Рішення від 26.03.2020 по справі 460/1080/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2020 року м. Рівне №460/1080/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненської області здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2015 відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282- XI від 03.07.1991 та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 із обов'язковим відновленням обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця листопад 2012 року та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши при цьому базовий місяць нарахування індексації з травня 2016 року на листопад 2012 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". 11.01.2020 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення нарахування та виплату індексації пенсії. 19.02.2020 відповідач відмовив в нарахуванні та виплаті індексації пенсії. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та вказує, що внаслідок припинення обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії наростаючим підсумком із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виходячи з базового місяця - листопад 2012 року, та зміни базового місяця із листопада 2012 року на травень 2016 року, значно зменшено розмір його пенсії, а відтак порушено гарантоване право позивача на належний соціальний захист. З огляду на вказане, просив задовольнити позовну заяву в повному обсязі.

Ухвалою суду від 25.02.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що механізм проведення індексації визначений Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фонді загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік. У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат. Після звільнення пенсіонера з роботи обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації пенсії здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення його пенсії. ОСОБА_1 з 01.01.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років, призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" із врахування 20 років вислуги. Розмір пенсії позивача становив 760,00 грн., а з 01.06.2012 становить 932,30 грн. Тобто розмір пенсії позивача не перевищує мінімальний розмір, що встановлений Законом України "Про Державний бюджет України". Враховуючи наведене у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні підстави для встановлення базового місяця листопад 2012 року індексації оскільки позивачу перерахунок пенсії проводився при кожній зміні прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність. Відповідач зазначає, що 14.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації міністерства юстиції, відповідно до якої грошове забезпечення позивача становить 5211,00 грн. Розмір пенсії після перерахунку становив 2142,63 грн. з 01.01.2019 - 2431,01 грн., а 01.01.2020 - 2719,38 грн. Оскільки перерахунок пенсії позивача було проведено з 01.01.2018, а підвищення з 01.01.2019 та 01.01.2020, то відповідно базові місяці встановлювались з моменту підвищення пенсії. Таким чином, відсутні будь-які підстави для зміни базового місяця з травня 2016 на листопад 2012 року, оскільки базовий місяць встановлюється після кожного підвищення розміру пенсії. Також, відповідач звернув увагу на те, що позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду, встановлений ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України. За наведених обставин, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в письмовому провадженні.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

11.01.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсій та нарахування та виплату індексації його пенсії з 01.01.2015 по 01.09.2019 із відновленням обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком, виходячи із базового місяця - серпень 2011 року, та зміною прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Листом від 12.02.2020 за №С-357/10.3-05 відповідач повідомив позивачу, що порядок перерахунку пенсії позивача не визначений, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії.

Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи вказаний спір по суті та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України держава гарантує право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до частин першої, другої статті 42 Закону № 1058 (в редакції, чинній до 11.10.2017), пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Крім індексації пенсії, передбаченої частиною першою цієї статті, щороку здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком. Розмір та порядок такого підвищення пенсії визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282 (далі - Закон № 1282), а також прийнятим на його виконання Порядком проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до статті 1 Закону № 1282, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Статтею 2 вказаного Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон № 2148), підпунктом 18 пункту 19 розділу I якого частину першу статті 42 Закону № 1058 виключено, а частину другу вказаної статті Закону № 1058 викладено в наступній редакції: "Для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини".

Окрім цього, Законом № 2148 було доповнено статтю 2 Закону № 1282 новою частиною, за змістом якої індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що до 11.10.2017 індексація пенсії проводилася відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, тобто в порядку, передбаченому Законом № 1282 та Порядком № 1078, а з 11.10.2017 в порядку, визначеному частиною другою статті 42 Закону № 1058.

Статтею 4 Закону № 1282 (в редакції, чинній до 01.01.2016) було встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VІІІ внесені зміни до статті 4 Закону № 1282, відповідно до яких поріг індексації підвищено з 101 % до 103 %, в зв'язку із чим з 01.01.2016 індексація грошових доходів населення проводиться в разі коли, величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103%.

