Справа № 560/530/20
іменем України
30 березня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки термін перебування на службі в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 12.03.2009 по 23.11.2015;
- зобов'язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки термін перебування на службі в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 12.03.2009 по 23.11.2015 та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції, починаючи з 23.11.2015 з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у період з 12.03.2009 по 23.11.2015 проходив службу в органах Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України). 13.11.2019 подав начальнику Департаменту патрульної поліції Національної поліції України (далі - ДПП НПУ) рапорт щодо зарахування вищевказаного періоду служби до стажу служби в Національній поліції.
Листом №1361/41/4/03-2020 від 24.01.2020 ДПП НПУ повідомлено, що відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено вичерпний перелік органів, установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в поліції. Зазначено, що періоди проходження служби в органах ДСНС України до вказаного переліку не включено. Підстави для зарахування періоду служби в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України (МНС) до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - відсутні.
Позивач вважає такі дії відповідача незаконним та такими, що порушують права позивача, оскільки служба в МНС має аналогічний правовий статус як і служба в МВС, вислуга років позивача є безперервною, а тому стаж служби з 12.03.2009 по 23.11.2015 в Головному управлінні МНС України у Хмельницькій області має бути зарахований до служби в органах внутрішніх справ, а в подальшому до стажу служби в поліції відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що служба в МНС України не є службою в органах внутрішніх справ, а у зв'язку із тим, що Закон України "Про міліцію" втратив чинність на підставі пункту 5 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію", питання щодо проходження служби поліцейськими, у т.ч. перерахунку строку служби регулюються статтею 78 Закону України "Про Національну поліцію". Наведене узгоджується із записами у трудовій книзі позивача, а саме з "12.03.2009 прийнятий на службу в органи МНС України", де був подальшому вже переведений до ГУНП в Хмельницькій області, тобто в підпорядкування МВС України.
Відтак, відповідач зазначає, що позивач проходив службу у МНС України, служба в якому не відноситься до служби в органах внутрішніх справ. З огляду на відсутність у вичерпному переліку статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" підстав на які посилається позивач, як на обґрунтування заявлених позовних вимог, останні є такими, які не ґрунтуються на нормах права, є необґрунтованими, безпідставними, а тому не підлягають задоволенню.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що відповідно до наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області "Про переведення до УМВС України в Хмельницькій області" від 23.11.2015 №653 ОСОБА_1 , начальника караулу 1 державної пожежно - рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону з 23.11.2015 направлено для подальшого проходження служби в розпорядження начальника управління МВС України в Хмельницькій області.
Наказом Головного управління НПУ в Хмельницькій області "По особовому складу" від 30.11.2015 №54 о/с ОСОБА_1 призначено поліцейським батальйону патрульної поліції Головного управління НПУ з присвоєнням спеціального звання - рядовий поліції, а наказом Департаменту патрульної поліції НПУ "По особовому складу від 21.12.2015 №27 о/с призначено інспектором роти №1 УПП у м. Хмельницькому Департаменту патрульної поліції.
13.11.2019 позивач звернувся до начальника ДПП НПУ з рапортом щодо зарахування вищевказаного періоду служби до стажу служби в Національній поліції.
Листом №1361/41/4/03-2020 від 24.01.2020 ДПП НПУ позивача повідомлено, що відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" визначено вичерпний перелік органів, установ, періоди роботи в яких зараховуються до стажу служби в поліції. Зазначено, що періоди проходження служби в органах ДСНС України до вказаного переліку не включено. Також зазначено, що підстави для зарахування періоду служби в органах МНС України до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки - відсутні.
Не погодившись з вказаними діями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону України "Про національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно з частиною 1 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" до стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Відповідно до частини 4 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію" порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
З огляду на викладене, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу.
Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції НПУ №27 о/с (по особовому складу) призначити працівників, які прибули з Головного управління НПУ в Хмельницькій області, з 20.12.2015 по Управлінню патрульної поліції у місті Хмельницькому по батальйону по роті № 1 рядового поліції ОСОБА_1 , інспектором роти № 1 Управління патрульної поліції у місті Хмельницькому Департаменту патрульної поліції з посадовим окладом згідно штатного розпису.
Відповідно до довідки від 30.01.2020 №1274/41/18/01-2020, виданої Департаментом патрульної поліції Управління ПП в Хмельницькій області станом на 30.01.2020 вислуга служби позивача складає 04 роки 03 місяці 04 дні.
