Рішення від 30.03.2020 по справі 560/1110/20

Справа № 560/1110/20

РІШЕННЯ

іменем України

30 березня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 21.02.2020 в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 21 від 27 червня 2019 року про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи при призначенні пенсії періоди роботи з 26.04.1989 по 01.11.2005; 3) призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком з дня виникнення права на пенсію.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що 18.06.2019 звернувся із заявою до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення пенсії за віком, маючи для цього необхідний страховий стаж. Зазначає, що до страхового стажу не врахований період роботи в колгоспі ім. Шевченка, згодом СТОВ «Шевченка»: - з 27.04.1989 по 31.12.2001, за 2003 рік, оскільки в трудовій книжці від 08.02.1980 НОМЕР_1 не зазначена підстава внесення запису про відпрацьовані вихододні; - з 01.01.2004 по 01.11.2005, оскільки відсутні індивідуальні відомості про застраховану особу, а тому відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.06.2019 № 21 відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 26 років. Вважає, що таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є протиправним та таким, що порушує його конституційне право на пенсію за віком, внаслідок чого позбавлений права на пенсію з 10.06.2019 при досягненні 60 років.

Ухвалою суду від 05.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

26.03.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що згідно наданих документів та індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 страховий стаж склав 12 років 4 місяці 25 днів. За даними трудової книжки, з 26.04.1989 позивача прийнято в члени колгоспу ім. Шевченка, але записи в трудову книжку про встановлений мінімум та фактичну кількість вироблених трудоднів внесено без зазначення підстави внесення та завірено підписом особи без зазначення її посади. Враховуючи викладене, підстави для врахування до страхового стажу позивача періоду роботи з 26.04.1989 по 01.11.2005 в колгоспі ім. Шевченка згідно трудової книжки відсутні. Вказує, що згідно архівної довідки від 21.05.2019 №03-01/392, виданої Красилівським районним трудовим архівом, в книгах обліку трудового стажу та заробітку колгоспника значиться ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що не відповідає прізвищу, зазначеному у паспорті позивача - ОСОБА_2 . Крім того, в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація за період роботи в СТОВ ім. Шевченка з 01.01.2004 по 2005 рік за ідентифікаційним кодом позивача ( НОМЕР_2 ). Однак, за вказаний період роботи в СТОВ ім. Шевченка в індивідуальних відомостях про застраховану особу наявна інформація на особу ОСОБА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_3 . Також просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою від 30.03.2020 залишено без задоволення клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

18.06.2019 позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою №9438 про призначення/перерахунок пенсії, до якої, зокрема, додав копію архівної довідки від 21.05.2019 №03-01/392, виданої Красилівським районним трудовим архівом (арк. спр. 62, 76 зворот).

Згідно з Рішенням №21 від 27.06.2019 про відмову в призначенні пенсії, відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” - 26 років, оскільки згідно наданих документів наявний стаж становить 12 років 04 місяців 25 днів (арк. спр. 60).

Листом №27029/03 від 15.08.2019 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що до страхового стажу не врахований період роботи в колгоспі їм. Шевченка, згодом СТОВ ім. Шевченка: - з 27.04.1989 по 31.12.2001, за 2003 рік, оскільки в трудовій книжці від НОМЕР_4 НОМЕР_5 не зазначена підстава внесення запису про відпрацьовані вихододні; - з 01.01.2004 по 01.11.2005, оскільки відсутні індивідуальні відомості про застраховану особу. Згідно архівної довідки від 21.05.2019 №03-01/392, виданої Красилівськнм районним трудовим архівом, в книгах обліку трудового стажу та заробітку колгоспника значиться ОСОБА_1 , прізвище не відповідає паспортним даним ОСОБА_1 . Тому зарахувати до страхового стажу вищезазначені періоди роботи згідно даної довідки підстави відсутні (арк. спр. 75).

Таким чином, позивачу зараховано до страхового стажу 12 років 04 місяців 25 днів, а спірними є періоди роботи з 27.04.1989 по 31.12.2001, за 2003 рік та з 01.01.2004 по 01.11.2005.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону №1058-IV, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 1-2 ст. 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XII), до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

Згідно з ч. 1 ст. 62 Закону №1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1-2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

У пункті 3 Порядку №637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Таким чином, лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 №310 затверджено Основні положення про порядок видачі і ведення трудових книжок колгоспників (далі - Основні положення), згідно з пунктом 1 яких трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність члена колгоспу.

Відповідно до пунктів 5, 6 Основних положень до трудової книжки колгоспника заносились, зокрема, відомості про трудову участь (прийнятий у колгоспі річний мінімум участі в громадському господарстві, його виконання). Всі записи в трудовій книжці завіряються в усіх розділах за час роботи в колгоспі підписом голови колгоспу або спеціально уповноваженого правлінням колгоспу особи та печаткою.

Крім того, згідно з пунктом 13 Основних положень відповідальність за своєчасне і правильне заповнення трудових книжок, за їх облік, зберігання і видачу несе спеціально уповноважена правлінням колгоспу особа.

Відповідно до п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. №58, усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Також, слід зазначити, що відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України “Про трудові книжки працівників” від 27.04.1993 №301 відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання.

