30 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4828/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста про визнання протиправним та скасування припису, -
09 грудня 2019 року ОСОБА_1 (надалі також - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста про визнання протиправним та скасування припису від 02.04.2019 № 01-07/031-08/257 "Про порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів".
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на незгоду з приписом, що оскаржується, оскільки в ньому зазначено демонтувати стаціонарну тимчасову споруду - торгівельний павільйон для провадження підприємницької діяльності, що розміщується за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, поряд з зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців», оскільки на дату подання даного позову, такий об'єкт є громадською будівлею, на яке зареєстровано право власності.
Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та провадження у справі відкрито. Вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
08 січня 2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову. Наголосив, що рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 30 листопада 2018 року анульовано дію паспорту прив'язки стаціонарної тимчасової споруди - торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності, що розміщується за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, поряд з зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців», виданого ФОП ОСОБА_1 від 21.07.2017 за № 01-02-01-16/1455-1595. Зазначав, що у зв'язку з анулюванням дії паспорту прив'язки тимчасової споруди остання підлягає демонтажу згідно припису на демонтаж Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста наданого власнику /а.с. 20-21/.
Ухвалою суду від 04 лютого 2020 року позивача зобов'язано у строк до 13 лютого 2020 року надати до суду завірені належним чином докази отримання оскаржуваного припису у жовтні 2019 року або докази в обґрунтування поважності пропуску строку звернення до суду. Відповідача зобов'язано у строк до 13 лютого 2020 року надати до суду завірені належним чином докази повідомлення позивача про прийняття Інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста припису від 02.04.2019 № 01-07/031-08/257 "Про порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів". Продовжено строк підготовчого провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста про визнання протиправним та скасування припису на 30 календарних днів. Підготовче засідання відкладено на 14:45 18 лютого 2020 року.
Позивач своїм правом на надання відповіді на відзив не скористався.
Ухвалою суду від 18 лютого 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання сторони не з'явилися, явку уповноважених представників не забезпечили про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Враховуючи положення п. 23 ст. 1 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширення на території України коронавірусу COVID-19", розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.2020 №93-р "Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", у зв'язку з поширенням на території України коронавірусу COVID-19 та введенням Урядом України протиепідемічних заходів, з метою запобігання розповсюдженню особливо небезпечного вірусного захворювання суд вирішив розгляд справи по суті здійснювати у порядку письмового провадження.
На електронну пошту суду 25 березня 2020 року надійшло клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи, що судом не визнається як належне, оскільки не містить особистого підпису такої особи, а також не засвідчено електронним цифровим підписом.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, в межах наданих повноважень, у відповідності до ст.ст. 1, 2, 10, 12, 13, 14, 16, 23, 34, 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та ст.ст. 1, 2, ч.2 п. 10.2 ст. 10, п. 95.2 ст.95, п. 96.1 ст. 96, п.97.1 та 97.2 ст. 97, п. 100.20 ст. 100 «Правил благоустрою міста Полтава», затверджених рішенням одинадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 16.06.2017, на підставі рішення дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 30 листопада 2018 року, щодо анулювання дії паспорту прив'язки стаціонарної споруди - торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності, що розміщується за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, поряд з зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців», виданого ФОП ОСОБА_1 від 21.07.2017 за № 01-02-01-16/1455-1595, Інспекцією по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста виконавчого комітету Полтавської міської ради винесено припис від 02 квітня 2019 року № 01-07/031-08/257 "Про порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою території населених пунктів", яким зобов'язано ФОП ОСОБА_1 в термін до 15.04.2019 демонтувати стаціонарну споруду - торгівельний павільйон для провадження підприємницької діяльності, що розміщується за адресою: АДРЕСА_1 , поряд з зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців» у м. Полтава. У разі не виконання припису, вищевказана тимчасова споруда, у відповідності до п.97.4 ст. 97 «Правил благоустрою міста Полтава» буде демонтована інспекцією /а.с. 8/.
Позивач, вважаючи вказаний припис протиправним, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та обґрунтуванням сторін, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та Законом України від 06 вересня 2005 року №2807-IV "Про благоустрій населених пунктів", який регулює правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів, заходи створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - Закон № 2807-IV).
