Постанова від 27.03.2020 по справі 496/1009/20

Справа № 496/1009/20

Провадження № 3/496/723/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2020 року м. Біляївка

Суддя Біляївського районного суду Одеської області Пендюра Л.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління служби безпеки України в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ОБМП, працюючого заступником начальника служби охорони державної таємниці 35 ОБМП, в званні лейтенант,

за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Наказом командира 35 ОБМП від 22.01.2019 року №32 тимчасове виконання обов'язків помічника командира бригади - начальника служби охорони державної таємниці 35 ОБМП покладено на заступника начальника служби охорони державної таємниці 35 ОБМП лейтенанта ОСОБА_1 .

На підставі чинної «Номенклатури посад працівників 35 ОБМП , перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці», ОСОБА_1 було оформлено допуск до державної таємниці за формою 1 та надано доступ до інформації, яка має ступінь секретності «Особливої важливості».

Однак, ОСОБА_1 в порушення вимог ч.ч. 1, 5, 8 ст. 21 «Закону України «Про державну таємницю»; п.п. 41-44 «Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 року № 939, в період часу з 06.02.2019 року по 06.02.2020 не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в 35 ОБМП, що дислокується в с. Дачне Біляївського району Одеської області, чим створив передумови для витоку секретної інформації, а саме:

-35 ОБМП заявка щодо переоформлення спеціального дозволу на провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею (надалі - Заявка) була подана до Управління менше ніж за місяць (вх.реєстр. №65/11/96дск від 10.01.2020р.) до закінчення строку дії попереднього дозволу (термін дії чинного спецдозволу №ОД-1-2019-9 до 05.02.2020р.), що є порушенням вимог ст. 20 Закону та п. 22 Порядку-939;

-у порушення вимог підпунктів 15, 16 п. 42 Порядку-939, начальником РСО 35 ОБМП на плановій основі не здійснюються навчання працівників, діяльність яких пов'язана з державною таємницею, а також перевірка знання ними вимог нормативних документів з питань охорони державної таємниці;

-у порушення вимог п. 208 Порядку-939 та п.п. 4.1, 4.4 ДБН В.2.2-2004, у 35 ОБМП відсутня технічна документація, яка б підтверджувала, що сигналізації, якими обладнані режимні приміщення №№ 9, 10, в яких зберігаються МНСІ у неробочий час, створені відповідно до національних стандартів. Зокрема, наприклад, щодо автоматичної пожежної сигналізації - відсутні завдання на проектування та інша проектна документація, як то робочий проект, комісійний акт прийняття сигналізації до експлуатації, тощо. Слід зауважити, що зазначений недолік був викладений і у попередньому Акті спецекспертизи (№65/11/1048дск від 06.02.2019 р.), але і досі не усунутий;

-у порушення вимог п. 3.14 ДБН В.2.2-2004, режимні приміщення, в яких зберігаються МИСІ у неробочий час, не обладнані аварійним освітленням;

-у порушення вимог п. 217 Порядку-939, начальником РСО 35 ОБМП комплект ключів від сховища №7 та вхідних дверей режимного приміщення №10 не передано на зберігання командиру 35 ОБМП, за його особистим підписом у «Журналі обліку та закріплення сховищ МИСІ та ключів від них» (№1/16);

-у порушення вимог п.п. 734-739 Порядку-939, у «Плані заходів щодо забезпечення режиму секретності у разі введення правового режиму воєнного або надзвичайного стану» (№ 11дск) не визначено основні заходи (організаційні, технічні, контрольні тощо), спрямовані на запобігання витоку секретної інформації у разі введення особливого періоду або надзвичайного стану. Крім того, зазначений План не містить список посадових осіб, відповідальних за організацію та виконання заходів, в тому числі за підготовку та передачу секретних документів і справ на архівне зберігання, підготовку матеріальних носіїв секретної інформації до евакуації та транспортування їх до місць евакуації;

-у порушення вимог п. 740 Порядку-939, начальником РСО 35 ОБМП взагалі не заповнено проекти описів секретних документів і справ, що підлягають здачі на архівне зберігання та вивезенню до місць евакуації та проекти актів на знищення МНСІ на випадок введення правового режиму воєнного або надзвичайного стану;

