Справа № 560/761/20
іменем України
24 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом акціонерного товариства "Видавництво "Поділля" корпоративне підприємство АТ "ДАК Укрвидавполіграфія" до Хмельницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради щодо звернення акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» про надання згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3.96 га у м. Хмельницькому по проспекту Миру, 59, що перебуває в постійному користуванні акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» на підставі Державного акта на право постійного користування від 21.06.1996 року;
-зобов'язати Хмельницьку міську раду надати акціонерному товариству «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» письмову згоду на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3.96 га у АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 по проспекту Миру, 59, що перебуває в постійному користуванні акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» на підставі Державного акта на право постійного користування від 21.06.1996 року.
Свій позов позивач мотивує тим, що він є постійним користувачем земельної ділянки яка знаходиться за адресою: м. Хмельницький, Проспект Миру, 59, загальною площею 3,96 га. Право користування земельною ділянкою підтверджується Державним актом на право постійного користування землею I-ХМ № 001800 від 21 червня 1996 року, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 358.
Видача та реєстрація державних актів на той час здійснювалася за Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 28 від 15.04.1993 року, яка не передбачала необхідність занесення до Реєстру земель сформованої земельної ділянки та присвоєння кадастрового номеру.
Подальші зміни в законодавстві призвели до необхідності присвоїти земельній ділянці кадастровий номер та внести відомості до Реєстру земель.
Одним із етапів присвоєння кадастрового номера є виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), на виготовлення якої потрібна згода власника земельної ділянки.
Питання про надання такої згоди було неодноразово обговорено на засіданнях постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища за зверненнями позивача.
Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради листом № 12-3927-02-10 від 18.12.2019 року повідомило позивача, що його звернення під час розгляду на засіданні комісії 19.11.2019 року не набрало необхідної кількості голосів для прийняття позитивного рішення.
Зважаючи на те, що питання про надання згоди власника на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) безпідставно не винесено на розгляд сесії міської ради, відмови у наданні згоди не надано, тобто питання залишено не вирішеним, тому позивач вважає, що таким чином порушено його законні інтереси.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, враховуючи наступне.
Згідно із частинами 1, 2 статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр», земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до частини 2 статті 20 цього ж Закону внесення до Державного земельного кадастру, передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)-у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки право користування на які виникло до 2004 року вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про такі земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою користувачів земельної ділянки комунальної власності.
Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі здійснюється на основі технічної документації із землеустрою.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає в себе встановлений перелік документів, в тому числі і згоду органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою на відновлення меж земельної ділянки користувачем.
Відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування» питання регулювання земельних відносин розглядаються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
З невідомих причин до порядку денного пленарного засідання міської ради не було внесено питання щодо надання згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), відповідно Хмельницькою міською радою не було надано відмови у наданні згоди, про що позивач був повідомлений листом Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради листом № 12-3927-02-10 від 18.12.2019 року.
Позивач вважає, що суд зобов'язаний змусити суб'єкт владних повноважень діяти правомірно, відновити право позивача на отримання передбаченої згоди уповноваженого органу, шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення про надання можливості якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, з метою захисту своїх прав звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року суд відкрив провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження із повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, хоча позивач був повідомлений належним чином про дату, час і місце судового засідання, та подала до суду клопотання в якому просить здійснити розгляд справи за відсутності представника позивача, а також зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася повторно, хоча відповідач був повідомлений належним чином про дату, час і місце судового засідання, та подала до суду відзив на позов в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Обгрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача у відзиві на позов зазначила, що відсутня бездіяльність відповідача з питання зазначеного позивачем, виходячи з наступного.
Повноваження щодо розпорядження землями комунальної власності відноситься до виключної компетенції міських рад.
Міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися на лише міським головою, а і постійними комісіями.
Відповідно до Положення про постійні комісії Хмельницької міської ради сьомого скликання, постійна комісія з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища надає пропозиції стосовно використання та забудови земельних ділянок на території міста.
На засіданнях комісії які були проведені 18.04.2018 року, 15.05.2018 року та 19.11.2019 року розглядалось питання про надання позивачу згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що підтверджується витягами з протоколів засідань, що свідчить про відсутність бездіяльності відповідача.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків.
В даному випадку питання про надання згоди позивачу розглядалося депутатською комісією, проте для внесення даного питання на розгляд сесії міської ради не набрало достатньої кількості голосів.
Крім того схема місця розташування земельної ділянки не погоджена управлінням архітектури та містобудування та управлінням земельних ресурсів та земельної реформи, що не відповідає вимогам Порядку розгляду звернень і клопотань та вирішення питань, пов'язаних із наданням дозволів на розроблення проектів щодо відведення земельних ділянок, технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, матеріалів інвентаризації земель, затвердженого рішенням Хмельницької міської ради № 31 від 27.02.2013 року.
На підставі викладеного представник позивача просить відмовити позивачу у задоволенні позову.
У відповіді на відзив представник позивача заначила, що враховуючи те, що до порядку денного сесії Хмельницької міської ради питання про надання згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включено не було, на пленарному засіданні ради питання не розглядалося, відповідно відмови у наданні згоди не надано, тому питання залишилося не вирішеним, що прямо вказує на бездіяльність відповідача. Також до відповіді на відзив додана копія схеми місця розташування земельної ділянки яка на думку представника позивача свідчить про те, що така схема погоджена відповідно до Порядку № 31 від 27 лютого 2013 року.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Акціонерне товариство «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» є постійним користувачем земельної ділянки яка знаходиться за адресою: м. Хмельницький, Проспект Миру, 59, загальною площею 3,96 га. Право користування земельною ділянкою підтверджується Державним актом на право постійного користування землею I-ХМ № 001800 від 21 червня 1996 року, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 358.
Видача та реєстрація державних актів на той час здійснювалася за Інструкцією про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах № 28 від 15.04.1993 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 квітня 1993 року за № 31, яка не передбачала необхідність внесення до Реєстру земель сформованої земельної ділянки та присвоєння кадастрового номеру.
Державні акти на право постійного користування землею реєструвалися відповідно у Книзі записів (реєстрації) державних актів на право постійного користування землею.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про Державний земельний кадастр» № 3613-VI від 07.07.2011 року, який встановив правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.
Підпунктом 2 пункту 5 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Державний земельний кадастр» Земельний кодекс України доповнено статтею 79 1, а саме: формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється:
-у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
-шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;
-шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій-сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.
У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру.
Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.
Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Державна реєстрація прав суборенди, сервітуту, які поширюються на частину земельної ділянки, здійснюється після внесення відомостей про таку частину до Державного земельного кадастру.
Межі суміжних земельних ділянок приватної власності можуть бути змінені їх власниками без формування нових земельних ділянок за проектами землеустрою із впорядкування існуючих землеволодінь.
Отже, починаючи із 01.01.2013 року, визначення земельної ділянки як об'єкта цивільних прав стало можливе тільки за умови формування земельних ділянок, що здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок та державної реєстрації речових прав на земельні ділянки.
Відповідно до пункту 2 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Державний земельний кадастр» Земельний кодекс України (в редакції правової норми яка діяла до 16.01.2020 року), земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом.
Таким чином, земельна ділянка яка знаходиться у АДРЕСА_2 , загальною площею 3,96 га вважається сформованою, оскільки позивач є постійним користувачем такої ділянки на підставі Державного акту на право постійного користування землею, I-ХМ № 001800 від 21 червня 1996 року, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею, № 358, тобто право користування земельною ділянкою у позивача виникло до 2004 року.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державний земельний кадастр-єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Державна реєстрація земельної ділянки-внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно із статтею 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр», до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки:
-кадастровий номер;
-місце розташування;
-опис меж;
-площа;
-міри ліній по периметру;
-координати поворотних точок меж;
-дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі;
-дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів;
-відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка;
-цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель);
-склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв;
-відомості про обмеження у використанні земельних ділянок;
-відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки;
-нормативна грошова оцінка;
-інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.
Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Частинами 1, 2, 6 статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер.
Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про Державний земельний кадастр», відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.
Таким чином земельна ділянка, яка знаходиться у м. Хмельницькому по Проспекту Миру, 59, загальною площею 3,96 га, постійним користувачем якої є позивач, вважається об'єктом Державного земельного кадастру і за змістом статті 10 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості про такий об'єкт повинні бути обов'язково внесені до Державного земельного кадастру.
Оскільки земельна ділянка, постійним користувачем якої є позивач вважається сформованою і відомості про неї не внесені до Державного реєстру земель, державна реєстрація такої земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою, регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування, визначені Законом України «Про землеустрій» № 858-IV від 22.05.2003 року.
Види документації із землеустрою, встановлені статтею 25 цього Закону, зокрема пунктом і) передбачена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Відповідно до статті 55 Закону України «Про землеустрій» технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає:
а) завдання на складання технічної документації із землеустрою;
б) пояснювальну записку;
в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом);
г) згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності-органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем;
ґ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території);
д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
є) копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані);
ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт;
з) план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів);
и) кадастровий план земельної ділянки;
і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки;
ї) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Із змісту статті 55 Закону України «Про землеустрій» вбачається, що одним із обов'язкових документів, що входять до складу технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для земель комунальної власності є згода органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем.
Згідно із статтею 12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, а також вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21.05.1997 року.
Відповідно до пункту 34) частини 1 статті 26 цього Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно із частинами 1, 5, 13 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» міська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності-не рідше ніж один раз на місяць.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради.
Відповідно до частин 1, 10, 15 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування» постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Із змісту позову, відзиву на позов, відповіді на відзив та матеріалів справи судом встановлено, що позивач тричі звертався до Хмельницької міської ради як органу місцевого самоврядування, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, з проханням надати згоду на відновлення меж земельної ділянки користувачем.
Питання щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) неодноразово розглядалося на засіданнях постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Хмельницької міської ради, але жодного разу такою комісією не було прийнято пропозиції щодо внесення звернення позивача на розгляд пленарного засідання ради.