Згідно з Трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_1 , яка заповнена 08.02.1980 на прізвище ОСОБА_3 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ), 26.04.1989 внесено Запис №8 "Прийнятий в колгосп ім. Шевченка - шофером. Голова колгоспу В.С. Фостовський", підстава - "Ріш. п-ня Пр1 від 26.04.1989". Записом №17 від 01.11.2005 стверджено звільнення з СТОВ ім. Шевченка за згодою двох сторін згідно ст. 36 п. 1 КЗпП України, підстава - Наказ №97 від 01.11.2005. Також у цій трудовій книжці є записи про трудову участь у громадському господарстві починаючи з 1989 по 2005 рік з сумами виплачених коштів та виробленими виходо-днями (арк. спр. 14-17).

Архівною довідкою Красилівського районного трудового архіву від 21.05.2019 №03-01/392 стверджено, що гр. Таргоній (так у документах) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював шофером, різноробочим в СТОВ ім. Шевченка с. Росолівці у 1989- 2001, 2003-2007 роках, та вказано інформацію про встановлений мінімум та кількість відпрацьованих людиноднів (арк. спр. 76 зворот).

За відсутності записів у Трудовій книжці про невиконання річного мінімуму трудової участі у громадському господарстві та факту сплати за роботу зарплати, суд робить висновок, що позивач виконував річний мінімум трудової участі в громадському господарстві у період з 26.04.1989 по 31.12.2001, за 2003 рік, та з 01.01.2004 по 01.11.2005.,

Відповідач не зараховує до страхового стажу періоди роботи позивача з 26.04.1989 по 31.12.2001 та за 2003 рік, оскільки в архівній довідці Красилівського районного трудового архіву від 21.05.2019 №03-01/392 зазначено ОСОБА_1 , що не відповідає паспортним даним ОСОБА_1 , чому суд дає критичну оцінку, адже формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист. Це також підтверджує зарахування відповідачем інших періодів роботи позивача на підставі Трудової книжки, що стверджено матеріалами справи.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 вересня 2019 року у справі №638/18467/15-а (адміністративне провадження № К/9901/17572/18).

Щодо доводів відповідача про не зазначення підстави внесення запису про відпрацьовані вихододні, суд зазначає, що працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. На особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у трудовій книжці.

В свою чергу, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Правова позиція щодо того, що недотримання правил ведення трудової книжки може мати негативні наслідки саме для особи, яка допустила такі порушення, викладена в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 по справі № 677/277/17.

Також Верховний Суд у постановах від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 04.09.2018 у справі № 423/1881/17 висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Також, відповідач не зараховує до страхового стажу період роботи позивача з 01.01.2004 по 01.11.2005, оскільки відсутні індивідуальні відомості про застраховану особу. При цьому вказує, що в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація за період роботи в СТОВ ім. Шевченка з 01.01.2004 по 2005 рік за ідентифікаційним кодом позивача ( НОМЕР_2 ). Однак, за вказаний період роботи в СТОВ ім. Шевченка в індивідуальних відомостях про застраховану особу наявна інформація на особу ОСОБА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_3 .

Довідкою Красилівського управління ГУДПС у Хмельницькій області №2210-19-00007 від 12.11.2019 про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , стверджено, що реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_3 змінено на реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків 2174024435 (арк. спр. 11).

Тобто, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , щодо якого наявна інформація в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, належав позивачу, тому відсутні підстави для не врахування періоду роботи ОСОБА_1 з 01.01.2004 по 01.11.2005.

Крім цього, суд враховує, що при винесенні Рішення від 27.06.2019 № 21 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , відповідач не вказував про жодну з підстав для не зарахування вказаних періодів роботи позивача до страхового стажу, тому суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення згідно вимог абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України з урахуванням наявної у нього Архівної довідки Красилівського районного трудового архіву від 21.05.2019 №03-01/392 та трудової книжки позивача.

Отже, суд приходить до висновку про наявність законних підстав для зарахування до страхового стажу позивача періодів роботи з 26.04.1989 по 31.12.2001, за 2003 рік та з 01.01.2004 по 01.11.2005, що складатиме понад 15 років, чого з урахуванням зарахованого відповідачем стажу (12 років 04 місяців 25 днів) достатньо для призначення пенсії позивачу, згідно вимог ст. 26 Закону №1058-IV (понад необхідних 26 років).

Підпунктом 1 ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім такого випадку, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Позивач ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо призначення пенсії 18.06.2019, тому пенсія повинна бути призначена йому з 11.06.1959 - з дня що настає за днем досягнення пенсійного віку (60 років).

Згідно з ч. 1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, суд з урахуванням зазначених висновків Верховного Суду дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваного рішення про відмову у призначенні пенсії, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією №47980801 від 21.02.2020 позивач сплатив судовий збір у розмірі 1681,60 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 27.06.2019 № 21 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 26.04.1989 по 31.12.2001, за 2003 рік та з 01.01.2004 по 01.11.2005, а також призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 11.06.1959.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1681,60 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня шістдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 30 березня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович