Рішення від 24.03.2020 по справі 240/11043/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2020 року м. Житомир справа № 240/11043/19

категорія 109020100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі: судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Радомишльської міської ради Радомишльського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій просить:

1) визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Радомишльської міської ради Радомишльського району Житомирській області, що полягають у не прийнятті рішення про поділ земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 1825085500:07:000:0117 відповідно до Детального плану території, затвердженого розпорядженням голови Радомишльської РДА №84від 05.02.2018 року;

2) визнати протиправною бездіяльність Радомишльської міської ради Радомишльського району Житомирській області, що полягають у не прийнятті рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0.10 га для дачного будівництва за межами населеного пункту с.Березці Житомирської області Радомишльського району на земельній ділянці, де розроблений детальний план території, кадастровий номер земельної ділянки1825085500:07:000:0117, цільове призначення земельної ділянки 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам,);

3) зобов'язати Радомишльську міську раду Радомишльського району Житомирській області прийняти рішення про поділ земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 1825085500:07:000:0117 відповідно до Детального плану території, затвердженого розпорядженням голови Радомишльської РДА №84від 05.02.2018, та після поділу земельної ділянки надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0.10 га для дачного будівництва за межами населеного пункту с.Березці Радомишльського району Житомирської області.

Аргументуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що 16.09.2019 направив до Радомишльської міської ради Житомирської області заяву, в якій просив прийняти рішення про поділ земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 1825085500:07:000:0117 відповідно до Детального плану території та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва за межами населеного пункту с.Березці Радомишльського району Житомирської області. 30.09.2019 отримав лист відповідача № 01-281/2897, у якому зазначено, що прийняти рішення про розподіл земельної ділянки згідно детального плану території неможливо, оскільки він потребує корегування, а також відмовлено в наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою. Вважає таку відмову протиправною з наступних підстав: відмова у наданні дозволу повинна прийматися у формі рішення місцевої ради, а не листа, та у відповідності до приписів Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"; посилання відповідача на корегування детального плану необґрунтоване, оскільки станом на 30.09.2019 відсутні розпорядження Радомишльської РДА щодо внесення змін у детальний план на зазначену земельну ділянку.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Від Радомишльської міської ради Житомирській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Вказує, що підставою для формування земельних ділянок шляхом поділу раніше сформованих земельних ділянок, що перебувають у користуванні, без зміни їх цільового призначення є технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок користувачем, погоджена власником/розпорядником земельної ділянки. При цьому, за приписами Земельного кодексу України та закону України «Про землеустрій», право на звернення за погодженням на поділ має користувач, заставодержатель і власник земельної ділянки. Позивачем не надано доказів того, що він є власником чи користувачем земельної ділянки кадастровий номер 1825085500:07:000:0117. Крім того, перед прийняттям рішення про поділ земельної ділянки кадастровий номер 1825085500:07:000:0117 для індивідуальної дачної забудови її цільове призначення підлягає зміні на землі рекреації, тому відповідач правомірно зазначив у листі про необхідність корегування плану території.

В судове засідання сторони не з'явились.

Зважаючи на викладене та керуючись приписами частини 3 статті 194, частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.

Перевіривши матеріали справи, усебічно й повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і відзив, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_1 16.09.2019 звернувся до Радомишльської міської ради Житомирської області із заявою, в якій просив відповідно до ст.118 Земельного кодексу України та Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту»:

- прийняти рішення про поділ земельної ділянки кадастровий номер 1825085500:07:000:0117 відповідно до Детального плану території (ДПТ), затвердженого розпорядженням голови Радомишльської РДА за № 84 від 05.02.2018 (пункт 1 заяви);

- надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) із категорії 16:00 землі запасу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва. Місце розташування земельної ділянки на ДПТ за № 71 - на території Лутівського старостинського округу за межами населеного пункту с.Березці Радомишльського району Житомирської області (пункт 2 заяви).

До заяви позивач приклав: копію паспорта, копію ІПН, копію посвідчення учасника бойових дій, графічний матеріал місця розташування земельної ділянки, частину ДПТ із зазначенням номеру земельної ділянки.

Листом від 30.09.2019 № 01-28/2897 Радомишльська міська рада Житомирської області повідомила позивача, що не може задовольнити його клопотання від 16.09.2019. Детальний план території, який затверджений розпорядженням голови Радомишльської РДА № 84 від 05.02.2018 року на земельну ділянку, яка зазначена в заяві, потребує корегування. В разі проведення коригування детального плану території, затвердження його сесією міської ради, заявникам буде надаватись дозвіл на розробку документації із землеустрою в порядку ведення списку бажаючих отримати земельні ділянки, в який ОСОБА_1 буде внесено.

Вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо вирішення питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.2 ст.116 Земельного кодексу України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Пунктом «ґ» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара.

