Рішення від 05.03.2020 по справі 686/26756/19

Справа № 686/26756/19

Провадження № 2-а/686/94/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.03.2020

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

у складі: головуючого - судді Стефанишина С.Л.,

при секретарі Кшановській Є.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницький справу за адміністративним позовом Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови про накладення штрафу

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про скасування постанови про накладення штрафу посилаючись на те, що до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 18.09.2019 року надійшла постанова начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області від 12.09.2019 року ВП № 58361589 про накладення на головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу в розмірі 5100,00 грн. за невиконання рішення Хмельницького міськрайонного суду № 686/24371/16.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не погоджується з вказаною постановою та вважає, що вона винесена з порушенням норм матеріального права виходячи з наступного.

На виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.11.2017 року, яка набрала законної сили згідно постанови Вінницького апеляційного | адміністративного суду від 26.09.2018 року (отримана 03.10.2018 року) головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 11.10.2018 року здійснено нарахування пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.2015 року по 31.07.2016 року

Сума доплати за період з 01.02.2015 року по 31.07.2016 року становить 23193,94 грн.

Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами. Такими законами є Закони України про Державний бюджет України на відповідний рік, Бюджетний кодекс України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджети зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Згідно з п. 20 та п. 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищення* бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Відповідно до ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Відповідно до пункту 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністри України від 08.06.2016 року № 365 (в редакцій постанови КМУ від 25.04.2018 року №335) суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються і органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачується на умовах окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України.

Звертаємо увагу, що згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року № 637 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін а деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 21.08.2019 року № 788) суми пенсів які не виплачено за період до місяця їх відновлення, обліковуються в органі, що здійснює пенсійні виплати, та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.12.2012 року №3-рп/2012 встановлено, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок Державного бюджету, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються принципом законності, який передбачає застосування судами законів України, а таких нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, ; межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону при Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Враховуючи зазначене, сума доплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.2015 року по 31.07.2016 року у розмірі 23193,94 грн. буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку виплати заборгованості.

Позивач звертає увагу суду на те, що головним управлінням Пенсійного фонду України ч Хмельницькій області направлено листи від 13.12.2018 року № 39643/04 та від 15.03.2019 року № 7698/04 до Пенсійного фонду України про надання дозволу щодо виплати заборгованості за судовим рішенням.

Листом від 01.02.2019 року № 3321/02-29 Пенсійний фонд України повідомив, що виплата пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10.11.2017 року по справі № 686/24371/16-а буде проведена згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 на умовах окремого порядку, після його прийняття Кабінетом Міністрів України.

Тому на думку позивача рішення суду виконано повністю тому відсутні підстави для накладення штрафу на управління ПФУ.

Ухвалою суду від 25 листопада 2019 року відкрито провадження та справу призначено до слухання на 21 січня 2020 року.

05 лютого 2020 року надійшов відзив на позов у якому заперечуються позовні вимоги.

Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідно до ч.5 ст.261 КАС України.

Згідно вимог ч.3 ст.261 КАС України якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) перебуває виконавче провадження № 58361589 з примусового виконання виконавчого листа Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області № 686/24371/16 від 01.02.2019 року, про: «Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницькому виплатити заборгованість по виплаті пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.15р. по 31.07.16р».

13.02.2019 року на підставі ст. З, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 58361589 та направлено сторонам виконавчого провадження за вих. № 751.

12.03.2019 року у відповідь на постанову про відкриття виконавчого провадження від 13.02.2019 на адресу Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області за № 1145/02.1 надійшло повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 5248/08 від 04.03.2019 року, згідно якого встановлено, що 11.10.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснено нарахування пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.2015 по 31.07.2016. Сума доплати за період з 01.02.2015 року по 31.07.2016 року становить 23193,94 грн.

Пенсія ОСОБА_1 за період з 01.02.2015 по 31.07.2016 у розмірі 23193,94 грн. буде виплачена після прийняття Кабінетом Міністрів України окремого порядку виплати заборгованості.

28.03.2019 року за № 1318/02.1 на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області надійшла заява стягувана - ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження.

15.04.2019 року на адресу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області направлено подання про заміну сторони виконавчого провадження з виконання виконавчого листа Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області № 686/24731/16 від 01.02.2019 р., а саме Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому (код ЄДРПОУ: 01526313) на Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (код ЄДРПОУ: 21318350).

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області № 686/24371/16-а від 25.06.2019 року замінено сторону у виконавчому провадженні, а саме боржника Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

12.08.2019 року державним виконавцем винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження № 58361589.

Відповідно до статті 63 Закону України "Про виконавче провадження":

За рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч.6 ст.26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 75 Закону України "Про виконавче провадження":

У разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

12.09.2019 року за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 686/24371/16 на підставі ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про накладення штрафу на боржника - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у розмірі 5100 гривень.

Суд вважає, що накладення зазначеного штрафу є процесуальним заходом впливу для забезпечення виконання рішення суду. Станом на 04.02.2020 року рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області № 686/24371/16 залишається невиконаним. Також, судом встановлено, що управління ПФУ не виконує рішення у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування та не вживає заходів щодо його виконання

Згідно вимог ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Вимогами ст.74 КАС України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд приходить до висновку, що позивачем не доведено та не представлено доказів які вказують на правомірність його дій (бездіяльності) та їх відповідності вимогам Закону, заходи щодо виконання рішення суду а також, на неправомірність дій державного виконавця при винесенні постанови про накладення штрафу.

Відсутність бюджетних асигнувань на думку суду, не може бути підставою для невиконання рішення суду, а підстави зазначені у позові не можуть бути поважними в силу вимог Закону.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та ії посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на викладене, враховуючи, що позивачем не доведено обставин щодо порушень його прав суд приходить до висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не знайшли підтвердження у судовому засіданні тому в їх задоволені слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 72-77, 241-246, 257- 258,260 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про скасування постанови про накладення штрафу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя С. Стефанишин