Справа № 686/7989/20
Провадження № 1-кс/686/4099/20
25 березня 2020 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до речей та документів, у кримінальному провадженні № 12020240000000050,
25 березня 2020 року старший слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором відділу прокуратури Хмельницької області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).
В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що посадові особи вищого ІНФОРМАЦІЯ_2 , розташованого за адресою АДРЕСА_2 , протягом 2017 року внесли до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, що призвело до нецільового використання бюджетних коштів освітньої субвенції.
За вказаним фактом 10 лютого 2020 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12020240000000050 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
В ході проведення досудового розслідування встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до пункту 8.2.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю ІНФОРМАЦІЯ_3 на І квартал 2019 року з 28.02.2019 по 24.05.2019 проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 01.01.2015 по 28.02.2019 року, якою виявлено ряд фінансових порушень, зокрема нецільове використання бюджетних коштів на підготовку робітничих кадрів та освітню субвенцію на суму 1342204,70 грн.
Так, відповідно до акту ревізії фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 01.01.2015 по 28.02.2019 року встановлено, що у 2015 році ІНФОРМАЦІЯ_5 частину коштів субвенції на підготовку робітничих кадрів, спрямовано на видатки пов'язані із підготовкою фахівців за кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» прийнятих на навчання за державним замовленням за спеціальністю 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнань агропромислового виробництва».
При цьому, відповідно до п. 3 Порядку та умов надання субвенції на підготовку робітничих кадрів з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 14.01.2015 № 7, субвенція на підготовку робітничих кадрів спрямовується на оплату поточних видатків професійно-технічних та інших навчальних закладів державної та комунальної власності, які надають послуги з підготовки кваліфікованих робітників на умовах державного замовлення.
Отже, умов спрямування субвенції оплату поточних видатків професійно-технічних та інших навчальних закладів державної та комунальної власності, які надають послуги з підготовки кваліфікованих робітників на умовах державного замовлення, не було.
Загальний обсяг використаної субвенції на оплату поточних видатків з підготовки молодших спеціалістів за спеціальністю 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнань агропромислового виробництва» у 2015 році становила 1 204 456,00 грн.
При цьому у платіжних дорученням підставою для перерахування коштів зазначено, що видатки проведено за рахунок субвенції згідно постанови КМУ від 14.01.2015 №7.
Таким чином, у 2015 році ІНФОРМАЦІЯ_5 , в порушення вимог ч. 1 ст. 103-3 Бюджетного кодексу України, п. 3 Порядку та умов надання субвенції на підготовку робітничих кадрів з державного бюджеті місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №7, за рахунок коштів субвенції на підготовку робітничих кадрів, яка надана з державного бюджету місцевим бюджетам за КТКВ 070501 « ІНФОРМАЦІЯ_6 », проведено незаконні видатки на оплату поточних видатків з підготовки кадрів за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» за спеціальністю 5.10010201 «Експлуатація та ремонт машин і обладнання агропромислового виробництва» на загальну суму 1 204 456,00 грн.
Також, в порушення вимог п.7 ч.1. ст. 103-2 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456 - VI та пп.7, п.3 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 01.2015 №6 протягом січня - грудня 2017 року, грудня 2018 ВПУ №36 на видатки з виплати заробітної плати з нарахуваннями, які слід було проводити за рахунок коштів обласного бюджету, незаконно використано коштів освітньої субвенції у загальній сумі 137748,70 грн., в результаті включення в тарифікаційний список станом на 01.01.2017 року для викладачів, оплата праці яких здійснюється за рахунок коштів освітньої субвенції, педагогічне навантаження викладача, який викладав предмет з циклу загальноосвітніх (фізкультура) загальним обсягом 53 години, у групі учні, якої вже здобули повну загальну середню освіту у школах (9660,90 грн.), а також доплату за класне керівництво викладачу, який є викладачем спецпредмету (системи технічного обслуговування та ремонту машин), а також проведення виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, щорічної грошової винагороди та премій викладачам ІНФОРМАЦІЯ_5 , які викладають спецпредмети (128 087,80 грн.).
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.119 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-IV використання бюджетних коштів всупереч вимогам порядку та умов надання субвенції є нецільовим використанням бюджетних коштів.
Відповідно до п.24 ч.1 ст.116 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 №2456-IV вищезазначений факт визнається порушенням бюджетного законодавства.
В ході досудового розслідування виникла необхідність у здійснення тимчасового доступу до документів, зокрема Акту №03-08/19 від 31.05.2019 ревізії фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 01.01.2015 по 28.02.2019, а також додатків до акту, проведеної ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому відображено відомості щодо надходження та незаконного використання ІНФОРМАЦІЯ_7 протягом 2015-2018 роках коштів державного бюджету у вигляді субвенцій на підготовку робітничих кадрів та освітньої субвенції, а також документи, в яких внесені завідомо недостовірні відомості.
Вищезазначені документи необхідні для встановлення важливих обставин, що мають значення у кримінальному провадженні, зокрема обставин внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, на підставі яких ІНФОРМАЦІЯ_8 протягом 2015-2018 роках було неправомірно перераховано кошти із субвенції на підготовку робітничих кадрів та освітньої субвенції, так як вони містять інформацію, яка може підтвердити факт внесення завідомо недостовірних відомостей, незаконного перерахування коштів із субвенції на підготовку робітничих кадрів та освітньої субвенції та може бути використана як доказ під час досудового розслідування, а іншим чином довести обставини внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів та неправомірного використання коштів, не можливо.
Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що Акт №03-08/19 від 31.05.2019 ревізії фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 01.01.2015 по 28.02.2019, проведеної ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому відображено відомості щодо надходження та незаконного використання ІНФОРМАЦІЯ_7 протягом 2015-2018 роках коштів державного бюджету у вигляді субвенцій на підготовку робітничих кадрів та освітньої субвенції, а також документи, на підставі яких було неправомірно перераховано кошти із субвенції на підготовку робітничих кадрів та освітньої субвенції, тобто документи, в які внесені завідомо неправдиві відомості, останні містять відомості, які можуть бути використанні як доказ факту та обставин внесення завідомо неправих відомостей у офіційні документи, враховуючи, що вказані документи будуть використовуватись при проведення судових експертиз а також те, що без вилучення вказаних документів існує реальна загроза їх зміни або знищення, тому необхідно здійснити вилучення таких документів.
Слідчий в судове засідання не з'явився, проте зазначив, що просить розглянути клопотання за його відсутності та задовольнити його вимоги.
Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим наведено підстави, передбачені ч. 2, 5 ст. 163 КПК України, зокрема, що документи, доступ до яких просить надати слідчий, в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як доказ в кримінальному провадженні, існує загроза знищення вказаних документів, тому слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, є всі підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, в зв'язку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню, оскільки іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 163, 164 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_5 , старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_6 , старшому слідчому в ОВС відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_7 , заступнику начальника відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 , на тимчасовий доступ до документів, які знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), із можливістю вилучення їх в оригіналах, а саме: акту №03-08/19 від 31.05.2019 ревізії фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 за період з 01.01.2015 по 28.02.2019, а також додатків до акту, проведеної ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому відображено відомості щодо надходження та незаконного використання ІНФОРМАЦІЯ_7 протягом 2015-2018 роках коштів державного бюджету у вигляді субвенцій на підготовку робітничих кадрів та освітньої субвенції.
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ та надати можливість вилучити вищезазначені документи.
Ухвала діє по 25 квітня 2020 року.
Відповідно до ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Хмельницького
міськрайонного суду