Відповідно до приписів ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Статтею 2 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Статтею 5 цього Закону встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 13 цього Закону до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування.
Частиною 4 ст. 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Рішенням Полтавської міської ради (одинадцята сесія сьомого скликання) від 16.06.2007 "Про затвердження Правил благоустрою міста Полтава" затверджено Правила благоустрою міста Полтава у новій редакції, яка є додатком до цього рішення /том 1 а.с. 129-152/.
Вказані Правила благоустрою міста Полтава є чинними, доказів визнання їх нечинними або скасування рішення Полтавської міської ради (одинадцята сесія сьомого скликання) від 16.06.2007 "Про затвердження Правил благоустрою міста Полтава" до суду не надано.
Статтею 1 Правил благоустрою міста Полтава визначено, що Правила благоустрою міста Полтава (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким встановлено порядок комплексного виконання робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюється на території міста Полтава з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Порядок утримання тимчасових споруд унормовано розділом ХІХ Правил благоустрою міста Полтава, відповідно до приписів п. 95.10 ст. 95 яких самовільно встановлені ТС та інші конструкції підлягають демонтажу у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Пунктом 96.1 ст. 96 Правил передбачено, що підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС.
Встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки. Відхилення від паспорта прив'язки ТС не допускається.
Відповідно до п. 97.1 Демонтаж встановлених ТС для здійснення підприємницької діяльності, збірно-розбірних металевих гаражів, МАФ, антипаркувальних засобів, обмежуючих пристроїв, автолавок, спеціальних конструкцій для розміщення зовнішньої реклами, вивісок та вказівників, здійснюється у випадках, зокрема, у разі закінчення строку дії чи анулювання паспорта привязки, паспорту вивіски (вказівника), інших дозвільних документів.
Рішенням Полтавської міської ради (двадцять другої сесії шостого скликання) від 18.05.2012 "Про затвердження Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава" затверджено Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава (додаток № 1) /том 1 а.с. 112-128/.
Відповідно до п. 7.1 цього Положення підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1).
Згідно п. 7.2 Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до управління з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає:
- схему розміщення ТС (додаток 1);
- ескізи фасадів ТС у кольорі М 1: 50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання , що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат (додаток 1);
- схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів України";
- договір особистого строкового земельного сервітуту (у випадках, визначених цим Положенням);
- технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоотримувача відповідних інженерних мереж.
Пунктом 8.11 цього Положення передбачено, що дія паспорта прив'язки ТС анулюється за таких умов:
- недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні;
- невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки;
- надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 7.2 цього Положення, під час підготовки паспорта прив'язки;
- закінченням або розірванням договору особистого строкового земельного сервітуту.
Пунктом 8.12 Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава встановлено, що призупинення або анулювання дії паспорту прив'язки здійснюється рішенням Полтавської міської ради про припинення договору особистого строкового сервітуту або договору оренди землі (для стаціонарних ТС), для інших ТС на підставі рішення (протоколу) Комісії. Винесення питання про призупинення або анулювання дії паспорту прив'язки здійснюється управлінням з питань містобудування та архітектури чи іншим органом, представники яких входять до складу Комісії, за наявності інформації про існування обставин, передбачених пунктом 8.10 та п. 8.11 даного Положення.
Відповідно до п. 8.13 Положення у разі анулювання паспорту прив'язки ТС така ТС підлягає демонтажу. Демонтаж ТС здійснюється за рахунок замовника.
Згідно пунктів 2.20, 2.23 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив'язки.
Після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив'язки.
