Іменем України
27 березня 2020 року
м. Київ
справа №357/14865/17
адміністративне провадження №К/9901/53742/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Берназюка Я.О., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 - Дюби Геннадія Миколайовича
на рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10.01.2018 (суддя Ярмола О.Я.) та
постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018 (колегія у складі суддів Собківа Я.М., Петрика І.Й., Сорочка Є.О.)
у справі № 357/14865/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
I. РУХ СПРАВИ
1. У грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку його пенсії починаючи з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268» та довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ГУ МВС України в Київській області) № К-7784 від 08.06.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016;
- зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2016 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268» та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області № К-7784 від 08.06.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016;
- провести виплату пенсії з урахуванням вже виплачених коштів.
2. Рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10.01.2018, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018, позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 08.06.2017, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органу внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» і № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09.03.2006 №268» та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № К-7784 від 08.06.2017 станом на 01.01.2016 та провести відповідну виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вже виплачених коштів.
3. У касаційній скарзі представник позивача, із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018, а рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10.01.2018 змінити у частині визначення строку, з якого провести перерахунок пенсії.
4. Ухвалою Верховного Суду від 27.06.2018 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою представника позивача.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 2003 року перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області (далі - ГУ ПФУ в Київській області) та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
6. У відповідності до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 р. № 988 та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 р. № 260, ГУ МВС України в Київській області 08.06.2017 року було оформлено довідку №К-7784 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними на 01.01.2016, відповідно до якої остання займана позивачем посада в органах внутрішніх справ прирівняна до відповідної посади працівника поліції з розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії (посадовий оклад, оклад за званням, надбавка за вислугу років, премія), що складає 4033,84 грн.
7. Зазначена довідка надійшла до ГУ ПФУ у Київській області, але перерахунок розміру пенсії позивача здійснено не було.
8. Листом ГУ ПФУ в Київській області від 30.10.2017 № 61/Ч-ПІ позивача у відповідь на його звернення було повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено тільки після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
9. Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся із позовом до суду.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988.
11. Разом з тим, судом зазначено, що оскільки Ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Київській області направила до управління Пенсійного фонду довідку про грошове забезпечення позивача № К/7784 від 08.06.2017, то перерахунок пенсії необхідно здійснити з 08.06.2017.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
12. Представник позивача у касаційній скарзі наголошує на тому, що перерахунок пенсії необхідно здійснити з 01.01.2016 у відповідності із положеннями ч.3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а не з дати видачі довідки про грошове забезпечення позивача.
13. Відповідач надав відзив на касаційну скаргу, у якому просив відмовити у задоволенні касаційної скарги. Вважає, що позивачем пропущеного шестимісячний строк звернення до суду. Окрім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 встановлено особливий порядок перерахунку пенсій особам, які звільнені з військової служби. Стосовно стягнення судових витрат, то Пенсійний фонд не має відповідних бюджетних призначень.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
14. Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права та дійшов таких висновків.
15. Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
16. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
17. Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
18. Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
19. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
20. Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
21. Що стосується дати з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу.
22. Відповідно до частини 3 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
23. Перерахунок розміру пенсії позивача у зв'язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» не проведений з 01.01.2016 з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, а тому право позивача з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог частини 3 статті 51 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
24. Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 18.10.2018 у справі № 552/5474/16-а.
25. Стосовно доводів відзиву про незастосування судами Постанови № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», то Суд їх відхиляє.
26. До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
27. Абзац 3 статті 1-1 Закону України № 2262-XII містить безумовне застереження, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
28. Отже, зміна умов чи норм пенсійного забезпечення (зокрема, визначення видів грошового забезпечення для перерахунку пенсій) підзаконними нормативно-правовими актами є порушенням закону.
29. Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 03.12.2010 у справі № 21-44а10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10).
30. Аналогічний правовий висновок висловлений в постановах Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17, від 12.02.2019 у справі № 820/1410/18.
31. Відповідно до ч.1 ст. 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
32. За приписами ч. 4 вказаної статті зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.
33. За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування рішення суду апеляційної інстанції та зміни рішення суду першої інстанції у частині дати здійснення перерахунку пенсії.
34. Відповідно до ст.132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
35. Питання, що стосуються витрат на професійну правничу допомогу, регулюються статтею 134 КАС України. Відповідно до частини 2 цієї статті за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
36. Позивач витратив на правову допомогу 5300 грн., яку йому надавав адвокат Дюба Г.М.
37. Вартість правової допомоги підтверджується: ордером на надання правової допомоги адвокатом Дюбою Геннадієм Миколайовичем, розрахунком витрат на професійну правничу допомогу від 15.02.2018, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 01-01/18 від 17.01.2018, розрахунком витрат на професійну правничу допомогу від 15.06.2018, квитанцією до прибуткового касового ордеру № 01-06/18 від 07.06.2018.
38. Враховуючи, що касаційна скарга представника позивача задовольняється повністю, стягненню на користь ОСОБА_1 підлягає 5300 грн. судових витрат у вигляді професійної правничої допомоги.
39. За подання позову, апеляційної та касаційної скарги ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 5760 грн, який відповідно до ст. 139 КАС України необхідно покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.
Керуючись ст. 341, 345, 351, 356 КАС України, Суд -
1. Касаційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - Дюби Геннадія Миколайовича задовольнити.
2. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2018 у справі № 357/14865/17 скасувати.
3. Рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 10.01.2018 змінити, виклавши абзац 3 резолютивної частини рішення у наступній редакції:
«Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2016, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органу внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України» і № 947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09.03.2006 №268» та довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № К-7784 від 08.06.2017 станом на 01.01.2016 року та провести відповідну виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вже виплачених коштів».
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 5760 грн. та судові витрати у вигляді професійної правничої допомоги у розмірі 5300 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Кравчук
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя О.П. Стародуб