У відповідності до статті 5 Закону № 1282, індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно із Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ, статтю 5 Закону № 1282 було доповнено частиною шостою, за змістом якої проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів обов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

За правилами пункту 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 % (в редакції, чинній до 01.01.2016) та в розмірі 103 % (в редакції, чинній після 01.01.2016). Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в цьому пункті.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку; стипендії; оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі; суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування (допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхова виплата дитині, яка народилась інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності); суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

За змістом абзаців першого, третього пункту 4 вказаного Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку № 1078 (в редакції, що застосовувалася до 01.12.2015), у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова № 1013), з 01.12.2015 пункт 5 Порядку № 1078 передбачав, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Разом з тим, як зазначалося раніше, згідно з абзацом третім пункту 4 Порядку № 1078, пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб змінювався. Так, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" від 22.12.2011 № 4282-VI, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 1 січня - 822 гривні, з 1 квітня - 838 гривень, з 1 липня - 844 гривні, з 1 жовтня - 856 гривень, з 1 грудня - 884 гривні. В 2013 році, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" від 06.12.2012 № 5515-VI, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 1 січня - 894 гривні, з 1 грудня - 949 гривень. В 2014 році, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 № 719-VII, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив 949 гривень. В 2015 році, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" від 28.12.2014 № 80-VІІІ, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 1 січня 2015 року - 949 гривні, з 1 вересня 2015 року - 1074 гривні. В 2016 році, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 № 928-VІІІ, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становив: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня 2016 року - 1130 гривень, з 01 грудня 2016 року - 1247 гривень. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 № 1801-VIII, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становив: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні. Згідно з Законом України "Про Державний бюджет на 2018 рік" від 07.12.2017 № 2246-VIII, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривень, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень. Згідно з Законом України "Про Державний бюджет на 2019 рік" від 23.11.2018 № 2629-VIII, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2019 року - 1497 гривень, з 1 липня - 1564 гривні, з 1 грудня - 1638 гривень. Згідно з Законом України "Про Державний бюджет на 2020 рік" від 14.11.2019 № 294-IX, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.

З матеріалів справи встановлено, що позивачу проводився перерахунок пенсії, а саме: з 01.10.2012 розмір пенсії позивача склав 977,22грн., з 01.12.2012 - 1008,58грн., з 01.01.2013 - 1011,78грн., з 01.12.2013 - 1073,38грн., з 01.09.2015 - 1187,88грн., з 01.04.2016 - 1187,88грн., з 01.05.2016 - 1243,88грн., з 01.12.2016 - 1360,88грн., з 01.05.2017 - 1425,88грн., з 01.10.2017 - 1565,88грн., з 01.01.2018 - 2142,63грн., з 01.05.2018 - 2142,63грн., з 01.01.2019 2431,01грн. та з 01.01.2020 - 2719,38грн.

Згідно з офіційно оприлюдненими в газеті "Урядовий кур'єр" даних, індекс споживчих цін в 2015 році становив: січень - 103,1, лютий - 105,3, березень - 110,8, квітень - 114,0, травень - 102,2, червень - 100,4, липень - 99,0, серпень - 99,2, вересень - 102,9; жовтень - 98,7; листопад - 102,0; грудень - 100,7; у 2016 році: січень - 100,9; лютий - 99,6; березень - 101,0; квітень - 103,5, травень -100,1, червень - 99,8, липень - 99,9, серпень - 99,7, вересень - 101,8, жовтень - 102,8, листопад - 101,8, грудень - 100,9, у 2017 році: січень - 101,1; лютий - 101,0; березень - 101,8; квітень - 100,9, травень -101,3, червень - 101,6, липень - 100,2, серпень - 99,9, вересень - 102,0, жовтень - 101,2, листопад - 100,9, грудень -101,0.

Тобто, з урахуванням чинного до 11.10.2017 законодавства, мало відбуватися збільшення фактично виплаченої позивачу пенсії за рахунок сум індексації наростаючим підсумком у межах відповідного прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, так як показники індексів споживчих цін, принаймні, до 01.01.2016 неодноразово перевищували визначений Порядком № 1078 поріг індексації, і, крім того, постійно збільшувався розмір прожиткового мінімуму.

Судом встановлено, що відповідачем з 01.01.2015 здійснювався перерахунок пенсії позивача, розмір якої перевищує суму індексації, що склалась у місяці її підвищення.

Щодо твердження позивача про те, що базовим місяцем для нарахування йому індексації пенсії був листопад 2012 року, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років, призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" із врахування 20 років вислуги. Розмір пенсії позивача при призначенні становив 760,00 грн., а з 01.06.2012 - 932,30 грн. Тобто розмір пенсії позивача не перевищує мінімальний розмір, що встановлений законодавством.

Враховуючи вище наведене у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні підстави для встановлення базового місяця листопад 2012 року індексації, оскільки позивачу перерахунок пенсії проводивсь при кожній зміні прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Враховуючи вищевикладене, за результатами судового розгляду справ, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача до задоволення не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області (33028, місто Рівне, вулиця Короленка, 7; код ЄДРПОУ 21084076) про зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 26 березня 2020 року.

Суддя Друзенко Н.В.