ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"30" березня 2020 р. справа № 809/957/16
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Григорук О.Б., розглянувши заяву про поворот виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
ОСОБА_1 17.03.2020 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з заявою про поворот виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 в справі №809/957/16. Просить стягнути на його користь 56223,01 грн., у тому числі 50930,01 грн. податкового боргу та 5093,00 грн. виконавчого збору.
Учасники справи в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду заяви.
30.03.2020 представник Головного управління ДФС в Івано-Франківській області звернувся до суду з заявою про відкладення судового засідання, з підстав обмеження пасажирських перевезень під час карантину.
У відповідності до частини 7 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішене за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 9 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає заяву про поворот виконання, подану відповідно до частин сьомої та восьмої цієї статті, у двадцятиденний строк з дня надходження заяви у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Отже, враховуючи вимоги частини 9 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання представника Головного управління ДФС в Івано-Франківській області не перешкоджає судовому розгляду, оскільки позивач у даній справі був належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи.
При цьому, обмеження пасажирських перевезень під час карантину не свідчить про обов'язкову участь у судовому засідання особи, оскільки вказаною статтею Кодексу встановлено обов'язок повідомленням стягувача та боржника про судовий розгляд заяви про поворот виконання, а не виклику. Крім того, представником позивача не вказані обставини, що потребують дослідження саме в судовому засіданні.
Враховуючи наведене відсутні підстави для відкладення судового засідання.
У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина 4 статті 229 цього Кодексу).
За таких обставин, суд вважає за необхідне вирішити питання про поворот виконання за відсутності учасників справи, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини 3 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання про поворот виконання, якщо за результатами перегляду судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами він: 1) закриває провадження у справі; 2) залишає позов без розгляду; 3) відмовляє в позові повністю; 4) задовольняє позовні вимоги в меншому розмірі.
Як зазначено вище, частиною 7 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо питання про поворот виконання судового рішення не було вирішене згідно із частинами першою - третьою цієї статті, заява відповідача про поворот виконання розглядається адміністративним судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до частин 4, 5 статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України питання про поворот виконання рішення суд вирішує за наявності відповідної заяви сторони. до заяви про поворот виконання рішення шляхом повернення стягнутих грошових сум, майна або його вартості додається документ, який підтверджує те, що суму, стягнуту за раніше прийнятим рішенням, списано установою банку або майно вилучено державним виконавцем.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною у рішенні від 02 листопада 2011 року №13-рп/2011, поворот виконання рішення - це процесуальна гарантія захисту майнових прав особи, яка полягає у поверненні сторін виконавчого провадження в попереднє становище через скасування правової підстави для виконання рішення. Інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав.
Суд зазначає, що питання про поворот виконання судових рішень виникає у зв'язку із скасуванням чи зміною вищестоящим судом вже виконаних постанов. Поворот виконання судового рішення є способом захисту прав та інтересів боржника і передусім полягає у поверненні стягувачем боржнику одержаного за судовим рішенням у разі скасування цього рішення або зміни його на користь боржника.
Отже, інститут повороту виконання рішення спрямований на поновлення прав особи, порушених виконанням скасованого (зміненого) рішення, та є способом захисту цих прав у разі отримання стягувачем за виконаним та у подальшому скасованим (зміненим) судовим рішенням неналежного, безпідставно стягненого майна (або виконаних дій), оскільки правова підстава для набуття майна (виконання дій) відпала.
Відповідно частини 7 статті 27 Закону України "Про виконавче провадження", у разі закінчення виконавчого провадження у зв'язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.
За приписами частини 1 статті 27 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Частиною 4 вказаної статті визначено, що стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.
Згідно частини 2 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження", рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Суд встановив, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 в справі №809/957/16, яка набрала законної сили за результатом перегляду судом апеляційної інстанції, задоволено позов Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, стягнуто з ОСОБА_1 в дохід бюджету податковий борг в сумі 50930,01 грн. з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів на суму 35014,37 грн., яка виникла внаслідок несплати 22983,28 грн. основного платежу, штрафних санкцій у розмірі 5745,82 грн. нарахованих податковою інспекцією згідно податкового повідомлення-рішення від 12.01.2015 №0000161701 та пені у розмірі 6285,27 грн. та з мита на товари, які ввозяться (пересилаються) громадянами на суму 15915,64 грн., яка виникла внаслідок несплати 10446,95 грн. основного платежу, штрафних санкцій у розмірі 2611,74 грн. нарахованих податковою інспекцією згідно податкового повідомлення-рішення від 12.01.2015 №0000171701 та пені у розмірі 2856,95 грн. (а.с.40-44, 87-91).
25.04.2017 головним державним виконавцем Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області відкрито виконавче провадження ВП №53839228 з примусового виконання виконавчого листа №809/957/16, виданого 05.04.2017 про стягнення з ОСОБА_1 в дохід бюджету податкового боргу в сумі 50930,01 грн. Постановлено стягнути з боржника 5093,00 грн. виконавчого збору (а.с.147).
Відповідно до заяви на переказ готівки №315 від 09.10.2018 заявником сплачено 56223,01 грн. (а.с.148).
Постановою головного державного виконавця Коломийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області від 31.10.2018, на підставі статті 59 Закону України "Про виконавче провадження", знято з арешту майно ОСОБА_1 , у зв'язку з встановленням фактичного виконання (а.с.149).
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 задоволено заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 в справі №809/957/16 за позовом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 50930,01 грн. Скасовано постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 в справі №809/957/16 та прийнято нову постанову по справі, якою відмовлено в задоволенні позову Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 50930,01 грн. Стягнуто за рахунок бюджетних Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 2067,00 грн.
У вказаній постанові за нововиявленими обставинами в даній справі від 23.12.2019 судом не вирішувалося питання про поворот виконання постанови суду від 30.08.2016.
Враховуючи вищенаведене, заявником доведено наявність підстав, встановлених статтею 380 Кодексу адміністративного судочинства України для повороту виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 в справі №809/957/16 шляхом стягнення на його користь 56023,01 грн., у тому числі 50930,01 грн. податкового боргу та 5093,00 грн. виконавчого збору.
Щодо вимоги заявника про поворот виконання вказаної постанови суду в частині стягнення 200,00 грн. суд зазначає, що заявником не доведено того, що вказані кошти пов'язані із виконанням постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 в справі №809/957/16.
Таким чином, оскільки заявником доведено наявність підстав для повороту виконання судового рішення в частині заявленої суми коштів, заява про поворот виконання підлягає частковому задоволенню, а грошові кошти у сумі 56023,01 грн., у тому числі 50930,01 грн. податковий борг та 5093,00 грн. виконавчий збір, стягнуті в рамках виконавчого провадженням ВП №53839228 підлягають поверненню. В задоволенні решти заяви в частині повороту виконання шляхом стягнення на користь заявника 200,00 грн. слід відмовити.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 380 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про поворот виконання судового рішення задовольнити частково.
Допустити поворот виконання постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.08.2016 в справі №809/957/16, шляхом стягнення з бюджету на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачених коштів в сумі 56023 (п'ятдесят шість тисяч двадцять три) грн. 01 коп., у тому числі по податковому боргу в розмірі 50930,01 грн. та виконавчому збору в розмірі 5093,00 грн.
В задоволенні заяви в частині повороту виконання шляхом стягнення на користь заявника 200,00 грн. - відмовити.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Григорук О.Б.