Суд встановив, що до стажу служби в поліції позивача не зараховано стаж служби в Головному управлінні МНС України у Хмельницькій області з 12.03.2009 по 23.11.2015.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 17 Закону №2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Водночас у пункті "б" статті 1-2 вказаного Закону зазначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1539 від 02.11.2006 (яка була чинною на момент прийняття позивача на службу до органів МНС України) Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (МНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. МНС України є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, поводження з радіоактивними відходами та вибуховими матеріалами промислового призначення, рятувальної справи, техногенної, пожежної і промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, створення та функціонування системи страхового фонду документації, а також гідрометеорологічної діяльності. МНС України у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.
Згідно з пунктом 21 Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №629 (далі Постанова №629; яка була чинною на момент прийняття позивача на службу до органів МНС України) особам, які прийняті на службу до органів і підрозділів цивільного захисту, присвоюється спеціальне звання і їх призначають на посади рядового і начальницького складу. Днем прийняття на службу вважається день присвоєння спеціального звання.
Відповідно до пункту 56 постанови №629 особи рядового і начальницького складу можуть бути направлені для подальшого проходження служби з виключенням з кадрів МНС до військових формувань і правоохоронних органів.
Суд зазначає, що службу в Головному управлінні ДСНС України у Хмельницькій області позивач припинив 23.11.2015, відповідно до наказу Головного управління ДСНС Хмельницькій області від 23.11.2015 №825 "Про переведення до УМВС України в Хмельницькій області", яким направлено для подальшого проходження служби у розпорядження начальника управління МВС України в Хмельницькій області старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , начальника караулу 1 державної пожежно-рятувальної частини 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області з 23.11.2015.
За таких обставин, суд вважає, що служба позивача в Головному управлінні ДСНС України у Хмельницькій області має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до служби в органах внутрішніх справ, а в подальшому до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону України "Про національну поліцію".
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно не включено стаж служби позивача в Головному управлінні ДСНС України у Хмельницькій області до стажу служби в поліції, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправними дій Департаменту патрульної поліції НПУ України щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки термін перебування на службі в органах МНС України з 12.03.2009 по 23.11.2015 підлягають задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Департаменту патрульної поліції НПУ зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки термін перебування на службі в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 12.03.2009 по 23.11.2015 та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж роботи в поліції, починаючи з 23.11.2015 з врахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 1 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, додаткової оплачуваної відпустки.
Відповідно до частини 4 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 розділу II Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною 2 статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
Таким чином, розмір грошового забезпечення, складовою частиною якого є і надбавка за вислугу років, безпосередньо пов'язаний із розміром одноразової грошової допомоги при звільненні.
Тому, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Департамент патрульної поліції НПУ зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової відпустки термін перебування на службі в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 12.03.2009 по 23.11.2015 та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж роботи в поліції, починаючи з 23.11.2015 з врахуванням раніше виплачених сум.
Одним із основних принципів, на необхідності дотримання якого наголошує Європейський суд з прав людини, є принцип верховенства права, до фундаментальних аспектів якого відноситься принцип юридичної визначеності
Рішенням Європейського суду з прав людини від 14.10.2010 у справі Щокін проти України визначено концепцію якості закону, зокрема з вимогою, щоб він був доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності порушує вимогу якості закону. В разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків осіб, національні органи зобов'язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід.
Тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.
Виходячи з аналізу положень національного законодавства, підхід при не зарахуванні до стажу служби в поліції періоду служби в органах і підрозділах цивільного захисту, зокрема, в частині 2 статті 78 Закону України "Про національну поліцію" та зарахуванні до вислуги років для призначенні пенсії періоду служби в органах і підрозділах цивільного захисту, зокрема, в пункті "б" частини 1 статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, є різним, що допускає неоднозначне тлумачення прав та обов'язків громадян, а тому національні органи зобов'язані застосувати найбільш сприятливий для такої категорії осіб підхід.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій у спірних правовідносинах, натомість позивач довів ті обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги. Тому, наявні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією №20 від 30.01.2020, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір).
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 24.01.2020 року №1361/41/4/03-2020 щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки термін перебування на службі в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 12.03.2009 по 23.11.2015.
Зобов'язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки термін перебування на службі в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 12.03.2009 по 23.11.2015 та провести перерахунок і виплату грошового забезпечення в частині надбавки за стаж служби в поліції, починаючи з 23.11.2015 з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Департамент патрульної поліції Національної поліції України (вул. Федіра Ернста, 3,Київ,03048 , код ЄДРПОУ - 40108646)
Головуючий суддя О.П. Шевчук