Рішення від 30.03.2020 по справі 826/12806/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/468

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2020 року м. Київ № 826/12806/18

за позовомВиробничо-приватної фірми "Каменяр-Древ"

до Державної служби геології та надр України

провизнання протиправним та скасування наказу №559 від 18.12.2017р.

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Виробничо-приватна фірма "Каменяр-Древ" звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування наказу №559 від 18.12.2017р. про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5304 від 13.01.2011 року, зобов'язання поновити дію спеціального дозволу на користування надрами № 5304 від 13.01.2011 року.

В судовому засіданні 20.02.2019 р. оголошено ухвалу про перехід до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно з ч. 9 ст. 2016 КАС України.

Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Виробничій-приватній фірмі "КАМЕНЯР-ДРЕВ" Міністерством охорони навколишнього середовища України видано спеціальний дозвіл на користування надрами №5304 від 13.01.2011 р. на видобування піску придатного для дорожнього будівництва та виготовлення будівельних розчинів строком дії на 20 років та укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування №5304 від 13.01.2011 р. з Програмою робіт з видобування корисних копалин Борковецького родовища пісків, що є додатками до спеціального дозволу

Згідно з наказами Державної служби геології та надр України №194 від 03.06.2016р. "Про проведення планових перевірок надрокористувачів у III кварталі 2016 року" та №193 від 21.06.2016 р. "Про затвердження плану перевірок надрокористувачів у III кварталі 2016 року" та витягу з плану проведення перевірок надрокористувачів у III кварталі 2016 року заплановано перевірку родовища-Борковецького, надрокористувачем якого є Виробнича-приватна фірма "КАМЕНЯР-ДРЕВ".

За наслідками перевірки Державною службою геології та надр України винесено припис №1037-14/06 від 19.08.2016 р., яким зафіксовано про виявлення наступних порушень:

акт про передачу розвіданого Борковецького родовища піску для промислового освоєння відсутній;

не виконується угода №5304 від 13.01.2011 р. про умови користування надрами з метою видобування, в частині ст.4 істотні умови користування ділянкою надр, а саме п.п. 4 надрокористувач зобов'язаний здійснювати роботи у термін зазначений у програмі робіт;

не виконано п.4 програми робіт з видобування корисних копалин Борковецького родовища пісків що є додатком № 2 до угоди №5304 від 13.01.2011р. в частині підготовки матеріалів до отримання земельного відводу і отримання його в установленому порядку термін виконання II -III квартали 2012;

не виконано п.6 програми робіт "Початок видобування, 15 тис м3/рік, термін виконання III кв. 2012 , п.7 "Вихід на потужність кар'єру -30,0 тис.м3 /рік та на виконання IV кВ. 2013 програми робіт видобування корисних копалин Борковецького родовища пісків що є додатком № 2 до угоди №5304 від 13.01.2011 р.

На усунення вищезазначених порушень Виробничій-приватній фірмі "КАМЕНЯР-ДРЕВ" надано строк до 03.10.2016 р.

У зв'язку з неусуненням порушень Державною службою геології та надр України винесено подання №1494-14/06 від 23.11.2016 р. на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5304 від 13.01.2011 р.

За наслідками розгляду подання Державною службою геології та надр України винесено наказ №491 від 19.12.2016 р. щодо анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушення, в додаток №2 до якого включена Виробничо-приватна фірма "КАМЕНЯР-ДРЕВ" як власник спеціального дозволу на користування надрами, дія якого зупинена.