Так, рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 30 листопада 2018 року «Про припинення подальшого розміщення стаціонарної тимчасової споруди торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності, що розміщується за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, поряд з зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців»» анульовано дію паспорту прив'язки стаціонарної тимчасової споруди - торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності, що розміщується за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, поряд з зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців», виданого ФОП ОСОБА_1 від 21.07.2017 за № 01-02-01-16/1455-1595. Скасовано договір особистого строкового земельного сервітуту від 19.10.2017, укладений на підстав рішення дванадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 15.09.2017 «Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності» з ФОП ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 5310137000:15:008:0461 для розміщення стаціонарної тимчасової споруди - торговельного павільйону по АДРЕСА_1 поруч із зупинкою громадського транспорту « АДРЕСА_2 чорнобильців». Зобов'язано ФОП ОСОБА_1 здійснити демонтаж зазначеної стаціонарної тимчасової споруди - торговельного павільйону по АДРЕСА_1 поряд із зупинкою громадського транспорту « АДРЕСА_2 » за власний рахунок. У разі невиконання пункту 3 цього рішення інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста здійснити організацію демонтажу зазначеної тимчасової споруди відповідно до Правил благоустрою міста Полтава, затверджених рішенням одинадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 16.06.2017. Скасовано пункт 32 додатку № 1 до рішення дванадцятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 15.09.2017 року «Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності» в частині, що стосується подальшого розміщення стаціонарної тимчасової споруди - торговельного павільйону ФОП ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 , поряд із зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців» /а.с.23/. Дане рішення оприлюднено на офіційному сайті Полтавської міської ради (http://www.rada-poltava.gov.ua/documents/).
Доказів на підтвердження оскарження чи визнання нечинними такого рішення суду надано не було.
Суд критично оцінює доводи позивача стосовно перебування вказаного об'єкта у статусі громадської будівлі, на яку зареєстровано право власності, оскільки доказів на підтвердження даного факту суду надано не було.
Суд наголошує, що на спірні правовідносини поширюються приписи ст. 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", частинами 3, 4 якої визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
У свою чергу, п. 2.30 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, передбачено, що у разі закінчення строку дії, анулювання паспорта прив'язки, самовільного встановлення ТС така ТС підлягає демонтажу.
Згідно п. 9.1 Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на території м. Полтава демонтаж встановлених тимчасових споруд здійснюється у випадках, зокрема, анулювання паспорту прив'язки.
Пунктом 9.2 цього Положення передбачено, що тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності, збірно-розбірний металевий гараж, МАФ, антипаркувальний засіб, обмежуючий пристрій, авто лавка, спеціальна конструкція для розміщення зовнішньої реклами, вивіска та вказівник підлягає демонтажу згідно припису на демонтаж інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста наданого власнику.
Зважаючи на офіційне оприлюднення рішення дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 30 листопада 2018 року «Про припинення подальшого розміщення стаціонарної тимчасової споруди торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності, що розміщується за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, поряд з зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців»», яким, зокрема, зобов'язано ФОП ОСОБА_1 здійснити демонтаж зазначеної стаціонарної тимчасової споруди - торговельного павільйону по АДРЕСА_1 поряд із зупинкою громадського транспорту « АДРЕСА_2 -чорнобильців» за власний рахунок, суд не приймає до уваги посилання позивача про не отримання примірника оскаржуваного припису у строк, встановлений для його виконання.
Крім того, суд звертає увагу, що несвоєчасне отримання позивачем припису (у строк, який вказаний в приписі про його виконання) не є підставою для визнання такого припису протиправним. У випадку несвоєчасного отримання припису з вини відповідача, у позивача є можливість вимагати у відповідача надання часу для виконання припису з часу, коли позивач про нього дізнався, а не з часу зазначеного в самому приписі. Однак, позивач не надав доказів наявності вини відповідача у неотриманні позивачем листа з приписом і в той же час, підтвердив, що йому відомо про вказаний припис, оскарживши його до суду.
Виходячи з вищевикладеного, та враховуючи чинне рішення дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 30 листопада 2018 року «Про припинення подальшого розміщення стаціонарної тимчасової споруди торгівельного павільйону для провадження підприємницької діяльності, що розміщується за адресою: АДРЕСА_3 Полтава АДРЕСА_1 , поряд з зупинкою громадського транспорту «вул. Героїв-чорнобильців»», яким, зокрема, зобов'язано ФОП ОСОБА_1 здійснити демонтаж зазначеної стаціонарної тимчасової споруди - торговельного павільйону по АДРЕСА_1 , поряд із зупинкою громадського транспорту « АДРЕСА_2 » за власний рахунок, суд дійшов висновку, що припис від 02.04.2019 № 01-07/031-08/257 "Про порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів" прийнятий на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.
Таким чином, позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста (вул. Анатолія Кукоби, 39, м. Полтава, 36022, ідентифікаційний код 21044556) про визнання протиправним та скасування припису повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.Г.Ясиновський