30 березня 2020 року Справа №160/4285/19
розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень, -
10.05.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними та скасувати протокол Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 15.08.2011 року №380, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 02.10.2013 року № 800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 11.11.2014 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 18.11.2015 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 19.11.2015 року №800554;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним навчального збору у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невизначення розміру та невиплати додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період проходження ним навчального збору у військах з 09.06.1983 року по 07.09.1983 року, перерахувати з врахуванням цього стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21910427) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що він вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування при розрахунку пенсії положень ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», при розрахунку середньомісячного заробітку та неврахування страхового стажу в повному обсязі. З огляду на це, позивач вважав, що протокол Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 15.08.2011 року №380, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 02.10.2013 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 11.11.2014 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 18.11.2015 року №800554, розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 19.11.2015 року №800554 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року, перерахувати, з урахуванням цього, стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті основної пенсії на підставі ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткової пенсії та доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21910427) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо невизначення розміру та невиплати додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 1 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року.
11.03.2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з заявою про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі за позовом , в якій він просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі № 160/4285/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині:
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що листом від 25.02.2020 року № 0400-0308-8/3466 відповідач повідомив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року по справі № 160/4285/19 позивачеві зараховано до страхового стажу період проходження учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року, проведено перерахунок та виплату додаткової пенсії з розрахунку 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 01 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року, сума доплати пенсії на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року по справі № 160/4285/19 склала 753,52 грн. за період з 14.06.2011 року по 30.06.2019 року, виплачена у жовтні 2019 року (згідно з наданим розрахунком складає від 4,18 грн. до 7,97 грн. за місяць). За поясненням позивача, відповідач зазначив, що перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками №60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання було умовно розраховано. Перерахунок є не вигідним, так як зменшується розмір пенсії.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невиконання рішення суду протиправною, оскільки відповідач на власний розсуд розраховує ОСОБА_1 пенсію за двоскладовою формулою, незважаючи на зобов'язання відповідно до рішення суду перерахувати та виплачувати пенсію позивачеві, відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України.
Окрім того, позивач вказує, що відповідач на власний розсуд провів перерахунок пенсії зі збільшенням її на один відсоток мінімальної заробітної плати, а не на один відсоток заробітку, як визначено рішенням суду.
Ухвалою суду від 12.03.2020 року призначено заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі № 160/4285/19 до розгляду в порядку письмового провадження, а також встановлено суб'єкту владних повноважень - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області строк для надання суду відзиву на заяву у разі заперечення проти неї.
23.03.2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подано відзив на заяву, в порядку ст. 383 КАС України. Відповідач зазначив, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі №160/4285/19 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії відповідно норм частини 2 ст. 56 та частини 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії позивача зменшився, а отже, даний перерахунок є невигідним для позивача. Тому, просить суд у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
З матеріалів справи вбачається, що 12.09.2019 року представником позивача отримано виконавчий лист у даній справі.
13.09.2019 року позивачем пред'явлено виконавчий лист до виконання до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
18.09.2019 року вказаним відділом примусового виконання рішень відкрито виконавче провадження №60078258.
Постановою про накладення штрафу від 05.11.2019 року головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області накладено штраф на боржника Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за невиконання рішення суду у розмірі 5100,00 грн.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) прийнято виконавче провадження № 60078258 з примусового виконавчого листа № 160/4285/19, виданого 12.09.2019 року.
Постановою про накладення штрафу головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 31.01.2020 року накладено штраф на боржника Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за повторне невиконання рішення суду у розмірі 10200,00 грн.
Розглянувши вказану заяву, суд дійшов висновку про її задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до приписів ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016р. № 1402-VIII, судове рішення, яким закінчується розгляд справи в суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Отже, рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для виконання.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював думку в контексті тлумачення статті 6 Європейської конвенції з прав людини, що без ефективної системи виконання судових рішень існування судової системи позбавлене будь-якого сенсу. Як неодноразово підкреслював Суд, органи державної влади є одним із компонентів держави й інтереси цих органів повинні збігатися з необхідністю належного здійснення правосуддя, кінцевим етапом якого є виконання судового рішення. Так, у рішенні по справі "Горнсбі проти Греції" (Hornsby v. Greece) від 19 березня 1997 року, заява № 18357/91, Суд зазначив, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні гарантії, які надаються сторонам цивільного судового процесу у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним, і не передбачав би при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні Сторони зобов'язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію. Отже, виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатися як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.