Листом №24367/13/14-16 від 27.12.2016 р. Державна служба геології та надр України повідомила Виробничу-приватну фірму "КАМЕНЯР-ДРЕВ" про те, що наказом №491 від 19.12.2016 р. дію спеціального дозволу на користування надрами №5304 від 13.01.2011 р. зупинено та надано 30 календарних днів для усунення порушень. Листом запропоновано надати до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України інформацію щодо усунення порушень і попереджено, що в протилежному випадку буде розглянуто питання щодо припинення права користування надрами. Лист вручений відповідачу 21.12.2016 про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Листом №6819/13/14-17 від 27.03.2017 р. Державна служба геології та надр України повідомила Виробничу-приватну фірму "КАМЕНЯР-ДРЕВ", що у зв'язку з неусуненням недоліків причин усунення зупинення дії спеціального дозволу, буде розглянуто питання щодо припинення права користування надрами у судовому порядку та надано 15 денний строк на надання відповіді щодо згоди /незгоди на припинення права користування надрами Берковецького родовища. Лист вручений відповідачу 04.04.2017 про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Виробнича-приватна фірма "КАМЕНЯР-ДРЕВ" надіслала Державній службі геології та надр України заяву від 10.04.2017 р. про незгоду на припинення права користування надрами.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 р. у справі №817/964/17 за позовом Державної служби геології та надр України до Виробничо-приватної фірми "КАМЕНЯР-ДРЕВ" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу №5304 від 13.01.2011 р. позов задоволено частково: припинено право Виробничо-приватної фірми "КАМЕНЯР-ДРЕВ" на користування надрами згідно спеціального дозволу №5304 від 13.01.2011 р., виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України на видобування у Борковецькому родовищі піску придатного для дорожнього будівництва та виготовлення будівельних розчинів строком дії на 20 років.

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 р. вказане судове рішення залишене без змін.

На виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 р. у справі №817/964/17, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 р., Державною службою геології та надр України прийнято наказ №559 від 18.12.2017р. "Про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5304 від 13.01.2011", згідно з яким анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами №5304 від 13.01.2011 р., виданий з метою видобування піску Борковецького родовища, розташованого в Рівненській області.

Позивач - Виробничо-приватна фірма "КАМЕНЯР-ДРЕВ" - вважає вказаний наказ протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що після завершення розгляду справи №817/964/17 ним не отримувалося жодних листів від Держгеонадра, тоді як про існування оскаржуваного наказу позивач дізнався з відповіді від 29.05.2018 р., після чого позивач звернувся до суду.

Позивач стверджує, що анулювання спеціального дозволу не є законним, оскільки відсутні передбачені ст. 26 Кодексу України про надра та Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2010 р. №596, підстави.

Крім того, на момент прийняття оскаржуваного наказу позивач усунув порушення вимог законодавства у сфері користування надрами.

Також позивач зазначає, що постанова Рівненського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 р. у справі №817/964/17 не може бути підставою для анулювання спеціального дозволу, оскільки вказаним судовим рішенням лише припинено право Виробничо-приватної фірми "КАМЕНЯР-ДРЕВ" на користування надрами згідно спеціального дозволу №5304 від 13.01.2011 р.

Відповідач - Державна служба геології та надр України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що оскаржуваний наказ прийнято на виконання судового рішення, що набуло законної сили, за наявності передбачених законодавством підстав.

Обставини, на які посилається позивач, досліджувалися судом під час розгляду справи №817/964/17, тому не підлягають повторній оцінці.

Щодо відмови у задоволенні позовних вимог про анулювання спеціального дозволу під час розгляду вказаної справи, то це мало місце у зв'язку зі змістом ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра, згідно з яким саме відповідач уповноважений здійснювати анулювання спеціальних дозволів.

Також відповідач посилається на порушення строку звернення до суду, оскільки оскаржуваний наказ розміщено на офіційному сайті Держгеонадра, і позивач повинен був про нього дізнатися, тоді як останнім днем звернення до суду є 02.07.2018 р.

Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

В даному випадку оскаржуваний наказ №559 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5304 від 13.01.2011 р. датовано 18.12.2017р., тоді як позивач звернувся до суду 08.08.2018 р. згідно штемпеля на конверті.

Згідно з Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. № 615, наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п'яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу.

Проте, відповідачем не надано доказів виконання вказаного положення, зокрема, коли було розміщено оскаржуваний наказ на сайті, враховуючи, що сам по собі факт наявності документа на сайті на конкретну дату не свідчить про його наявність на сайті на будь-яку іншу дату.

Крім того, розміщення документу на сайті не виключає повідомлення позивача як зацікавленої сторони про його наявність в будь-який інший спосіб, зокрема, шляхом направлення його копії в паперовому вигляді.

Позивач посилається на лист Держгеонадра від 18.05.2018 р. №8652/02/04-18, яким надано копію оскаржуваного наказу.

