Справа № 824/138/19-а
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Левицький В.К.
Суддя-доповідач - Залімський І. Г.
30 березня 2020 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Мацького Є.М. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року (ухвалене у м. Чернівці 06 грудня 2019 року) у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання протиправним наказу та зобов'язання вчинити дії,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 та фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулися до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, в якому просять суд: визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин №231-МУО від 20.06.2018; зобов'язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин надати позивачам містобудівні умови та обмеження для будівництва і обслуговування 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином " АДРЕСА_1 та об'єктами торгово-розважальної і ринкової інфраструктури.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що позивачами не було надано всі необхідні документи, зокрема, в пред'явленому пакеті документів відсутні витяг з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000. Крім того, наміри забудови не відповідали вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, а саме земельна ділянка, на якій запроектовано об'єкт будівництва розташована на території садибної забудови (Ж-1 - зона садибної житлової забудови).
Позивачі подали відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому вказали на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Зазначили, що ними подано до заяви відповідний пакет документів на видачу містобудівних умов та обмеження для будівництва і обслуговування 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2 " по АДРЕСА_3 та об'єктами торгово-розважальної і ринкової інфраструктури, в т.ч.: витяг з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000. Крім цього, посилання відповідача на невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні є безпідставним, оскільки правовий статус земельної ділянки, на якій вже розміщено незавершений 9-ти поверховий багатоквартирний будинок з вбудований магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2" змінено протиправно, без їх згоди та відома.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.03.2020, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, 12.06.2018 позивачі звернулися до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, через Центр надання адміністративних послуг, із заявою, в якій просили надати містобудівні умови та обмеження на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: м. Чернівці , Кагарлицька, 9.
20.06.2018 Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради видав наказ за № 231-МУО, яким відмовив ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у наданні містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим магазином на підставі п. 1, 3 ч. 4 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Зазначено наступні підстави відмови у наданні містобудівних умов та обмежень:
- неподання визначених ч. 3 ст. 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень - в пред'явленому пакеті документів відсутній витяг з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000;
- невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні" - відповідно до містобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 р. №1171, в складі якої розроблено схему зонування території м. Чернівці (детальний план території не розроблявся), земельна ділянка, на якій запроектовано об'єкт будівництва розташована території садибної забудови (Ж-1 - зона садибної житлової забудови).
Також зазначено, що земельна ділянка на АДРЕСА_3 відноситься до X зони регулювання забудови міста Чернівці із спеціальним режимом використання території, межі якої визначені містобудівною документацією "Коригування історико-архітектурного опорного плану і, проекту зон охорони пам'яток та визначення меж і режимів використання історичних ареалів м. Чернівців", затвердженою рішенням міської ради від 28.02.2007 №252 та наказом Міністерства культури і туризму України від 12.06.2007 №661/0/1607. Згідно із пояснювальною запискою до плану зонування території міста Чернівці, що є складовою містобудівної документації "Коригування генерального плану м. Чернівці", затвердженої рішенням міської ради від 27.03.2014 №1171, земельна ділянка на АДРЕСА_3 знаходиться в межах зони регулювання забудови, (підзона ІА-5 за історико-архітектурним регламентом). Нове будівництво регламентується по висоті та довжині будинків, за композійними прийомами, матеріалами, кольоровим і стильовими характеристиками. Висота забудови регламентується не вище 18 м.
Вважаючи відмову у наданні містобудівних умов та обмежень протиправною, позивачі звернулися до суду з вказаним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач по справі, відмовляючи у видачі містобудівних умов та обмежень позивачам, хоча й діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", однак, без урахування неприпустимості порушення права власності позивачів на об'єкт житлової нерухомості (об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, м. Чернівці) як це визначено вимогами Конституції України, Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує викладене нижче.
Згідно п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (Закон № 3038-VI) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону № 3038-VI містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.
За приписами ч. ч. 2, 3 ст. 8 Закону № 3038-VI планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Положеннями ст. 29 Закону №3038-VI визначено, що основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.
Згідно ч. 2 ст. 29 Закону №3038-VI фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.
За приписами ч. 3 ст. 29 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються: 1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; 2) копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); 3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000; 4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва. Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним. Перелік об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, визначає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері будівництва, архітектури, містобудування (абз. 7-9 ч. 3 ст. 29 Закону №3038-VI).
Отже, Законом чітко визначено вичерпний перелік документів для отримання містобудівних умов та обмежень.
