Справа № 2а-843/10/2570
29 березня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Ткаченко О.Є.,
за участю секретаря Маруфенко О.С.,
прокурора Плоского О.О.,
представника позивача Смірнова О.В.,
представника відповідача Левицького О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом Чернігівського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області до Приватного підприємства «Гранд-Авто-Інвест» про стягнення фінансової санкції,
25 лютого 2010 року Чернігівський транспортний прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Гранд-Авто-Інвест» (далі - ПП «Гранд-Авто-Інвест») про стягнення фінансової санкції в сумі 510,00 грн. Свої вимоги мотивує тим, що 03.09.2009 року державними інспекторами Територіального управлінням Головної автотранспортної інспекції у Чернігівській області проведено перевірку додержання суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт. В результаті перевірки транспортного засобу НОМЕР_1 що належить ПП «Гранд-Авто-Інвест». За наслідками перевірки складено акт від 03.02.2009 року № 107967, в якому зафіксовано, що при експлуатації легкового автомобіля, облаштованого як таксі, про що свідчить ліхтар оранжевого кольору на даху автомобіля, у водія була відсутня ліцензійна карта, що є порушенням абз. 4 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». 25.02.2009 року винесено постанову № 068813 про застосування фінансової санкції в сумі 510,00 грн., яку відповідач в добровільному порядку не сплатив.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та просив в його задоволенні відмовити, посилаючись на те, що транспортний засіб марки НОМЕР_1 у власності, оренді, а також на балансі ПП «Гранд-Авто-Інвест» ніколи не перебував і не перебуває. Також зазначив, що водій ОСОБА_1 у трудових відносинах з ПП «Гранд-Авто-Інвест» не перебував і не перебуває, а ПП «Гранд-Авто-Інвест» не є офіційним перевізником.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року № 1190 (далі - Положення № 1190), Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується.
Згідно з пунктами 4, 8 Положення № 1190 Головна державна інспекція на автомобільному транспорті відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які проводять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування. Для виконання покладених на неї завдань Головна державна інспекція на автомобільному транспорті може утворювати територіальні органи.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Відповідно до частини 1 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
В результаті перевірки транспортного засобу марки НОМЕР_1 що належить ПП «Гранд-Авто-Інвест» (договір оренди від 08.08.2008 року), державними інспекторами Територіального управління Головної автотранспортної інспекції в Чернігівській області складено акт від 03.02.2009 р. № 107967, в якому зафіксовано експлуатацію легкового автомобіля облаштованого як таксі, про що свідчить ліхтар оранжевого кольору на даху автомобіля, без наявності ліцензійної картки у водія транспортного засобу, чим допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачено абзацом 4 частиною 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а.с. 7).
Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно доповідної, виданої відділом ліцензування Територіального управління Головної автотранспортної інспекції в Чернігівській області, на транспортний засіб НОМЕР_1, що належить ПП «Гранд-Авто-Інвест» ліцензійна картка не оформлена (а.с. 8).
Як вбачається з пояснень водія про причини порушення, наданих при складанні акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт, ліцензійна картка в нього відсутня (а.с. 7).
Відповідно до абзацу 4 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з пунктами 25-27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Згідно повідомлення, що міститься в матеріалах справи, ПП «Гранд-Авто-Інвест» викликалось на 25.02.2009 р. в приміщення Територіального управління Головної автотранспортної інспекції у Чернігівській області для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с. 9).
Дане повідомлення отримане відповідачем 17.02.2009 року, проте на розгляд справи представник відповідача не з'явився, що не заперечувалося в судовому засіданні.
Постановою начальника Територіального управління Головної автотранспортної інспекції у Чернігівській області про застосування фінансових санкцій від 25.02.2009 р. № 068814 до ПП «Гранд-Авто-Інвест» застосовано фінансові санкції в сумі 510,00 грн. (а.с. 6).
Дану постанову відповідачем отримано 27.02.2009 року, що підтверджується повідомленням про вручення (а.с. 9).
Постанова 25.02.2009 р. № 068814 про застосування фінансових санкцій в судовому або адміністративному порядку відповідачем не оскаржувалась, що підтверджено самим представником позивача в судовому засіданні.
На день розгляду справи відповідачем фінансова санкція в розмірі 510,00 грн. не сплачена.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Чернігівського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області до ПП «Гранд-Авто-Інвест» підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Чернігівського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області до Приватного підприємства «Гранд-Авто-Інвест» про стягнення фінансової санкції задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства «Гранд-Авто-Інвест» до Державного бюджету України (р/р 31118106700002, код ЄДРПОУ 22825965 КБК 21081100, МФО 853592 УДК держбюджет м. Чернігова) фінансову санкцію в сумі 510,00 (п'ятсот десять) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складання та підписання повного тексту постанови -06 квітня 2010 р.
Суддя О.Є. Ткаченко