30 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/2012/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях,
Головне управління ДФС у Волинській області (далі - позивач ) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення заборгованості по фінансових санкціях в сумі 51000,00 грн. до місцевого бюджету, застосованих рішенням від 20 вересня 2018 року №000679-40.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту перевірки від 10 серпня 2018 року №03/163/40-01/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення відповідачем, зокрема, статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) та «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 27 грудня 2010 року, а саме: зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка; частини першої статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв пі тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) - зберігання алкогольних напоїв з використанням тари, що не відповідає вимогам, прийнято рішення від 20 вересня 2018 року №000679-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 51000,00 грн. з яких: за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка - 17000,00 грн.; за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка- 17000,00 грн.; за зберігання алкогольних напоїв з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв пі тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, - 17000,00 грн. Оскільки відповідач не сплатила вказану суму штрафу в добровільному порядку у визначений строк, позивач просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 51000,00 грн. фінансових санкцій в примусовому порядку.
Ухвалою судді від 01 липня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно.
В поданому до суду відзиві від 17 липня 2019 року відповідач позовні вимоги не визнала та просила в їх задоволені відмовити, оскільки рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій від 20 вересня 2018 року №000679-40 оскаржено в судовому порядку.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2019 року зупинено провадження в даній справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №140/2211/19 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській обласної про визнання протиправним та скасування рішення від 20 вересня 2018 року №000679-40.
Ухвалою суду від 30 березня 2020 року поновлено провадження у даній справі.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 24 червня 2016 року.
09 серпня 2018 року працівниками Головного управління ДФС у Волинській області, на підставі наказу від 08 серпня 2018 року №2908 та направлень на перевірку від 08 серпня 2018 року №416 та №417 була проведена фактична перевірка з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв пі тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі. Громадського харчування та послуг» від 06 липня 1995 року №265/95-ВР (із змінами та доповненнями) та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів господарської одиниці - магазину - АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , про що складено акт від 03/163/40-01/ НОМЕР_1 від 10 серпня 2018 року.
Перевіркою, зокрема, встановлено порушення відповідачем вимог статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) та «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 27 грудня 2010 року, а саме: зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка; частини першої статті 11 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв пі тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) - зберігання алкогольних напоїв з використанням тари, що не відповідає вимогам.
За наслідками перевірки Головним управлінням ДФС у Волинській області 20 вересня 2018 року прийнято рішення №000679-40 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 51000,00 грн. з яких: за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка - 17000,00 грн.; за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка - 17000,00 грн.; за зберігання алкогольних напоїв з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв пі тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, - 17000,00 грн.
Згідно з підпунктом 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до частин четвертої, п'ятої статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
У разі невиконання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Судом також встановлено, що відповідач оскаржила у судовому порядку рішення про застосування фінансових санкцій від 20 вересня 2018 року №000679-40.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2020 року, в справі №140/2211/19 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській обласної про визнання протиправним та скасування рішення від 20 вересня 2018 року №000679-40 в задоволенні позову відмовлено повністю. Вказане рішення суду набрало законної сили 13 лютого 2020 року.
Згідно із частиною четвертою статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, оскільки рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2019 року у справі №140/2211/19, яке набрало законної сили, встановлено правомірність прийняття рішення від 20 вересня 2018 року №000679-40 про застосування фінансових санкцій, тому в силу вимог частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України вказана обставина при розгляді цієї справи не доказується.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки рішення про застосування фінансових санкцій 20 вересня 2018 року №000679-40 є чинним та у встановленому порядку не скасоване, за відповідачем обліковується заборгованість з фінансових санкцій в сумі 51000,00 грн., при цьому, відповідач не подала доказів погашення такої заборгованості, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості з фінансових санкцій у вказаному розмірі підлягають до задоволення.
Згідно із частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 1921,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 11 червня 2019 року №1156 з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 51000 (п'ятдесят одна тисяча) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Я. Ксензюк