Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
30 березня 2020 р. № 520/1046/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України м. Харкова № 400 від 23.12.2019 року щодо відмови ОСОБА_1 у переході з пенсії по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків на пенсію по інвалідності на рівні з військовослужбовцями строкової служби, відповідно до частини З статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та п. г) ст. 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислення якої провівши з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 1 січня відповідного року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України м. Харкова перевести ОСОБА_1 з 25.04.2019 року на пенсію по інвалідності на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та ст. 3 п. г) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та провести обчислення його державної (основної) пенсії виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням відсотку втрати працездатності, в даний час - 80%, за формулою: п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року і кожного наступного відповідного року, помножений на існуючий відповідний відсоток втрати працездатності, без врахування інших положень Закону України № 796 - XII та положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України м. Харкова виплатити ОСОБА_1 заборгованість з невиплаченої пенсії за ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії у сумі 72 755,32 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 400 від 23.12.2019 є протиправним, порушує соціальні права позивача, а тому, підлягає скасуванню. У зв'язку з чим, ОСОБА_1 просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області провести перерахунок та обчислення державної (основної) пенсії ОСОБА_1 з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, у відповідності до положення ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ.
Ухвалою суду від 17.02.2020 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначивши, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з 25.04.2019, оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543, якою внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи набрала чинності з 01.07.2019.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
У період з 23.03.2020 року по 27.03.2020 року суддя Горшкова О.О. перебувала у відпустці.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 1 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що свідчить відповідне посвідчення серії НОМЕР_1 .
Відповідно до довідки серії МСЕ № 019152 ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності безстроково, причина інвалідності - захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно даних архівної довідки від 01.10.2012 року № 85774/1 ОСОБА_1 у складі військової частини № 960 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 17.02.1987 року по 15.05.1987 року.
З довідки Індустріального районного військового комісаріату м. Харкова від 26.04.2018 року № 522 вбачається, що ОСОБА_1 з 17.02.1987 року по 15.05.1987 року знаходився на фахових зборах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС в 30 км зоні та виконував роботи, пов'язані з дією іонізованого опромінення.
Вказані обставини встановлені в рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 року по справі № 520/6548/19.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що 02.09.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області з заявою, в якій просив перевести його на пенсію відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та провести обчислення його державної (основної) пенсії виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Листом від 03.10.2019 року № 4959/Б-14 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області роз'яснено заянику, що з 01.07.2019 року йому проведено відповідний перерахунок пенсії у відповідності до Порядку № 1210.
16.12.2019 року ОСОБА_1 на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 року по справі 520/11803/19 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області із заявою про повторний розгляд його заяви від 02.09.2019 року та перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та ст. 3 п. г) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та провести обчислення його державної (основної) пенсії виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 400 від 23.12.2019 року ОСОБА_1 повідомлено, що постанова Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543, якою внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи набрала чинності з 01.07.2019. З 01.07.2019 ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок пенсії.
Листом від 15.01.2020 року № 7227/Б-14 Головним управління Пенсійного фонду України у Харківській області повідомлено позивача, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 року по справі 520/11803/19, заяву ОСОБА_1 від 02.09.2019 повторно розглянуто та зазначено, що постанова Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543, якою внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи набрала чинності з 01.07.2019. З 01.07.2019 ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок пенсії та її розмір склав 10467,37 грн.
Вважаючи рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області № 400 від 23.12.2019 року відмовою у переведенні з одного виду пенсії на інший та не погоджуючись із вказаним діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
З приводу спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 9 липня 2003 року відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Так, вказаними правовими нормами передбачено право особи на переведення з одного виду пенсії на інший.