У відповідності до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 цієї ж статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Водночас, пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Згідно ч.1 та ч.2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Всупереч наведеним нормам, Радомишльською міською радою порушено порядок розгляду заяви (клопотання) позивача про надання у власність земельної ділянки, оскільки останнє не розглядалося на пленарному засіданні сесії, а отже по ньому не прийнято жодного рішення у розумінні Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в поєднанні із Земельним кодексом України.

Отже, позовна вимога в частині визнати протиправною бездіяльність Радомишльської міської ради Житомирської області щодо не прийняття рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва, підлягає задоволенню.

При цьому, суд, встановивши протиправність бездіяльності, у відповідності до ч.2 ст.9 КАС України, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язує відповідача повторно розглянути пункт 2 заяви ОСОБА_1 від 16.09.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва, з місцем розташування земельної ділянки на території Лутівського старостинського округу за межами населеного пункту с.Березці Радомишльського району Житомирської області, цільове призначення землі запасу, за результатами якого прийняти рішення у відповідності до ст.118 Земельного кодексу України та ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Щодо позовних вимог визнати протиправною бездіяльність Радомишльської міської ради, яка полягає у не прийнятті рішення про поділ земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 1825085500:07:000:0117 відповідно до Детального плану території, затвердженого розпорядженням голови Радомишльської РДА №84 від 05.02.2018 та зобов'язати прийняти рішення про поділ земельної ділянки, то суд вказує на наступне.

Згідно ч.2, ч.6 ст.79-1 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок здійснюється також шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

У відповідності до ч.12 ст.186 Земельного кодексу України, технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок погоджується:

у разі якщо поділ, об'єднання земельних ділянок здійснюється її користувачем - власником земельних ділянок, а щодо земельних ділянок державної або комунальної власності - органом виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;

у разі поділу, об'єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, - заставодержателем;

у разі поділу, об'єднання власником земельної ділянки, що перебуває у користуванні, - землекористувачем.

Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок затверджується замовником.

Статтею 56 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок включає:

а) пояснювальну записку;

б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;

в) кадастрові плани земельних ділянок, які об'єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку;

г) матеріали польових геодезичних робіт;

ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу;

д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути;

е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні);

є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об'єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв'язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).

Як випливає із наведених норм, право ініціювання питання щодо поділу/ об'єднання земельних ділянок належить виключно користувачам та власникам земельної (-их) ділянки (-ок).

Як встановлено судом та не оспорюється сторонами, згідно відомостей з Публічної кадастрової карти України, земельна ділянка кадастровий номер 1825085500:07:000:0117 перебуває у комунальній власності, її цільове призначення: 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) землі сільськогосподарського призначення.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не є користувачем чи власником земельної ділянки кадастровий номер 1825085500:07:000:0117, тобто не є суб'єктом звернення щодо поділу земельної ділянки у відповідності до вищенаведених приписів законодавства, відтак у відповідача не виникає будь-якого обов'язку приймати рішення щодо такого поділу земельної ділянки кадастровий номер 1825085500:07:000:0117.

Крім того, суд зазначає, що процедура отримання громадянином у власність земельної ділянки у межах норми безоплатної передачі із земель комунальної власності чітко визначена статтею 118 Земельного кодексу України і не передбачає в межах її проведення можливості звернення громадянина із клопотанням/заявою про поділ земельної ділянки комунальної власності з метою отримання в подальшому частини такої земельної ділянки (поділеної) у власність, та, відповідно, розгляду такого клопотання органом місцевого самоврядування.

Підсумовуючи вищенаведене, позовні вимоги в частині визнати протиправною бездіяльність Радомишльської міської ради, яка полягає у не прийнятті рішення про поділ земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 1825085500:07:000:0117 відповідно до Детального плану території, затвердженого розпорядженням голови Радомишльської РДА №84 від 05.02.2018 та зобов'язати прийняти рішення про поділ земельної ділянки з подальшим наданням дозволу (після поділу) на розробку проекту землеустрою, задоволенню не підлягають.

За правилами, встановленими ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Зважаючи на вищевикладене, позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Радомишльської міської ради Житомирській області (вул.Соборний майдан,12, м.Радомишль, Житомирська область, 12201, код ЄДРПОУ 25923935) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Радомишльської міської ради Житомирської області щодо не прийняття рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва

Зобов'язати Радомишльську міську раду Житомирської області повторно розглянути пункт 2 заяви ОСОБА_1 від 16.09.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність із категорії 16:00 землі запасу земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для дачного будівництва, з місцем розташування земельної ділянки на території Лутівського старостинського округу за межами населеного пункту с.Березці Радомишльського району Житомирської області, за результатами якого прийняти рішення у відповідності до ст.118 Земельного кодексу України та ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова