ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про закриття провадження у справі
18 березня 2010 рокум. Київ№ 2а-12513/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О., при секретарі судового засідання Чернишевій О.В. у адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач)
до відповідача Державної виконавчої служби у Святошинському районі м.Києва
(далі - відповідач)
про третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні
відповідача - Кредитна спілка "Співдружність" (далі - третя особа, КП
"Співдружність")
зобов'язання вчинити певні дії
Позивач -ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до відповідача -Державної виконавчої служби у Святошинському районі міста Києва за участю третьої особи -КС "Співдружність", в останній редакції, якої просить визнати дії посадових осіб відділу державної виконавчої служби Святошинського районного управління юстиції у місті Києві незаконними, скасувати акт опису й арешту від 21 жовтня 2008 року та постанови про призначення експерта для участі у виконавчому провадженні від 23 жовтня 2008 року та від 14 квітня 2009 року, визнати прилюдні торги квартири АДРЕСА_1 такими, що проведені з порушенням вимог Закону України "Про виконавче провадження".
У судовому засіданні 18 березня 2010 року судом поставлено на обговорення питання про закриття провадження у справі.
Заслухавши думку учасників судового процесу, оглянувши матеріали справи, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі з огляду на таке.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Компетенція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму. Компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи: що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України; що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства; про накладення адміністративних стягнень; щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції (стаття 17 КАС України).
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось учасниками судового процесу позивачем оскаржуються дії органу державної виконавчої служби, які стосуються виконання судових рішень, постановлених Солом'янським районним судом міста Києва в порядку цивільного судочинства.
Отже, позов подано до адміністративного суду, що не відповідає вимогам процесуального закону.
Цивільний процесуальний кодекс України (далі -ЦПК України) передбачає судовий контроль за виконанням судових рішень, ухвалених відповідно до цього Кодексу.
Так, в силу статті 383 ЦПК України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Частини 1, 2 статті 384 ЦПК України встановлюють, що скаргу може бути подано до суду безпосередньо або після оскарження рішення, дії або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби до начальника відповідного відділу державної виконавчої служби. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Відповідно до частини 1 статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, ця адміністративна справа має вирішуватися судом в порядку іншого судочинства, зокрема, цивільного, але не адміністративного.
Отже, суд приходить висновку, що дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Пунктом 1 частини 1 статті 157 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинств.
На підставі викладеного та керуючись пунктом 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Закрити провадження у справі.
2.Роз'яснити позивачу про його право звернутися до суду в порядку цивільного судочинства.
3.Попередити позивача, що повторне звернення з тією самою заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.О. Власенкова