-у порушення вимог ч. 2 п. 49 Порядку-939 працівниками 35 ОБМП (загалом 31 особа, які перебувають на Номенклатурних посадах, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці) не були подані до режимно-секретного органу 35 ОБМП документи, передбачені п. 54 Порядку-939. До теперішнього часу, з моменту призначень військовослужбовців 35 ОБМП, які обіймають номенклатурні посади, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, вони не мають такого допуску, тобто не у повній мірі відповідають кваліфікаційним вимогам, які необхідні для виконання ними свої посадових обов'язків;

-у порушення вимог п. 117 Порядку-939, після надання Управлінням громадянину допуску до державної таємниці (вперше та у разі переоформлення такого допуску, у зв'язку із закінченням строку його дії), начальником РСО 35 ОБМП взагалі не приймаються заліки із знання законодавства з охорони державної таємниці у працівників 35 ОБМП, яким надається доступ до державної таємниці та відповідно довідки за результатами прийняття заліків не складаються;

-у порушення вимог п.п. 361, 362 Порядку-939, у номенклатурних справах секретного діловодства відсутні картки за формою згідно з додатком 35 до Порядку-939, а також списки працівників 35 ОБМП, яким надано доступ до відповідного тому справи;

-у порушення вимог п. 248 Порядку-939, у журналах обліку вхідних та вихідних секретних документів відсутні дані про обіг секретних документів та додатків до них (наприклад: Журнал №3/5/ОКП від 13.03.2019 р.);

-у порушення вимог п. 305 Порядку-939, начальником РСО 35 ОБМП вхідні секретні документи після реєстрації в РСО іноді передаються на розгляд керівнику установи, або особі, якій вони адресовані, не за їх підписом у журналі обліку;

-у порушення вимог п. 211 Порядку-939, придатність режимного приміщення для проведення секретних робіт (знищення МНСІ), не визначена комісією, яка призначається наказом командира 35 ОБМП до початку його експлуатації;

-у порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про Службу безпеки України» начальником РСО 35 ОБМП, у трьохмісячний термін, з часу отримання Акту, не було поінформоване Управління щодо усунення виявлених порушень і недоліків за попереднім Актом спеціальної експертизи (№65/11/1048дск від 06.02.2019 р.). Письмове інформування було направлено до Управління лише у січні 2020 року (лист від 28.12.2019 р., вих. реєстр. №118дск). Крім того, виявлені недоліки усунуто частково, що зазначено у тексті Акту.

ОСОБА_1 до судового засідання не з'явився, але в матеріалах справи міститься його заява, в якій він вказав, що свою провину у скоєнні адміністративного правопорушення визнає та просить розгляд справи проводити у його відсутність.

Крім цього, винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується витягом спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов'язаної з державною таємницею, у 35 окремій бригаді морської піхоти (військової частини НОМЕР_1 ) №65/11-817дск від 06.02.2020 року, наказами командира військової частини НОМЕР_1 №32 від 22.01.2019 року та №95 від 20.02.2019 року, витягом з функціональних обов'язків служби охорони державної таємниці, зобов'язанням ОСОБА_1 .

Дії ОСОБА_1 кваліфікую за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП - порушення законодавства про державну таємницю, а саме невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

При визначенні виду і міри адміністративного стягнення ОСОБА_1 приймаю до уваги: характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого, фактичні обставини справи, особу порушника, і вважаю, що адміністративне стягнення повинно бути накладене на нього у виді штрафу на користь держави.

Відповідно до наказів командира військової частини НОМЕР_1 №32 від 22.01.2019 року та №95 від 20.02.2019 року ОСОБА_1 є заступником начальника служби охорони державної таємниці 35 ОБМП, в званні лейтенант.

Згідно п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» військовослужбовці звільняються від сплати судового збору, а тому вважаю можливим звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Керуючись ст. п. 6 ч. 1 ст. 212-2, ст. ст. 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) грн.

ОСОБА_1 звільнити від сплати судового збору на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Біляївський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Л.О. Пендюра

Строк пред'явлення постанови до виконання

згідно Закону України "Про виконавче провадження"

Постанова набрала законної сили

"___" ____________ 2020 року.