13 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4622/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глобинської міської ради Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
26 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Глобинської міської ради Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду на сесії Глобинської міської ради поданої ОСОБА_1 електронної петиції "Про заборону продажу алкогольних напоїв у нічний час" та зобов'язання розглянути на сесії Глобинської міської ради електронну петицію подану Молодчином Володимиром Петровичем "Про заборону продажу алкогольних напоїв у нічний час".
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем в порушення вимоги Закону України "Про звернення громадян" не розглянуто його електронну петицію.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2019 року відкрито провадження по справі розгляд справи вирішено проводити у порядку за правилами загального позовного провадження.
Позивач у судове засідання не з'явився, відповідач явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, учасники справи надали до суду клопотання про розгляд справи без участі їх сторін.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Враховуючи положення пункту 10 частини першої статті 4, частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішив розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
21 лютого 2019 року на сайті Глобинської міської ради позивачем створено електронну петицію "Про заборону продажу алкогольних напоїв у нічний час", Текст якої звучить наступним чином "У зв'язку з великою кількістю злочинів та адміністративних правопорушень, вчинених в стані алкогольного сп'яніння, спричинених легкодоступністю міцних алкогольних напоїв та пива, зокрема для підлітків, пропоную заборонити продаж зазначених товарів в нічний час доби, а саме з 23:00 до 07:00 в цілодобових магазинах, кафе, барах та ресторанах. Це сприятиме оздоровленню жителів громади в цілому, зменшенню кількості побутових злочинів та злочинів вчинених з хуліганських мотивів, покращить безпеку та загальну ситуацію на вулиці міста і в селах громади"
Відповідач своїм листом від 28 травня 2019 року №М-02-25/1412 повідомив ОСОБА_1 про те що, комісія вирішали у зв'язку з тим, що електронна петиція містить пропозиції щодо здійснення міською радою дій, що виходять за межі її законодавчих повноважень (зокрема п. 44.1 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні") не підтримувати електронну петицію "Про заборону алкогольних напоїв". Комісія рекомендувала міському голові вжити заходів по підготовці регуляторного акту стосовно заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території Глобинської міської об'єднаної територіальної громади з дотриманням вимог чинного законодавства щодо регуляторної політики.
На виконання рекомендацій комісії Глобинським міським головою прийняте розпорядження №100/02-25-АГП від 23 травня 21019 року "Про підготовку проекту регуляторного акту-рішення Глобинської міської ради "Про заборону продажу пива (кім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у нічний час на території населених пунктів Глобиснької міської об'єднаної територіальної громади".
Не погоджуючись з вказаною відповіддю ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку позовним вимогам суд виходить з наступного.
Статтею 23-1 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.
В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об'єднання, що здійснює збір підписів, обов'язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.
Для створення електронної петиції до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування її автор (ініціатор) заповнює спеціальну форму на офіційному веб-сайті органу, якому вона адресована, або веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, та розміщує текст електронної петиції.
Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором).
Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.
Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.
Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою.
Рішенням сорок першою сесії першого скликання Глобинської міської ради Полтавської області від 15 листопада 2018 року "Про затвердження Положення про електронні петиції" затверджено Положення про електронні петиції.
Пунктом 4.2 вказаного Положення встановлено, що Глобинський міській голова невідкладно, але не пізніше ніж через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку електронної петиції, направляє її на розгляд до постійної комісії Глобинської міської ради, предметом відання якої є порушене автором петиції питання.
Відповідно до п. 4.3 постійна комісія Глобинської міської ради не пізніше ніж через десять робочих днів після отримання електронної петиції розглядає електронну петицію на своєму засіданні.
На засіданні постійної комісії Глобинської міської ради, у разі необхідності, запрошується автор електронної петиції, заслуховуються фахівці, спеціалісти, посадові особи виконавчого комітету Глобинської міської ради.
За результатами розгляду електронної петиції постійна комісія Глобинської міської ради надає висновок або рекомендацію міському голові чи виконавчим органам міської ради відповідно до компетенції, або, у разі визнання за доцільне, готує проект рішення сесії Глобинської міської ради. У такому випадку сесія Глобинської міської ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Згідно з п. 4.5 інформація про результати розгляду електронної петиції надсилається автору електронної петиції на вказану під час реєстрації електронну адресу, а також оприлюднюється на офіційному веб-сайті Глобинської міської ради.
Системно аналізуючи наведенні вище положення, суд приходить до висновку, що результатом розгляду електронної петиції не завжди є рішення сесії міської ради, в окремих випадках це може бути відповідний висновок чи рекомендація відповідно до компетенції.
Відповідно до пункту 44-1 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
ДСТУ 4281:2004 "Заклади ресторанного господарства Класифікація" до закладів ресторанного господарства відносяться: клуби, ресторани, ресторани-бари, кафе, кав'ярні, кафе-бари, кафе-пекарні, чайні салони, кафетерії, закусочні, шинки, бари, нічні клуби, пивні зали, їдальні, буфети, фабрики-заготівельні, фабрики-кухні та домові кухні.
В електронні петиції викладено пропозицію щодо заборони продажу міцних алкогольних напоїв та пива в нічний час доби, а саме з 23:00 до 07:00, зокрема, в кафе, барах та ресторанах, які відносяться до закладів ресторанного господарства, а тому порушене у петиції клопотання виходить за межі компетенції відповідача.
Враховуючи викладене розпорядженням Глобинської міської ради від 23 травня 2019 року №100/02-05-АГП "Про підготовку проекту регуляторного акту-рішення Глобинської міської ради "Про підготовку проекту регуляторного акту-рішення Глобинської міської ради "Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у нічний час на території населених пунктів Глобинської міської об'єднаної територіальної громади", яким відділу соціально-економічного розвитку, інвестицій та енергоменеджменту виконавчого комітету міської ради підготувати на чергову сесію міської ради пропозиції по внесенню доповнень до Плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Глобинськї міської ради на 2019 рік, затверджений рішенням 42 сесії Глобинської міської ради від 12.12.2018 №1905 "Про затвердження планку діяльності з підготовки проектів регуляторних актів Глобинської міської ради на 2019 рік", доповнивши його проектом регуляторного акту-рішення Глобинської міської ради "Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у нічний час на території населених пунктів Глобинської міської об'єднаної територіальної громади". Після прийняття відповідного рішення сесією міської ради підготувати проект регуляторного акту - рішення Глобинської міської ради "Про заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв та вин столових суб'єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) у нічний час на території населених пунктів Глобинської міської об'єднаної територіальної громади", аналіз регуляторного впливу до нього та здійснити всі передбачені чинним законодавством заходи щодо підготовки та подання для розгляду даного регуляторного акту сесією міської ради.
Про вказані обставини позивача повідомлено листом Глобинської міської ради від 28.05.2019 №М-02-25/1412.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем у межах своїх повноважень, розглянуто електронну петицію позивача про "Про заборону продажу алкогольних напоїв у нічний час", у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Глобинської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Бойко