Судом встановлено, що позивачу пенсія призначена на підставі норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інваліду 2 групи.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.08.2019 року по справі № 520/6548/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (просп. Московський, буд. 198/3, м. Харків, 61082) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Індустріального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Харкові щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 державної (основної) пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у зв'язку зі зміною ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 року у справі 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№1-р(ІІ)/2019 з урахуванням виплачених сум. Скасовано рішення №518 від 27.05.2019 року Індустріального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкові про відмову в перерахунку пенсії, обчисленню та виплати державної (основної) пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у зв'язку зі зміною ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою КМУ від 23.11.2011р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п. 9-1 постанови КМУ від 23.11.2011р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п. 2-3 постанови КМУ від 15.11.2017р. №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням Рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 року у справі 3-14/2019 (402/19. 1737/19) (№1- р(ІІ)/2019 з урахуванням виплачених сум. Зобов'язано Індустріальне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Харкові зробити перерахунок пенсії та виплату заборгованості по пенсії ОСОБА_1 державної (основної) пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у зв'язку зі зміною ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п. 9-1 постанови КМУ від 23.11.2011р. №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", п.п. 2-3 постанови КМУ від 15.11.2017р. №851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням Рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 року у справі 3-14/2019 (402/19. 1737/19) (№1-р(ІІ)/2019 починаючи з 25.04.2019 року.
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням відповідача № 400 від 23.12.2019 року( на заяву позивача від 02.09.2019 року) повідомлено позивача, що постанова Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543, якою внесені зміни до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи набрала чинності з 01.07.2019. З 01.07.2019 ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок пенсії та її розмір склав 10467,37 грн., що також підтверджується листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 15.01.2020 року № 7227/Б-14.
Суд звертає увагу, що позивачем, у даному адміністративному позові, заявлено вимогу про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести ОСОБА_1 з 25.04.2019 перевести на пенсію по інвалідності на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та ст. 3 п. г) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та провести обчислення державної (основної) пенсії виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням відсотку втрати працездатності, в даний час - 80%, за формулою: п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року і кожного наступного відповідного року, помножений на існуючий відповідний відсоток втрати працездатності, без врахування інших положень Закону України № 796 - XII та положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії.
Однак, дослідивши зміст заяви позивача від 02.09.2019 року ( на підставі якої прийнято спірне рішення № 400 від 23.12.2019 року) (а.с. 22), суд зазначає, що у вказаній заяві позивач просив відповідача, починаючи з 01.07.2019 року провести перерахунок (а не переведення) та обчислення державної (основної) пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії та з врахуванням Рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 року у справі 3-14/2019 (402/19. 1737/19) (№1-р(ІІ)/2019.
Тобто, позивач не звертався до відповідача із заявою саме про переведення з 25.04.2019 на пенсію по інвалідності на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та ст. 3 п. г) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та проведення обчислення його державної (основної) пенсії виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням відсотку втрати працездатності, в даний час - 80%, за формулою: п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року і кожного наступного відповідного року, помножений на існуючий відповідний відсоток втрати працездатності, без врахування інших положень Закону України № 796- XII та положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210"Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків.
Отже, позивач, не звертаючись та очікуючи прийнятого рішення відповідача у відповідності до вимог законодавства щодо переведення з 25.04.2019 на пенсію по інвалідності на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до частин 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та ст. 3 п. г) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", звернувся до суду з вказаними вимогами, а отже зазначений позов є передчасним, оскільки відсутні ознаки порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.
Будь-яких відмов пенсійного органу щодо саме переведення позивача з 25.04.2019 на пенсію по інвалідності на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до частин 3 статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та ст. 3 п. г) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач не отримував.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, враховуючи те, що позивач не звертався до відповідача із заявою саме про переведення з 25.04.2019 на пенсію по інвалідності на рівні з військовослужбовцями строкової служби та з формулюванням, яке заявлено у позовній заяві, то відповідачем у межах спірних правовідносин не порушено прав та законних інтересів позивача, а тому суд відмовляє у задоволенні позовних вимог.
Поряд з цим, суд зазначає, що позивач не позбавлений права на реалізацію звернення до суб'єкта владних повноважень із відповідною заявою саме про переведення з 25.04.2019 на пенсію по інвалідності на рівні з військовослужбовцями строкової служби відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", як норми прямої дії, та ст. 3 п. г) Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та проведення обчислення його державної (основної) пенсії виключно з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з урахуванням відсотку втрати працездатності, в даний час - 80%, за формулою: п'ятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року і кожного наступного відповідного року, помножений на існуючий відповідний відсоток втрати працездатності, без врахування інших положень Закону України № 796- XII та положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210"Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків по суті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
У разі незгоди позивача з рішенням відповідача за результатом розгляду такої заяви, позивач наділений правом на звернення до суду із даним позовом.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Горшкова