30 березня 2020 р.Справа № 520/4046/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Катунова В.В.,
Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М. ,
розглянувши в порядку письмовому провадженні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Адміністрації Державної прикордонної служби України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року по справі № 520/4046/19
за позовом ОСОБА_1
до Адміністрації Державної прикордонної служби України , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Адміністрації державної прикордонної служби України (далі по тексту - відповідач 1, Адміністрація ДПС України), Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач 2, ГУ ПФУ у Харківській області), якому просив суд:
визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не включення у довідку від 30.03.2018 року № 11/6191 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_1 відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 відомостей про розмір грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (70% від посадового окладу, окладу з військового звання, надбавки вислуги років), надбавка за умови режимних обмежень (10% від посадового окладу), надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (15% від посадового окладу), надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер (5,5% від посадового окладу) та премія (30% від посадового окладу);
визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не нарахування відповідної пенсії з урахуванням вищевказаних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення самостійно при наявності у них таких даних, протиправною;
зобов'язати Адміністрацію державної прикордонної служби України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, видану на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку розміру пенсії із зазначенням відомостей про відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (70% від посадового окладу, окладу з військового звання, надбавки вислуги років), надбавка за умови режимних обмежень (10% від посадового окладу), надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя (15% від посадового окладу), надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер (5.5% від посадового окладу) та премія (30% від посадового окладу);
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки перерахувати і виплачувати ОСОБА_1 у розмірі 86 % грошового забезпечення враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань (70% від посадового військового звання, надбавки вислуги років), надбавка за умови режимних обмежень (10% від посадового окладу), надбавка за особливі умови служби пов'язані з підвищеним ризиком для життя (15% від посадового окладу), надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер (5,5% від посадового окладу) та премія (30% від посадового окладу), здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходу з 01.01.2018 року;
зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. І ст. 382 КАС України;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 382 КАС України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року по справі № 520/4046/19 задоволено частково позов.
Зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України видати ОСОБА_1 (місце знаходження - АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) довідку про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р., направивши довідку до Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області.
У решті вимог позов залишено без задоволення.
Адміністрацією ДПС України, не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення в частині задоволених позовних вимог як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 05.08.2019 року відкрито апеляційне провадження, закінчено підготовку до розгляду та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 року зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19).
23.03.2020 року до суду надійшло клопотання позивача про поновлення провадження у справі у зв'язку з усуненням обставин, які були підставою для зупинення провадження у справі. Також у даному клопотанні просив зупинити провадження у справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у справі №160/8324/19.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.03.2020 року поновлено провадження у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що провадження по справі підлягає зупиненню, виходячи з наступного.
Зупинення провадження по справі - це врегульована законом і оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї з передбачених в законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд.
Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.11.2019 року відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 160/8324/19, правовідносини у якій є подібними до спірних відносин. Так, позивачем у справі № 160/8324/19 є особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та надані до територіального орану Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язати відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704).
Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 року позов задоволено.
Проте, вищевказане рішення оскаржено в апеляційному порядку та ухвалами Великої Палати Верховного Суду від 17.02.2020 року та 24.02.2020 року відкрито апеляційне провадження за апеляційними скаргами Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України та Пенсійного фонду України відповідно.
Тобто, станом на даний час рішення Верховного Суду по справі № 160/8324/19 (Пз/9901/20/19) не набрало законної сили.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Оскільки предметом розгляду у даній справі є невключення додаткових видів грошового забезпечення у довідку для подальшого перерахунку пенсії пенсійним органом, а питання врахування цих надбавок при перерахунку розглядається Верховним Судом, колегія суддів дійшла висновку про необхідність зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду по справі № 160/8324/19 (Пз/9901/20/19).
Як зазначила Консультативна рада європейських суддів, однакове та уніфіковане застосування закону обумовлює загальнообов'язковість закону, рівність перед законом та правову визначеність (пункт 1 Висновку № 20 Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо ролі судів у забезпеченні єдності застосування закону від 10 листопада 2017 року).
У свою чергу, Венеціанська комісія зауважила, що “у системі забезпечення незалежності суддів вищі суди забезпечують єдність судової практики на всій території країни через свої рішення по окремих справах (пункт 71 Доповіді Венеціанської комісії “Європейські стандарти в сфері судочинства - систематичний огляд” (Висновок від 3 жовтня 2008 року № CDL-JD (2008)002). - Незалежність у структурі судової системи; Доповідь Венеціанської комісії щодо незалежності судової системи: незалежність суду (Висновок від 16 березня 2010 року № CDL-AD (2010)004).
Колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини, висловлену у рішення “Зубац проти Хорватії” (Zubac v. Croatia), № 40160/12, пункт 123), згідно з якою забезпечуючи юридичну визначеність суд гарантує дотримання принципу ефективного здійснення правосуддя.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає необхідним зупинити провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 160/8324/19 (Пз/9901/20/19).
Керуючись ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Зупинити провадження у справі №520/4046/19 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду по справі № 160/8324/19 (Пз/9901/20/19).
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Катунов В.В.
Судді Бершов Г.Є. Ральченко І.М.