За таких обставин, на думку суду, позовна давність для звернення до суду має відраховуватися саме з часу отримання вказаного листа, і станом на 08.08.2018 р. шестимісячний строк звернення до суду не пропущено.

Щодо позовних вимог по суті суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Під час розгляду справи №817/964/17 про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу №5304 від 13.01.2011 р. Рівненським окружним адміністративним судом встановлено обставини, пов'язані з обґрунтованістю висновку Держгеонадра про наявність підстав для припинення дії спеціального дозволу, і суд під час розгляду справи №826/12806/18 повторно не надає оцінку вказаним обставинам.

Зокрема, у постанові від 27.07.2017 р. суд дійшов висновку про те, що наявними у матеріалах справи належними та допустимими доказами підтверджується порушення Виробничо-приватною фірмою "КАМЕНЯР-ДРЕВ" вимог статті 24 Кодексу України про надра внаслідок недотримання угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами від №5304 від 13.01.2011 р.

Тому, суд приходить до висновку про наявність підстав для припинення права користування надрами, які встановлені пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, у судовому порядку.

Також згідно зі змістом вказаного рішення судом враховано пояснення, викладені Виробничо-приватною фірмою "КАМЕНЯР-ДРЕВ" у заяві від 10.04.2017 р. про незгоду на припинення права користування надрами.

За таких обставин посилання позивача на усунення порушення вимог законодавства у сфері користування надрами не можуть бути прийняті до уваги, оскільки вже були предметом оцінки під час розгляду справи, рішення по якій набуло законної сили.

Згідно з п. 5 ч. 1, ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра від 27.07.1994 р. №132/94-ВР право користування надрами припиняється у разі: 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.

Згідно з ч. 8 ст. 16 Кодексу України про надра (в редакції станом на 27.07.2017 р.) переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Також згідно з п. 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.

Саме з огляду на вказані положення законодавства постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 р. у справі №817/964/17 відмовлено в задоволенні позовних вимог про анулювання спеціального дозволу, у зв'язку з чим відповідач прийняв відповідне рішення самостійно, в межах наданих йому повноважень.

Необхідно зазначити, що згідно зі змістом Кодексу та Порядку № 615 наведено перелік підстав для припинення права користування надрами, тоді як відсутній відповідний перелік підстав анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, хоча відповідач і наділений повноваженнями їх анульовувати.

На думку суду, анулювання спеціального дозволу лише формалізує попередньо прийняте рішення про припинення права користування надрами і самостійного значення не має, оскільки за наявності припиненого права користування надрами неанульований спеціальний дозвіл жодних прав користуватися надрами не надає.

Щодо посилання позивача на Порядок надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 р. №596, суд зазначає наступне.

Вказаний Порядок згідно з його п. 1 визначає процедуру надання у 2010 році спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, тобто, його дія обмежена у часі лише 2010 р. і не поширюється на відповідні правовідносини, що мали місце у 2017 р.

Станом на 2017 р. був чинний Порядок № 615, який і регулює правовідносини сторін поряд з Кодексом.

Крім того, передбачений п. 25 Порядку №596 перелік підстав для анулювання спеціальних дозволів містить таку підставу як неодноразове порушення надрокористувачем умов дозволу, угоди про умови користування ділянкою надр та законодавства про охорону навколишнього природного середовища та раціональне використання надр (п. 8), що відповідає п. 5 ч. 1, ч. 2 ст. 26 Кодексу як підстава для припинення права користування надрами (використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр), наведена у постанові Рівненського окружного адміністративного суду від 27.07.2017 р. у справі №817/964/17.

З врахуванням викладеного посилання позивача на недотримання вимог Порядку №596 не може бути визнане обґрунтованим.

За таких обставин, за наявності вирішеного по суті питання про припинення права позивача на користування надрами згідно спеціального дозволу №5304 від 13.01.2011 р., виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України на видобування у Борковецькому родовищі піску придатного для дорожнього будівництва та виготовлення будівельних розчинів строком дії на 20 років, скасування наказу про анулювання спеціального дозволу по суті прав позивача поновити не може, оскільки скасування такого наказу не відміняє припинення права користування надрами.

На підставі вищевикладеного, ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскаржуване рішення вказаних принципів не порушує.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 30.03.2020 р.