Частина 4 статті 29 Закону №3038-VI визначає підстави для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень, якими можуть бути лише: 1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; 2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; 3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання (ч.4 ст. 29 Закону №3038-VI).
Згідно ч. 6 ст. 29 Закону №3038-VI надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.
Відомості про надані містобудівні умови та обмеження підлягають внесенню до реєстру містобудівних умов та обмежень, який веде відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури.
Посилання відповідача на відсутність у поданому пакеті документів витягу з Державного земельного кадастру та викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000 обґрунтовано відхилені судом першої інстанції, адже з матеріалів справи видно, що 12.06.2018 позивачі звернулися до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, через Центр надання адміністративних послуг, із заявою, в якій просили надати містобудівні умови та обмеження на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, та до якої додали, у тому числі викопіювання з топографо-геодезичного плану масштабу 1:2000.
Щодо посилань відповідача на невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, суд зазначає наступне.
Так, відповідач стверджує, що відповідно до містобудівної документації коригування генерального плану міста Чернівців, затвердженої рішенням 48 сесії міської ради VI скликання від 27.03.2014 р. №1171, в складі якої розроблено схему зонування території м. Чернівці (детальний план території не розроблявся), земельна ділянка, на якій запроектовано об'єкт будівництва розташована території садибної забудови (Ж-1 - зона садибної житлової забудови). Схемою зонування території міста Чернівці встановлено поділ території міста Чернівці на зони за переважними, супутніми і допустимими видами забудови використання земельних ділянок, дозволеними у кожній зоні. Зона садибної житлової забудови виділена для забезпечення правових умов формування житлових районів низької щільності забудови - окремо стоячих житлових будинків садибного типу і блокованих житлових будинків поверховістю не вище 3-х поверхів з земельними ділянками, з мінімальними дозволеним набором послуг місцевого значення.
Крім того, земельна ділянка на АДРЕСА_3 відноситься до X зони регулювання забудови міста Чернівці із спеціальним режимом використання території, межі якої визначені містобудівною документацією "Коригування історико-архітектурного опорного плану і, проекту зон охорони пам'яток та визначення меж і режимів використання історичних ареалів м. Чернівців", затвердженою рішенням міської ради від 28.02.2007 № 252 та наказом Міністерства культури і туризму України від 12.06.2007 №661/0/1607. Згідно із пояснювальною запискою до плану зонування території міста Чернівці, що є складовою містобудівної документації "Коригування генерального плану м. Чернівці", затвердженої рішенням міської ради від 27.03.2014 № 1171, земельна ділянка на АДРЕСА_3 знаходиться в межах зони регулювання забудови (підзона ІА-5 за історико-архітектурним регламентом). Нове будівництво регламентується по висоті та довжині будинків, за композійними прийомами, матеріалами, кольоровим і стильовими характеристиками. Висота забудови регламентується не вище 18 м.
Згідно ст.1 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту; детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території; містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій; план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
Статтею 17 Закону №3038-VI передбачено, що генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану.
У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану.
Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Для населених пунктів, занесених до Списку історичних населених місць України, в межах визначених історичних ареалів у складі генерального плану населеного пункту визначаються режими регулювання забудови та розробляється історико-архітектурний опорний план, в якому зазначається інформація про об'єкти культурної спадщини.
Склад, зміст та порядок розроблення історико-архітектурного опорного плану населеного пункту визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
У відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону №3038-VI план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Згідно рішення виконавчого комітету Чернівецької міської Ради народних депутатів від 05.05.1992 №246/9 відведено за рахунок земель вільного запасу міської ради управлінню капітального будівництва облвиконкому під будівництво 107-квартирного житлового будинку з приміщеннями магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2 " по АДРЕСА_3 у м. Чернівці .
На підставі розробленого Чернівецьким філіалом "Гипрогражданпромстроя ГОССТРОЯ УССР" Робочого проекту 107-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2" по АДРЕСА_3, 11.03.1993 Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Чернівецького обласної Ради народних депутатів надано дозвіл №12/93 на виконання робіт з будівництва 107-квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2 " по вул . АДРЕСА_3 у м. Чернівці .
05.01.1999 між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Чернівецькій області (продавець) та колективним виробничо-комерційним підприємством "Чернівціенергопостач" (покупець) було укладено договір купівлі-продажу № КП-158, на умовах якого покупець придбав об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, м. Чернівці на земельній ділянці площею 0,547 га.
Вказаний договір купівлі-продажу посвідчено приватним нотаріусом Чернівецького нотаріального округу Іпатовою М.М. 05.01.1999 та зареєстровано в реєстрі за № 13.
Згідно договору купівлі-продажу від 29.10.2003 за № 29/10/03 колективне виробничо-комерційне підприємство "Чернівціенергопостач" продало, а колективне виробничо-комерційне підприємство "Енергопостач" придбало об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 м. Чернівці.
Пунктом 2.9 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 09.12.2003 №995/25 дозволено виробничо-комерційному колективному підприємству "Чернівціенергопостач" продати незавершений будівництвом 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2" по АДРЕСА_3, на земельній площею 0,547 га (готовність незавершеного будівництва 12%) виробничо- комерційному колективному підприємству "Енергопостач", за взаємною згодою. Внесено зміни в п. 2 рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 20.11.2001 №973/23 про надання дозволу виробничо-комерційному колективному підприємству "Чернівціенергопостач" на завершення будівництва 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2" по АДРЕСА_3, на земельній площею 0,547 га в частині зміни забудовника, в зв'язку з прийняттям пункту 2.9 цього рішення, а саме: слова "виробничо-комерційному колективному підприємству "Чернівціенергопостач" замінити на "колективному виробничо-комерційному підприємству "Енергопостач".
Рішенням 26 сесії IV скликання Чернівецької міської ради від 04.11.2004 №562 затверджено відкоригований генеральний план міста Чернівці. Згідно викопіювання з даного Генерального плану, земельна ділянка по АДРЕСА_3 , знаходиться в зоні проектованої території квартирної багатоповерхової забудови.
Рішенням 34 сесії IV скликання Чернівецької міської ради прийнято рішення №763 від 07.07.2005 про затвердження Правил використання та забудови території міста Чернівці.
Згідно викопіювання з карти зонування території населеного пункту до Правил використання та забудови території міста Чернівці, затверджених рішенням 34 сесії IV скликання Чернівецької міської ради № 763 від 07.07.2005, земельна ділянка по АДРЕСА_3 , знаходиться в зоні квартирної багатоповерхової житлової забудови.
Рішенням Чернівецької міської ради від 29.11.2006 № 160 надано дозвіл колективному виробничо-комерційному підприємству "Енергопостач" на складання проекту відведення земельної ділянки в оренду терміном до 01.12.2007 для будівництва 107-квартирного 9-поверхового житлового будинку з вбудованим магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2" по АДРЕСА_3, на земельній площею 0,547 га.
22.11.2007 між Чернівецькою міською радою та колективним виробничо-комерційним підприємством "Енергопостач" укладено договір оренди землі, на умовах якого колективне виробничо-комерційне підприємство "Енергопостач" прийняло в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою м . Чернівці, АДРЕСА_3, загальною площею 0,5330 га, терміном до 01.12.2010 для будівництва багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Пунктом 10 рішенням 43 сесії VІ скликання Чернівецької міської ради від 26.12.2013 №1073 визнано таким, що втратив чинність п. 10 рішення Чернівецької міської ради 6 скликання від 30.05.2013 № 867 в частині визнання таким, що втратив чинність, пункт 4 додатка 4 до рішення міської ради 5 скликання від 25.10.2007 №422 щодо надання колективному виробничо-комерційному підприємству "Енергопостач" земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:33:003:0064 за адресою АДРЕСА_3, площею 0,5330 га для будівництва багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2 в оренду до 01.12.2010 та визнання припинення договору оренди землі від 22.11.2007 №4264. Поновлено з 01.12.2010 договір оренди землі від 22.11.2007 № 4264.
На підставі вказаного рішення, 28.01.2014 між Чернівецькою міською радою та колективним виробничо-комерційним підприємством "Енергопостач" укладено додатковий договір №4/4264 до договору оренди землі від 22.11.2007 № 4264, яким доповнено пункт 4 договору наступним реченням "Договір оренди землі поновлюється з 01.12.2010 до 26.06.2017 для будівництва багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2".
30.07.2014 між колективним виробничо-комерційним підприємством "Енергопостач" (продавець) та підприємцями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (покупці) укладено договором купівлі - продажу, на умовах якого позивачі прийняли у власність об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 в рівних частинах по ? кожному.
Згідно предмету договору об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2 ", знаходиться на земельній ділянці, загальною площею 0,5330 га, кадастровий номер 7310136600:33:003:0064. Ступінь готовності об'єкт незавершеного будівництва становить 12 %.
Вказаний договір купівлі-продажу посвідчено приватним нотаріусом Чернівецького нотаріального округу Балацьким О.О. 30.07.2014 та зареєстровано в реєстрі за № 2234.
Дослідженням Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.07.2014 встановлено, що ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 , РНОКПП НОМЕР_1 ) є власником ? об'єкта житлової нерухомості - об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , ступінь готовності 12 %, номер запису права власності 6502473, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 303002973101.
Дослідженням Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.07.2014 встановлено, що ОСОБА_2 ( АДРЕСА_7 , РНОКПП НОМЕР_2 ) є власником ? об'єкта житлової нерухомості - об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , ступінь готовності 12 %, номер запису права власності 6502474, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 303002973101.
Рішенням 48 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 1171 від 27.03.2014 "Про затвердження містобудівної документації "Коригування генерального плану м. Чернівці", в складі якої розроблено схему зонування території міста Чернівці, де зокрема, земельну ділянку площею 0,5330 га по АДРЕСА_3 поміщено в зону садибної забудови з буквено-цифровим індексом Ж-1.
Зокрема, схемою зонування території міста Чернівці встановлено поділ території міста Чернівці на зони за переважними, супутніми і допустимими видами забудови використання земельних ділянок, дозволеними у кожній зоні. Зона садибної житлової забудови виділена для забезпечення правових умов формування житлових районів низької щільності забудови - окремо стоячих житлових будинків садибного типу і блокованих житлових будинків поверховістю не вище 3-х поверхів з земельними ділянками, з мінімальними дозволеним набором послуг місцевого значення.
Рішеннями Чернівецької міської ради від 12.05.2016 №188, від 08.12.2017 №1008 надано підприємцю ОСОБА_2 та підприємцю ОСОБА_1 земельну за адресою АДРЕСА_3 , площею 0,5330 га (кадастровий номером 7310136600:33:033:0064), в оренду терміном 5 років для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2" (код 02.03).
Рішенням Чернівецької міської ради від 16.04.2018 №1211 внесено зміни до п. 3 рішення Чернівецької міської ради від 08.12.2017 №1008 в частині цільового призначення земельної ділянки відповідно до категорії земель та мети використання земельної ділянки, а саме для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної ринкової інфраструктури - для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2" (код 02.10).
16.05.2018 між Чернівецькою міською радою та позивачами укладено договір оренди землі № 10769, на умовах якого позивачі прийняли в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_3 , загальною площею 0,5330 га, кадастровий номер 7310136600:33:033:0064, терміном до 16.05.2023 для будівництва багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Дослідженням Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-7302915632018 від 12.12.2018 встановлено, що земельній ділянці, яка розташована за адресою вул. АДРЕСА_3 , площею 0,5330 га, присвоєно кадастровий номер 7310136600:33:033:0064. Цільове призначення земельної ділянки: 02.10 - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури. Вид використання земельної ділянки - для будівництва багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2". Форма власності - комунальна, власник - територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради. Дата державної реєстрації земельної ділянки - 21.01.2008. Орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 Дата державної реєстрації речового права - 24.05.2018, строк дії речового права 16.05.2023 Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані.
Згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 151 від 29.01.2018, земельна ділянка за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, місце розташування: АДРЕСА_3 , загальною площею 5330 м.кв., категорія земель: землі житлової та громадської забудови, цільове призначення: 02.10 (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури), нормативно грошова оцінка земельної ділянки 4171951 грн.
Дослідженням Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 01.06.2018, індексний номер 125971379 встановлено, що на земельну ділянку за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, площею 0,533 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, оформлено інше речове право - право оренди земельної ділянки строком дії до 16.05.2023. Відомості про суб'єктів іншого речового права - орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , орендодавець територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради. Опис об'єкта іншого речового права - земля 0,533 га. Дата державної реєстрації - 24.05.2018. Підстава виникнення іншого речового права - відомості з ДЗК, серія та номер: 2690549, виданий 24.05.2018, видавник: Державний земельний кадастр; Договір оренди землі, серія та номер: 10769, виданий 16.05.2018, видавник Чернівецька міська рада/ ОСОБА_2 , ОСОБА_1 .