З метою належного захисту прав щодо виконання судових рішень законодавцем нормативно врегульовано питання судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах, зокрема, одним із способів судового контролю є порядок визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень відповідачем на виконання рішення суду, регламентований ст.383 КАС України.
Так, статтею 383 КАС України, зокрема, передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, застосування судом до суб'єкта владних повноважень приписів ст.383 КАС України є можливим у разі встановлення факту невиконання таким суб'єктом владних повноважень дій зобов'язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами.
Так, рішенням суду від 18.06.2019 року, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період проходження ним учбових зборів у військах з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року, перерахувати, з урахуванням цього, стажу та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21910427) перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму.
Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначені основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ст. 49 названого Закону, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 57 Законом України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, даною нормою чітко розмежовано порядок обчислення середньомісячного заробітку при обчисленні пенсії, як за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так і у разі призначення пенсії за цим Законом (ст.54 пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку із втратою годувальника).
Тобто, системний аналіз норм статей 50, 51, 54, 55, 57 вказаного вище Закону свідчить про те, що особам, віднесеним до категорії 1, державні пенсії призначаються відповідно до статті 54 Закону про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення таких пенсій визначається Кабінетом Міністрів України (Порядок №1210). Особам же, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням пільг зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вказана правова позиція викладена також Верховним Судом у постанові від 25.09.2018 року у справі № 185/3101/17.
Суд зазначає, оскільки позивач пропрацював на територіях радіоактивного забруднення менше дванадцяти місяців, то відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», його середньомісячний заробіток за довідками № 60016. №60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України, за якими ГУ Пенсійного фонду в Дніпропетровській області зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням наявного деталізованого фінансового розрахунку, за серпень склав 472,59 руб., за вересень - 671,66 руб.
Окрім того, суд зазначає, що законом визначені особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про те, що позивачу слід було встановити доплату за понаднормативний стаж у 20 років шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Правова позиція Верховного Суду з вказаного питання викладена у постанові від 06.02.2018 року у справі № 560/675/17.
Відповідно до ч.2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № І, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
При цьому, судом встановлено, що відповідачем не проведено перерахунку пенсії зі збільшенням її на один відсотку заробітку, як визначено рішенням суду.
Суд зазначає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до рішення суду, повинен бути здійснений з зарахуванням до страхового стажу періоду з 11.06.1983 року по 08.09.1983 року та відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - з дня призначення пенсії; відповідно до ч.3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - з дня надання органу Пенсійного фонду України довідок, тобто з 01.10.2012 року.
Відповідно до положень ч. 6 ст. 383 КАУ України за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу у порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Відповідно до приписів ст.249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
На підставі положень ч.6 ст.383 КАС України, суд вважає, що відповідачем порушено положення ч.2 ст.14, ч.1 ст.370 КАС України та ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а саме: не виконано у повному обсязі судове рішення, яке набрало законної сили.
Враховуючи вищевказане, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виконання не в повному обсязі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року по справі №160/4285/19 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму, оскільки порушене відповідачем право перерахунок пенсії за вказаний період залишається не поновленим, у зв'язку з чим, заява позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду, підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішень - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо невиконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 року у справі № 160/4285/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії в частині:
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із її збільшенням на один відсоток заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років з дня її призначення, виплатити недоплачену суму;
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за довідками № 60016, № 60016/1, виданими 01.08.2012 року Галузевим державним архівом Міністерства оборони України з дня їх надання Управлінню Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, виплатити недоплачену суму.
Копію ухвали направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Про виконання окремої ухвали повідомити суд не пізніше одного місяця після її надходження.
Відповідно до статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 294-297 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 30.03.2020 року
Суддя І.О. Лозицька