За результатами останього засідання комісії, Управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради своїм листом № 12-3927-02-10 від 18.12.2019 року повідомило позивача, що його звернення під час розгляду на засіданні комісії 19.11.2019 року не набрало необхідної кількості голосів для прийняття позитивного рішення.
Із змісту копій протоколів засідань постійної комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища № 60 від 18.04.2018 року, № 61 від 15.05.2018 року, № 93 від 19.11.2019 року вбачається, що у комісії були відсутні правові підстави для відмови позивачу у задоволенні його звернення про розгляд на сесії міської ради питання щодо отримання згоди щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Жодних зауважень комісії при розгляді звернення позивача щодо наявності всіх необхідних документів для вирішення питання про отримання згоди відносно встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), чи зауважень щодо змісту поданих позивачем документів для отримання такої згоди, немає.
Відповідач не надав суду жодних доказів поважності причин відмови розгляду питання на пленарному засіданні сесії міської ради про надання згоди щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Таким чином, звернення позивача щодо отримання згоди відносно встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) залишилося невирішеним.
Суд при вирішенні спору не бере до уваги пояснення представника відповідача про те, що схема місця розташування земельної ділянки не погоджена управлінням архітектури та містобудування та управлінням земельних ресурсів та земельної реформи, так як судом не встановлено за змістом протоколів засідання комісії, що відсутність такого погодження у разі якщо таке погодження дійсно відсутнє, стало правовою підставою для відмови у розгляді звернення позивача на сесії міської ради.
Крім того представником позивача до відповіді на відзив на позов надана належно завірена копія схеми місця розташування земельної ділянки із підписами уповноважених посадових осіб управління архітектури та містобудування, а також управління земельних ресурсів та земельної реформи.
Суд погоджується із позицією позивача відносно визначення поведінки відповідача у такій ситуації як протиправна бездіяльність Хмельницької міської ради щодо розгляду звернення акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» про надання згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3.96 га у АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 по проспекту Миру, 59, що перебуває в постійному користуванні акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» на підставі Державного акта на право постійного користування від 21.06.1996 року.
Внаслідок такої протиправної бездіяльності позивача, відповідач позбавлений можливості в повному обсязі використовувати своє право володіти і користуватися земельною ділянкою, постійним користувачем якої він є.
Беручи до уваги встановлені по справі обставини суд вважає, що позовна вимога в якій позивач просить визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради щодо розгляду звернення акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» про надання згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3.96 га у АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 по проспекту Миру, 59, що перебуває в постійному користуванні акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» на підставі Державного акта на право постійного користування від 21.06.1996 року, підлягає задоволенню.
В зв'язку з тим, що позивач неодноразово звертався до відповідача з проханням вирішити питання про отримання його згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3.96 га у АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 по проспекту Миру, 59, що перебуває в постійному користуванні акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» на підставі Державного акта на право постійного користування від 21.06.1996 року, суд робить висновок про те, що для більш повного захисту інтересів позивача, необхідно зобов'язати Хмельницьку міську раду надати акціонерному товариству «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» письмову згоду на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3.96 га у м. Хмельницькому по проспекту Миру, 59, що перебуває в постійному користуванні акціонерного товариства «Видавництво Поділля» Коропоративне підприємство АТ «ДАК Укрвидавполіграфія» на підставі Державного акта на право постійного користування від 21.06.1996 року.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже судовий збір сплачений позивачем при зверненні до суду із даним позовом, необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Таким чином, підсумовуючи викладене суд робить висновок про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Хмельницької міської ради щодо розгляду звернення акціонерного товариства "Видавництво "Поділля" корпоративне підприємство АТ "ДАК Укрвидавполіграфія" про надання згоди на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3,96 га, у АДРЕСА_1 . Хмельницькому по Проспекту Миру, 59, що перебуває в постійному користуванні акціонерного товариства "Видавництво "Поділля" корпоративне підприємство АТ "ДАК Укрвидавполіграфія" на підставі Державного акта на праві постійного користування серії № 358 від 21.06.1996 року.
Зобов'язати Хмельницьку міську раду надати акціонерного товариства "Видавництво "Поділля" корпоративне підприємство АТ "ДАК Укрвидавполіграфія" письмову згоду на встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 3,96 га, у АДРЕСА_1 . Хмельницькому по Проспекту Миру, 59, що перебуває в постійному користуванні акціонерного товариства "Видавництво "Поділля" корпоративне підприємство АТ "ДАК Укрвидавполіграфія" на підставі Державного акта на право постійного користування № 358 від 21.06.1996 року.
Стягнути на користь акціонерного товариства "Видавництво "Поділля" корпоративне підприємство АТ "ДАК Укрвидавполіграфія" 4204,20 грн., (чотири тисячі двісті чотири гривні двадцять копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 березня 2020 року
Позивач:Акціонерне товариство "Видавництво "Поділля"Корпоративне підприємство АТ "ДАК Укрвидавполіграфія" (вул. Проспект Миру, 59,Хмельницький,Хмельницька область,29015 , код ЄДРПОУ - 05905740)
Відповідач:Хмельницька міська рада (вул. Гагаріна, 3,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)
Головуючий суддя В.К. Блонський