Рішення від 30.03.2020 по справі 640/2212/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/140

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30 березня 2020 року № 640/2212/19

За позовом ОСОБА_1

До Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

Про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Позовні вимоги заявлені про

визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо не включення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється призначена пенсія на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також щодо неврахування при обчисленні пенсії наступних видів грошового забезпечення: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; інших виплат (матеріальної допомоги);

зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести з 28.03.2018 року перерахунок (донарахування) пенсії, призначеної ОСОБА_1 на підставі Грошового атестату № 20 та Додатку до грошового атестату, з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених ОСОБА_1 за період з 01.03.2016 року по 28.02.2018 року наступних видів грошового забезпечення: надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; інших виплат (матеріальної допомоги), з яких сплачувався єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатити різницю у недотриманій з 28.03.2018 року пенсії та виплачувати перераховану ОСОБА_1 пенсію у новому розмірі.

Ухвалою суду від 18.03.2019 р. відкрито провадження у справі та справу призначено її до розгляду в письмовому провадженні згідно ст. 263 КАС України.

22.04.2019 року відповідачем до суду було подано відзив на позовну заяву.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 25.09.1998 року по 07.07.2012 року проходила службу в органах внутрішніх справ, у період з 07.07.2012 року по 27.03.2018 року в органах податкової поліції.

Наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України від 26.03.2018 року № 308-о відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1998 року № 1716 "Про проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та обчислення їм вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги" та "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 року № 114, ОСОБА_1 було звільнено з посади та податкової міліції за пунктом 64 підпунктом "б" (через хворобу).

З 28.03.2018 року позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

31.07.2018 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві з листом про надання інформації щодо порядку призначення пенсії.

16.08.2018 року листом № 62522/02/П-5498 Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві повідомило позивача про те, що пенсію їй призначено на підставі документів, наданих уповноваженим структурним підрозділом Державної фіскальної служби України, в тому числі грошового атестата без дати № 20.

До грошового забезпечення для обчислення пенсії враховано: оклад за посадою - 7190,00 грн., оклад за військовим званням - 1410,00 грн., відсоткову надбавку за вислугу років 40% - 3440,00 грн., надбавку, яка передбачає доступ до державної таємниці 15% - 1078,50 грн. Разом 13 118,50 грн.

Позивачу стало відомо, що відповідачем при нарахуванні та обчисленні її пенсії не було враховано надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливих завдань, премій та інших додаткових виплат, що отримувалися нею під час проходження служби в органах податкової міліції перед звільненням.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає дії відповідача щодо не включення до розміру грошового забезпечення для розрахунку пенсії всіх доплат, які вона отримувала, неправомірними і такими, що не відповідають Конституції України та іншим нормативно-правовим актам.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив з посиланням на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачу з врахуванням зазначених позивачем складових грошового забезпечення.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення з таких підстав.

Ч. 1 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Зміст наведених норм свідчить про те, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Водночас, за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ), однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 р. № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Водночас, згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06.02.2019 р. у справі № 522/2738/17, при обчисленні пенсії особам звільненим з військової служби не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.

Згідно змісту позовних вимог позивач просить здійснити перерахунок пенсії із включенням до складу її грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, щомісячних видів грошового забезпечення - надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, та інших виплат (матеріальної допомоги).

Матеріальна допомога є одноразовим видом додаткового грошового забезпечення згідно з п. 2 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 р. № 260 (чинного станом на час звільнення позивача з військової служби).

Згідно з п. 2 Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.

Таким чином, з врахуванням правової позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06.02.2019 р. у справі № 522/2738/17, вказані одноразові додаткові види грошового забезпечення для розрахунку пенсії не враховуються.

Щодо таких видів додаткового грошового забезпечення як надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, то вони згідно з вказаним п. 2 Порядку №260 належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, і, відповідно, мають враховуватися для розрахунку розміру пенсії.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невключення до складу (розміру) грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії (щомісячної).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368) здійснити перерахунок з 28.03.2018 року та виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та премії (щомісячної).

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) 768,40 грн. сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код 42098368).

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

7. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 30.03.2020 р.