Справа № 560/1096/20
іменем України
30 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до документів, наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 20.10.2016 у розмірі 62% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку та розмірах, визначених постановою КМУ "про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб у розмірі 62% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розмір якої становив 53% відповідних сум грошового забезпечення за вислугу 21 рік служби.
З 07.07.2015 ОСОБА_1 було повторно прийнято на військову службу та звільнено по демобілізації з 20.10.2016. Вислуга років на момент звільнення з військової служби склала 24 роки 08 місяців 00 днів.
На думку позивача, згідно статті 13 Закону № 2262-ХІІ, його пенсія мас бути обрахована у розмірі 62% сум грошового забезпечення - 50% (20 років вислуги) + 12 % (4 роки вислуги (4*3%)).
10.04.2019 на адресу Головного управління ПФУ у Хмельницькій області з ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли необхідні документи для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 20.10.2016.
Згідно листа № Ж-2299-0-02.26-04 від 28.12.2019 Головне управління ПФУ в Хмельницькій позивачу відмовило в перерахунку пенсії, мотивуючи недоцільністю такого перерахунку пенсії.
Позивач вважає, що відповідач незаконно та протиправно не здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі документів, наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом відтак звернувся до суду за захистом порушених прав.
На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що для прийняття рішення щодо перерахунку пенсії головним управлінням здійснено пробний обрахунок пенсії позивача в розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення. При обчисленні враховано посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років згідно грошового атестату серії ЗУ №266739, виданого військовою частиною п/п НОМЕР_1 . Щомісячні додаткові види грошового забезпечення враховані за період з 01.08.2015 по 30.09.2016 року згідно довідки від 20.01.2017 № 9, виданої військовою частиною п/п НОМЕР_1 .
Враховуючи те, що розмір пенсії ОСОБА_1 після проведеного перерахунку (3066,37 грн.) є нижчим, ніж розмір пенсії, який позивач фактично отримував до перерахунку (3379,34 грн.), тому проведення такого перерахунку є недоцільним.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що перерахунок та виплата пенсії позивачу проведені згідно вимог чинного законодавства, тому підстав для задоволення позову немає.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.
Крім того, Головне управління ПФУ у Хмельницькій області заявило клопотання про залучення до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_2 , як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача для надання пояснень по справі. Враховуючи те, що відповідач не обґрунтував, яким чином судове рішення може вплинути на права та обов'язки ІНФОРМАЦІЯ_2 , суд вважає, що у задоволенні клопотання відповідача про залучення третьої особи необхідно відмовити.
Разом з тим, відповідач подав клопотання про залишення позову без розгляду, в якому зазначив, що позивач знав про розміри виплачуваної йому пенсії та види грошових забезпечень, які враховані для призначення пенсії, з квітня 2019, проте до суду звернувся лише 24.02.2020, тобто, з порушенням шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Як встановив суд, про обмеження пенсійних прав позивач дізнався з листа від 28.12.2019. Разом з тим, Рішення Верховного суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17, яким визначено, що позовні вимоги, пов'язані з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом. Враховуючи викладене, позивачем не пропущено строк звернення до суду, у зв'язку з чим в задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду суд відмовляє.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 28.02.2020 суд відкрив провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Пенсія ОСОБА_1 була призначена у розмірі 53% відповідних сум грошового забезпечення за вислугу 21 рік служби.
Згідно матеріалів справи з 07.07.2015 ОСОБА_1 було повторно прийнято на військову службу та звільнено по демобілізації з 20.10.2016. Позивач брав безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з метою викопаним службових (бойових) завдань. Вислуга років на момент звільнення з військової служби склала 24 роки 08 місяців 00 днів.
Як встановив суд, 05.04.2019 Хмельницький обласний військовий комісаріат направив до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області документи для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 20.10.2016.
В результаті ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", застосувавши 53% сум грошового забезпечення.
На думку позивача, згідно статті 13 Закону № 2262-ХІІ, його пенсія мас бути обрахована у розмірі 62% сум грошового забезпечення - 50% (20 років вислуги) + 12 % (4 роки вислуги (4*3%)).
Листом № Ж-2299-0-02.26-04 від 28.12.2019 Головне управління ПФУ в Хмельницькій області відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у розмірі 62% сум грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо перерахунку пенсії у розмірі 53% суми грошового забезпечення такими, що порушують його права, позивач звернувся до суду з даним позовом.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до частин 1 та 6 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно статті 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-ХІІ особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" від 06.12.1991 № 1932-ХІІ визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до п. "а" частини 1 статті 13 Закону № 2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43): за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Як встановив суд, вислуга років позивача на момент звільнення з військової служби склала 24 роки 08 місяців 00 днів, тобто враховуючи приписи статті 13 Закону № 2262-ХІІ, пенсія ОСОБА_1 мас бути обрахована у розмірі 62% сум грошового забезпечення: - 62%= 50% (20 років вислуги) + 12 % (4 роки вислуги (4*3%)).
Відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ст. 10 Закону № 2262-ХІІ призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статгі 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі Постанова № 103), пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704).
На виконання Постанова № 103, ІНФОРМАЦІЯ_3 було направлено до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області довідку про грошове забезпечення за нормами чинними на 01.03.2018.
В результаті, Позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на виконання вимог Постанови № 103, при цьому, Головне управління ПФУ у Хмельницькій області, здійснюючи відповідний перерахунок пенсії позивачу мав би застосувати 62% сум грошового забезпечення.
Враховуючи встановлене, суд вважає, що Головне управління ПФУ в Хмельницькій області протиправно не здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 62 % сум грошового забезпечення, з 20.10.2016 та починаючи з 01.01.2018.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає за необхідне для повного забезпечення захисту прав позивача зобов'язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , починаючи з 20.10.2016 у розмірі 62% сум грошового забезпечення та починаючи з 01.01.2018, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку та розмірах, визначених постановою КМУ "про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб у розмірі 62% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів, а відповідач не спростував правомірність заявлених позовних вимог, тому, наявні правові підстави для їх задоволення.
У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно до приписів статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
позов ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до документів, наданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом.
Зобов'язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 20.10.2016 у розмірі 62% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2018, відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку та розмірах, визначених постановою КМУ "про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб у розмірі 62% сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 30 березня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.В. Матущак