З матеріалів справи видно, що ПП "Майстерня архітектора Байди" в 2018 році здійснено містобудівний розрахунок "Будівництво багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином " ІНФОРМАЦІЯ_2 " по АДРЕСА_3 .
У містобудівному розрахунку вказано, що будівництво багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2" по АДРЕСА_3 проектується на ділянці площею 0,533 га, яка надається замовнику в оренду. На проектованій ділянці знаходиться три секції незавершеного будівництва, які підлягають реконструкції (добудові). Цільове призначення земельної ділянки площею 0,5330 га по АДРЕСА_3 - багатоквартирне житлове будівництво. Проектована ділянка розміщена в кварталі житлової забудови змішаної поверхності. З однієї сторони ділянки розташовані багатоповерхові житлові будинки, а з іншої - незабудовані дачні ділянки. Функціональне використання - для житлової забудови. На земельній ділянці знаходить незавершене будівництво трьох секцій (підвал і перший поверх).
Отже, позивачі є власниками об'єкту незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 .
Вказаний об'єкт незавершеного будівництва розташований на земельній ділянці площею 0,5330 га за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064 по АДРЕСА_3 . Дана земельна ділянка відноситься до земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням 02.10 будівництва і обслуговування багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної ринкової інфраструктури та передана позивачам в оренду для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2").
Враховуючи наведені обставини, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що наміри забудови позивачів на земельній ділянці, на якій знаходитися об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2" відповідають цільовому призначенню земельної ділянки, а саме для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної ринкової інфраструктури.
Доводи відповідача щодо зміни житлової зони на зону садибної житлової забудови під час розроблення та затвердження генерального плану м. Чернівці та схем зонування території м. Чернівці, суд вважає безпідставними з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Частинами 2 - 3 ст. 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
До завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна).
У разі необхідності особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, дозволу на виконання будівельних робіт, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.
Статтею 377 ЦК України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об'єкти (крім багатоквартирних будинків та об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації).
Згідно ч. 1 - 4 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
У відповідності до ч. 1, 2, 4, 6 ст. 120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на ці об'єкти, крім об'єктів державної власності, що підлягають продажу шляхом приватизації
Згідно Витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.07.2014 позивачі є власниками об'єкта житлової нерухомості - об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, м. Чернівці, ступінь готовності 12 %.
Згідно Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-7302915632018 від 12.12.2018, земельній ділянці, яка розташована за адресою вул. АДРЕСА_3 , площею 0,5330 га, присвоєно кадастровий номер 7310136600:33:033:0064. Цільове призначення земельної ділянки: 02.10 - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури. Вид використання земельної ділянки - для будівництва багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2". Форма власності - комунальна, власник - територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради. Дата державної реєстрації земельної ділянки - 21.01.2008. Орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 Дата державної реєстрації речового права - 24.05.2018, строк дії речового права 16.05.2023. Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки не зареєстровані.
Згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 151 від 29.01.2018 р., земельна ділянка за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, місце розташування: АДРЕСА_3 , загальною площею 5330 м.кв., категорія земель: землі житлової та громадської забудови, цільове призначення: 02.10 (для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури), нормативно грошова оцінка земельної ділянки 4171951 грн.
Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 01.06.2018, індексний номер 125971379, на земельну ділянку за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, площею 0,533 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , цільове призначення для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, оформлено інше речове право - право оренди земельної ділянки строком дії до 16.05.2023. Відомості про суб'єктів іншого речового права - орендарі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , орендодавець територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради. Опис об'єкта іншого речового права - земля 0,533 га. Дата державної реєстрації - 24.05.2018. Підстава виникнення іншого речового права - відомості з ДЗК, серія та номер: 2690549, виданий 24.05.2018 р., видавник: Державний земельний кадастр; Договір оренди землі, серія та номер: 10769, виданий 16.05.2018, видавник Чернівецька міська рада/ ОСОБА_2 , ОСОБА_1 .
Матеріали справи підтверджують, що позивачі сплачують орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 . Наведена обставина підтверджується дослідженими платіжними дорученнями від 31.05.2018 №5 на суму 39196,26 грн, №1514284130 від 31.05.2018 на суму 39196,26 грн, №29 від 26.02.2019 на суму 15644,82 грн, №9 від 27.02.2019 на суму 15644,82 грн, №46 від 29.05.2019 на суму 170722,64 грн, №47 від 29.05.2019 на суму 15644,82 грн, №17 від 29.05.2019 на суму 15644,82 грн, №16 від 29.05.2019 на суму 170722,64 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 3038-VI зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій.
Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Частиною 5 ст. 25 Закону №3038-VI передбачено, що встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.
У відповідності до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Статтею 319 ЦК України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Діяльність власника може бути обмежена чи припинена або власника може бути зобов'язано допустити до користування його майном інших осіб лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Встановлено, що державним підприємством "Науково-дослідний центр "Охорона археологічної служби України" Інституту Археології НАН України за результатами наукового археологічного дослідження видано висновок № 150-в/23-19 від 10.05.2019, згідно якого на земельній ділянці кадастровий номер 73101136600:33:003:0064 по АДРЕСА_3 , площею 0,5330 га, археологічний культурний шар у межах ділянки відсутній, на ділянці можна проводити земляні роботи та використовувати для будівництва багатоквартирного будинку з вбудованим магазином.
Згідно пояснень фахівця з питань архітектури та містобудування ОСОБА_4 від 14.05.2019, об'єкт будівництва по АДРЕСА_3 знаходився у вигляді 3-х поверхів незавершеного будівництва, що є значно нижчим сусіднього будинку №7-б по АДРЕСА_7 , а тому не вбачається заборон завершення зазначеного об'єкту. При цьому, власники будинку по АДРЕСА_3 не звертались щодо надання висновку по даному об'єкту.
До матеріалів справи додано викопіювання з історико-архітектурного опорного плану м. Чернівці з відображенням розташування об'єктів будівництва по АДРЕСА_3 .
Дослідженням листа Державного інституту проектування "Містопроект" від 01.11.2018 №908/12-1 встановлено, що графічні матеріали Генерального плану м. Чернівці, розробленого інститутом "Містопроект" у 2012 році, виконувались у масштабі 1:10000 на топопідоснові, виконаній у 1993 році ДП "Укргеодезкартографія". Топопідоснова була надана інституту замовником - Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, наявність незавершеного будівництва на даній підоснові не вказана.
При розроблені Генерального плану і Плану зонування (зонінгу) міста Чернівці, Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради не було надано розробнику інформації про наявність незавершеного будівництва 107 - квартирного 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим магазином по АДРЕСА_3 . В результаті наведеного, у вказаній містобудівній документації була врахована масова садибна забудова, яка домінує на даній території.
При цьому, Державний інститут проектування "Містопроект" не заперечує щодо врахування раніше розпочатого будівництва багатоповерхового житлового будинку по АДРЕСА_3 , при внесені відповідних змін до Плану зонування міста Чернівці.
Відтак, суд вважає, що неврахування органом місцевого самоврядування при розроблені та затверджені в генеральному плані м. Чернівці та схем зонування території м. Чернівці, тієї обставини, що незавершене будівництво 107-ми квартирного 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим магазином по АДРЕСА_3 , розташоване на земельній ділянці, цільовим призначенням якої є - 02.10 для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури та яка за попереднім Генеральним планом знаходилась в житловій зоні Ж-3 (багатоповерхова квартирна житлова та громадська забудова без обмеження рівня поверховості з високою щільністю забудови), призвели до безпідставної зміни вказаної зони на житлову зону Ж-1, яка передбачає садибну житлову забудову, де поверховість будинків не повинна перевищувати 3-х поверхів. Це обмежило позивачів права на об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 м. Чернівці, зокрема позбавило можливості розпоряджатися майном, а саме продовжувати будівництво незавершеного об'єкту та користування земельною ділянкою, на якій розміщений вказаний об'єкт, відповідно до цільового призначення.
Отже, відмовляючи позивачам у видачі містобудівних умов та обмежень, відповідач діяв без урахування попередніх рішень Чернівецької міської ради, якими позивачам надано у строкове платне користування земельну ділянку за кадастровим номером 7310136600:33:033:0064, площею 0,533 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 м. Чернівці, цільовим призначенням для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури, для будівництва і обслуговування багатоквартирного дев'ятиповерхового житлового будинку з вбудованим магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону.
Викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, приватної власності для суспільних потреб чи їх примусове відчуження з мотивів суспільної необхідності здійснюються в порядку, встановленому законом (ст. 350 ЦК України).
