажу - 0, 69750 (а.с. 15).
Внаслідок такого перерахунку розмір пенсії позивача збільшився та станом на 01 жовтня 2017 року становив 5473 гривні 68 копійок (а.с. 40), станом на час розгляду справи розмір пенсії становить 6404 гривні 21 копійка (а.с. 15).
Про вказані обставини позивач дізнався з відповіді Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 22 січня 2020 року № 9/М-01-01-03 на своє звернення щодо розміру пенсії (а.с. 15-16).
Вищевказаним листом позивача повідомлено про відсутність правових підстав для обрахунку пенсії із застосуванням величину оцінки одного року страхового стажу 1,35%, починаючи з 01 жовтня 2017 року.
Доказів, що підтверджують зменшення загального розміру пенсії з 01 жовтня 2017 року позивач до суду не надав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з частинами першою, третьою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на певні види забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03 травня 1996 року, яка ратифікована Законом України від 14 вересня 2006 року №137-V та набрала чинності з 1 лютого 2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії, як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.
Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
У частині першій статті 9 Закону № 1058 (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон № 1058 в редакції, станом на дату здійснення спірного перерахунку - 01 жовтня 2017 року) передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений статтею 25 Закону №1058 та передбачає, що при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Відповідно до частини першої статті 25 вказаного Закону в редакції, яка діяла до 01 жовтня 2017 року, коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс = (См х Вс) / (100% х 12), де:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
Згідно з частиною першою статті 25 Закону № 1058 в редакції «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI, яка діяла з 01 січня 2008 року, передбачено, що за період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %.
З 11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII (далі - Закон № 2148), яким у частині першій статті 25 Закону № 1058 друге речення абзацу п'ятого викладено в редакції, згідно з якою за період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Вказаним Законом розділ XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 доповнено, зокрема пунктом 4-3, згідно з яким пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом № 2148, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Отже, з 01 жовтня 2017 року всі пенсії, які були призначені відповідно до Закону № 1058 до набрання чинності Законом № 2148, підлягали перерахунку із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
З матеріалів справи вбачається, що пенсію призначено Позивачу відповідно до положень Закону № 1058 до набрання чинності Законом № 2148, у зв'язку з чим, пенсія Позивача, у відповідності до вище вказаних положень підлягала перерахунку з 01 жовтня 2017 року з врахуванням пунктів 4-3 «Прикінцевих положень» Закону № 1058 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Разом з тим, суд звертає увагу, що згідно із положеннями абзацу 2 пункту 2 Розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2148, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до наведених норм, розмір перерахованої позивачу пенсії з 01 жовтня 2017 року визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.
Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%, одночасно підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01 жовтня 2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764 гривні 40 копійок.
При цьому, доказів, які б підтверджували, що внаслідок проведеного перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії матеріали справи не містять.
Тобто, доводи позивача про те, що застосування відповідачем при обчисленні пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% в порівнянні із 1,35% призведе до звуження вже набутих позивачем прав та рівня соціальної захищеності, спростовуються вищезазначеним.
Судом також враховується позиція Європейського суду з прав людини, викладена у рішенні «Великода проти України» від 03 червня 2014 року. В зазначеному рішенні Судом вказано, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчувати виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.
Відтак, зменшення величини оцінки одного року страхового стажу, визначене законом, не порушує правових позицій Європейського Суду з прав людини.
Під час розгляду та вирішення даної справи суд враховує, що з набранням чинності Закону № 2148 змінено порядок перерахунку пенсії в цілому, а не лише величина оцінки одного року страхового стажу. При вирішенні питання про те, чи призвели відповідні зміни до звуження змісту та обсягу набутих позивачем прав на соціальний захист необхідно враховувати положення вказаного Закону в комплексі, а не лише його окрему норму.
Судом установлено, що прийняття Закону № 2148 не мало наслідком звуження змісту та обсягу права позивача на пенсійне забезпечення, оскільки не призвело до зменшення кількісної характеристики пенсії позивача.
Суд зазначає, що зміни до частини першої статті 25 Закону № 1058 не визнавались такими, що не відповідають Конституції України, а отже були чинним та підлягали застосуванню органами пенсійного фонду під час перерахунку пенсії.
Крім того, після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача збільшився, що спростовує посилання останньої на зменшення її розміру та звуження пенсійних прав.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду від 05 лютого 2020 року в справі № 822/3781/17.
Стосовно зворотної дії у часі пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058, суд зазначає, що Конституційним Судом України в Рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі №1-7/99 вказано, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд зауважує, що перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01 жовтня 2017 року, тобто після дати набрання чинності пунктом 4-3 «Прикінцевих положень» Закону № 1058, що виключає зворотну дію закону в часі.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відповідач діяв правомірно.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому вважає їх такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 122, 132, 139, 143, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229, 230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , фактичне проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Великоновосілківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290, вул. центральна, буд. 103, смт. Велика Новосілка, Донецька область, 85500) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Повний текст судового рішення виготовлено та підписано 30 березня 2020 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Е. Абдукадирова