1/897
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про передачу матеріалів позовної заяви до іншого адміністративного суду до відкриття провадження у справі
30 березня 2020 року м. Київ № 640/6940/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючої судді Клочкової Н.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви та доданими до неї документами
ОСОБА_1
до Києво-Святошинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (м. Київ)
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач), адреса: АДРЕСА_1 до Києво -Святошинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції (надалі - відповідач), адреса: Київська область, Києво-Святошинський район, місто Вишневе, вулиця Лесі Українки, будинок 86, в якій позивач просить суд
- визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати посадових осіб Києво-Святошинського районного відділу державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) зобов'язати скасувати арешт з карткових рахунків позивача та винести постанову, якою зняти арешт з карткового рахунку (IBAN: НОМЕР_1) відкритого у АТ КБ «ПриватБанк», який належить ОСОБА_1 та передбачений для виплати заробітної плати.
Ознайомившись з матеріалами даної позовної заяви, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Правила виключної підсудності окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, визначені у статті 27 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, суд звертає увагу, що справи щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту коштів за позовами суб'єктів владних повноважень до такої категорії справ не відносяться.
Пунктом 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб. фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Києво-Святошинський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (код ЄДРПОУ 34903037) зареєстровано як юридичну особу публічного права з 20 березня 2007 року, місцезнаходження відділу зазначено: 08132, Київська обл., Києво-Святошинський район, місто Вишневе, вулиця Лесі Українки, будинок 86 (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch)
Враховуючи, що територіальна підсудність має імперативний характер, порушення правил якої, відповідно до статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України є безумовною підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, а необхідність дотримання правил підсудності також узгоджується з вимогами пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та практикою Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що оскільки місцезнаходження відповідача не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Окружного адміністративного суду міста Києва, з урахуванням того, що позивач звернулась саме до суду, розташованого у місті Києві, а не за місцем свого проживання, наявні правові підстави для передачі матеріалів вказаної адміністративної справи на розгляд Київському окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 25, 26, пунктом 2 частини 1 статті 29, 241-243, 248, Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Матеріали позовної заяви (адміністративна справа № 640/6940/20) за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинський районний відділ державної виконавчої служби Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, передати на розгляд Київському окружному адміністративному суду.
Ухвала набирає законної сили згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Клочкова