Правові, організаційні та фінансові засади регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності визначає Закон України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" 17.11.2009 № 1559-VI (Закон № 1559-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно ст. 1 цього Закону викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна для суспільних потреб - передача земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, за їх згодою у державну чи комунальну власність для задоволення суспільних потреб шляхом укладення договору купівлі-продажу чи іншого правочину у порядку, встановленому законом; відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб або з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, за плату в державну чи комунальну власність шляхом їх викупу чи примусового відчуження для потреб держави, територіальної громади, суспільства в цілому; примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку; суспільна потреба - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади потреба у земельних ділянках, у тому числі тих, на яких розміщені об'єкти нерухомого майна, викуп яких здійснюється в порядку, встановленому законом.
Статтею 9 Закону № 1559-VI встановлено, що сільські, селищні, міські ради, Київська і Севастопольська міські ради в межах території здійснення їх повноважень приймають рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, у порядку, визначеному цим Законом, для таких суспільних потреб: будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури, пов'язаних з обслуговуванням відповідно територіальної громади села, селища, міста (доріг, мостів, естакад, газо- та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, нафтових та газових терміналів, електростанцій), та об'єктів, необхідних для їх експлуатації; розташування об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення; створення міських парків, будівництво дошкільних навчальних закладів, майданчиків відпочинку, стадіонів та кладовищ.
Викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, здійснюється шляхом укладення договору купівлі-продажу, що підлягає нотаріальному посвідченню. У разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності. Примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності здійснюється за рішенням суду (ст. ст. 12, 15 Закону № 1559-VI).
Враховуючи наведене та виходячи з наявних у матеріалах справи доказів, судом встановлено, що відповідачем, як виконавчим органом Чернівецької міської ради, та/або Чернівецькою міською радою, рішень щодо примусового відчуження належного позивачам об'єкта житлової нерухомості - об'єкт незавершеного будівництва - 107-квартирний 9-поверховий житловий будинок з магазином "ІНФОРМАЦІЯ_2 ", який знаходиться за адресою: вул АДРЕСА_3 , не приймалося.
З огляду на наведене, відмова у видачі містобудівних умов та обмежень позивачам не може вважатися правомірною.
Отже, у зв'язку з відмовою відповідачем у видачі містобудівних умов та обмежень позивачам, порушено право останніх на продовження будівництва незавершеного об'єкту та користування земельною ділянкою, на якій розміщений вказаний об'єкт, відповідно до її цільового призначення.
Суд апеляційної інстанції також враховує рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.09.2019 у справі №824/376/19-а за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про скасування рішення. Вказане рішення набрало законної сили 03.12.2019 та має преюдиційне значення у даній справі.
Так, вказаним судовим рішенням визнано протиправним та скасовано рішення 48 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 1171 від 27.03.2014 про затвердження Генерального плану та Схеми зонування території м. Чернівці, у частині поміщення земельної ділянки площею 0,5330 га по АДРЕСА_3 в зону садибної забудови з буквено-цифровим індексом Ж-1. Зобов'язано Чернівецьку міську раду розглянути питання про внесення змін до Генерального плану та Схеми зонування території м. Чернівці щодо поміщення земельної ділянки площею 0,5330 га по АДРЕСА_3 в зону квартирної багатоповерхової забудови, поміченої буквено-цифровим індексом Ж-3.
Згідно вказаного рішення у ході судового розгляду справи №824/376/19-а встановлено, що згідно довідки Архівного відділу Чернівецької міської ради від 15.05.2019 №112 зокрема зазначено, що звернення Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради до ДП "Містопроект" з пропозицією заміни багатоповерхової забудови по вул . АДРЕСА_7 на зону садибної забудови до архівного відділу на державне зберігання не надходило. Судом зроблено висновок, що зміна оскаржуваним рішенням 48 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 1171 від 27.03.2014 житлової зони Ж-3, в якій розпочато будівництво 107-ми квартирного 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим магазином по АДРЕСА_3 , порушує принцип юридичної (правової) визначеності. Вказані зміни позбавляють позивачів права на продовження будівництва 107-ми квартирного 9-ти поверхового житлового будинку.
З урахуванням викладеного колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що оскаржуваний наказ № 231-МУО від 20.06.2018 є протиправним.
Також апеляційний суд вважає, що суд першої належним способом захисту прав позивачів, порушених вказаним наказом, є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивачів від 12.06.2018 (вх. № 146417 від 12.06.2018) про видачу містобудівних умов та обмежень на будівництво житлового будинку з вбудованим магазином, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3, з урахуванням висновків суду.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Мацький Є.М. Сушко О.О.