про залишення позовної заяви без руху
30 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/4395/20
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ксензюк А.Я., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області в особі Локачинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася з позовом Управління Державної міграційної служби України у Волинській області в особі Локачинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання протиправними дій Локачинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв'язку з досягненням 45-річного віку; зобов'язання Локачинський районного сектор Управління Державної міграційної служби України у Волинській області вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року нову фотокартку у зв'язку з досягненням 45-річного віку.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161 цього Кодексу.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, та місить такі недоліки.
Згідно з пунктом 4 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
У контексті наведеного позовна заява повинна містити максимально чітко і зрозуміло сформовані позовні вимоги, звернені до конкретного відповідача.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
В позовній заяві позивач визначив відповідачем Управління Державної міграційної служби України у Волинській області «в особі» Локачинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області. Разом з тим, позовні вимоги звернені до Локачинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області.
Слід зауважити, що відповідно до частини третьої статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
При цьому КАС України не містить положень, за якими орган державної влади чи інший суб'єкт може бути учасником справи «в особі» іншого такого суб'єкта. Визначення відповідачем Управління Державної міграційної служби України у Волинській області «в особі» Локачинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Волинській області та не дозволяє чітко встановити, до кого безпосередньо звернені позовні вимоги, що не сприяє вирішенню спору протягом розумного строку. В прохальній частині позовної заяви позивач просить визнати протиправними дій Локачинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у вклеюванні до паспорта громадянина України зразка 1994 року нової фотокартки у зв'язку з досягненням 45-річного віку та зобов'язати Локачинський районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Волинській області вклеїти до паспорта громадянина України зразка 1994 року нову фотокартку у зв'язку з досягненням 45-річного віку.
Отже, позивачу необхідно уточнити відповідача, до якого заявлено позовні вимоги з чітким викладенням змісту позовних вимог щодо нього, а в разі подання позову до декількох відповідачів - змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як установлено частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року № 294-ІХ установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року - 2102 гривні.
Таким чином, дана позовна заява, що має немайновий характер, повинна бути оплачена судовим збором у розмірі 840 грн 80 коп. (2102 грн. х 0,4).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, частини другої статті 4, Закону України «Про судовий збір», до позовної заяви не долучено документ про сплату судового збору.
При цьому, необхідно зазначити, що у направленій поштовим зв'язком позовній заяві вказана як додаток квитанція про сплату судового збору, проте при розкриванні поштового відправлення вказаного документу не виявилося, про що було складено акт про нестачу матеріалів або недоліки у формуванні справи від 24 березня 2020 року. Крім того, у поштовому відправленні не виявилося також: засвідченої копії заяви від 24 січня .2020 року до Локачинського РС УДМС України у Волинській області; засвідченої копії відповіді Локачинського РС УДМС України у Волинській області від 22 лютого 2020 року за вих.. №0718-7/0718.1-20; копії додатків до позовної заяви (п.1, п. 4, п. 5)
Відтак, позивачу слід сплатити судовий збір в розмірі 840 грн 80 коп., а також надати суду належним чином засвідчені копії: заяви від 24 січня .2020 року до Локачинського РС УДМС України у Волинській області; відповіді Локачинського РС УДМС України у Волинській області від 22 лютого 2020 року за вих.. №0718-7/0718.1-20; додатків до позовної заяви (п.1, п. 4, п. 5).
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам статей 160, 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви, а саме: подати позовну заяву в новій редакції, в якій визначити, хто є відповідачем (відповідачами) у справі (до кого безпосередньо звернені позовні вимоги); сплатити судовий збір у розмірі 840 грн 80 коп. та надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо); надати належним чином засвідчені копії заяви від 24 січня .2020 року до Локачинського РС УДМС України у Волинській області; відповіді Локачинського РС УДМС України у Волинській області від 22 лютого 2020 року за вих.. №0718-7/0718.1-20; додатків до позовної заяви (п.1, п. 4, п. 5).
Усуваючи недоліки позовної заяви, позивачу слід врахувати, що за приписами частини першої статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області в особі Локачинського районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом десяти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя А.Я. Ксензюк