№479/238/20
№3/479/87/20
13 березня 2020 року смт.Криве Озеро
Суддя Кривоозерського районного суду Миколаївської області Репушевська О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Кривоозерського відділення Врадіївського відділу Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
- за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ОБ №116911 від 15 лютого 2020 року, водій ОСОБА_1 15 лютого 2020 року біля 02.45 год. в смт.Криве Озеро по вул.Горького, керував транспортним засобом автомобілем марки Renault Laguna, державний номер - НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці за допомогою приладу алкотестер Драгер показник позитивний 0.42% та в медичному закладі Кривоозерського ЦРЛ, про що свідчить акт №7, чим порушив п.2.9 а Правил дорожнього руху України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в скоєнні адміністративного правопорушення не визнав, вказуючи, що не перебував 15 лютого 2020 року в стані алкогольного сп"яніння. Згідно поданого письмового клопотання просив закрити справу відносно нього на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП. Вказував, що працівниками поліції допущено ряд порушень як при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, так і при виконанні Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , суддя приходить до наступного.
Відповідно до положень ст.ст.245, 252 КУпАП, під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи.
Положеннями ст.280 КУпАП регламентовано, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ч.1 ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків тощо.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Процес притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, регулюється нормами: КУпАП; Правил Дорожнього руху України; Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 р. (далі Інструкція №1452/735); Порядком направлення водії транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 р. №1103 (далі Порядок); Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою Наказом МВС України від 07 листопада 2015 р. №1395 (далі Інструкція №1395); Закону України "Про Національну поліцію".
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи, зокрема, про місце, час вчинення та суть правопорушення, спричинену матеріальну шкоду, а також про свідків і потерпілих. Тому предмет судового розгляду обмежений обставинами, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть.
Згідно Інструкції №1452/735 огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно з вимогами п.п 6, 7 Розділу 1 Інструкції №1452/735, огляд на стан сп'яніння проводиться:
- поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби);
- лікарем закладу охорони здоровя (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведенного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
Пунктом 6 Розділу ІІ Інструкції №1452/735 встановлено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Із аналізу наведених вимог законодавчих актів слід зробити висновок, що огляд на визначення перебування особи, яка керує транспортним засобом, в стані алкогольного сп'яніння має бути проведеним поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ, та Держспоживстандартом, виключно у присутності двох свідків, і тільки у разі відмови особи від проходження такого огляду або незгоди із результатами такого огляду, лікарем закладу охорони здоров'я.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ОБ №116911 від 15 лютого 2020 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, вказано, що він 15 лютого 2020 року о 02.45 год. в смт.Криве Озеро по вул.Горького, керував транспортним засобом автомобілем марки Renault Laguna, державний номер - НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці за допомогою приладу алкотестер Драгер показник позитивний 0.42% та в медичному закладі Кривоозерського ЦРЛ, про що свідчить акт №7, чим порушив п.2.9 а Правил дорожнього руху України.
Як вбачається з матеріалів справи огляд на стан сп"яніння щодо ОСОБА_1 на місці зупинки було проведеного за допомогою засобу Драгер Алкотест 6810.
Згідно вимог Порядку №1103 визначено, що первісний огляд проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом в присутності двох свідків, результати такого огляду зазначаються в акті огляду, примірник якого вручається водію, а другий долучається до протоколу.
Згідно Інструкції з експлуатації газоаналізатору Драгер Алкотест 6810 визначено, що умовою правильної роботи приладу є суворе дотримання вимог, що наведені у розділі "Інтервали технічного обслуговування". Розділом "Інтервали технічного обслуговування" передбачені інтервали технічного обслуговування приладу - перевірка калібровки, яка має проводитися кожні шість місяців.
Відповідно до показників Драгера 6810 №116911 від 15 лютого 2020 року, долученого до протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , останнє калібрування вказаного приладу проведено 26 червня 2019 року. Тобто на момент обстеження ОСОБА_1 з дати останньої калібровки вказаного технічного засобу пройшло більш як 6 місяців, а тому його покази є сумнівними.
За таких обставин, показники газоаналізатору Драгер Алкотест 6810 не можуть вважатися допустимим доказом, що, відповідно, позбавляє можливості посилатись на вказаний доказ, як на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ОБ №116911 від 15 лютого 2020 року, складеного відносно ОСОБА_1 , не вказані дані щодо свідків, які були при продутті алкотестера "Драгер", проте їх пояснення наявні в матеріалах справи.
Встановлено, що після проходження огляду на встановлення стану сп"янінні ОСОБА_1 не погодився з їх результатами, тому подальший огляд було проведено в Кривоозерській ЦРЛ.
Направлення для огляду на стан алкогольного сп'яніння і проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Порядком №1103, а форма направлення встановлена в Додатку 1 до Інструкції.
Проте, матеріали справи не містять відповідної форми направлення поліцейським для огляду на стан алкогольного сп'яніння водія ОСОБА_1 ..
Відповідно до Інструкції №1452/735 та Порядку, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством, за методикою та із застосуванням приладів, дозволених для використання МОЗ (пункти 3.3, 3.7, 3.9, 3.10, 3.12 Інструкції, пункти 10, 12. Порядку). Лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд водія транспортного засобу, складає за його результатами висновок за формою, яка затверджується МОЗ (п.13 Порядку). Такий висновок видається на підставі акта медичного огляду (пукти 3.15. - 3.21. Інструкції).
Висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог Інструкції, вважаються недійсними (п.3.22. Інструкції).
Висновок, який додано до матеріалів справи відносно ОСОБА_1 не містить печатки лікаря чи то закладу охорони здоров'я, тому не може бути прийнятим до уваги, оскільки він складений з порушенням вимог Інструкції.
Застосовуючи закріплений в ст.62 Конституції України принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь, суддя приходить до висновку про те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не доведена належними та допустимими доказами.
Тому, враховуючи вищевикладене приходжу до висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ст.247, ст.283, ст.285 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня її винесення .
Суддя :