17 березня 2020 року ЛуцькСправа № 140/140/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної державної адміністрації, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Камінь-Каширської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинської обласної державної адміністрації (далі - Волинська ОДА, відповідач), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Камінь-Каширської районної державної адміністрації (далі - Камінь-Каширська РДА, третя особа) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 з народження проживає на території, на яку негативно вплинула Чорнобильська катастрофа, у зв'язку із цим позивачу було встановлено другу групу інвалідності, захворювання спричинене випливом аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач звернувся до Камінь-Каширської РДА (для направлення звернення до Волинської ОДА) із заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Проте, листом від 27.11.2019 позивача повідомлено про прийняте відповідачем рішення про відмову у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, оскільки у дитячому віці позивачу не була встановлена інвалідність, пов'язана з катастрофою на Чорнобильській АЕС, а відмова була оформлена пунктом 6 протоколу № 31 від 21.11.2019 засідання регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян (далі - Регіональна комісія).
Позивач не погоджується із таким рішенням Регіональної комісії та вказує, що експертним висновком № 69 від 26.09.2019 встановлено, що захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на Чорнобильській АЕС, при цьому, інших захворювань, які б могли вплинути на інвалідність позивача, при проведенні експертизи встановлено не було, саме зазначене захворювання було підставою для встановлення позивачу другої групи інвалідності. Відтак, позивач набув право на встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Позивач просить визнати протиправним та скасування рішення Регіональної комісії, оформлене протоколом № 31 від 21.11.2019 (пункту 6, в частині вирішення питання про видачу посвідчення ОСОБА_1 ), яким відмовлено у видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, та зобов'язати Волинську ОДА видати позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, категорії 1 серії Б.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін суддею одноособово (а. с. 19).
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 03.02.2020 № 763/54/2-20 (а. с. 28-32) відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваного рішення, та оскільки на момент причинного зв'язку захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи позивач не мав статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи і йому в дитячому віці (до 18 років) не встановлено інвалідності, видача посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії Б синього кольору» ОСОБА_1 не передбачена чинним законодавством.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи у судовому засіданні від сторін та третьої особи до суду не надходило.
Відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 13.11.2019 позивач ОСОБА_1 звернувся до Камінь-Каширської РДА із заявою про видачу посвідчення потерпілого від наслідків аварії на ЧАЕС категорії І на підставі, зокрема, таких документів: посвідчення серії НОМЕР_1 від 25.12.1995, експертного висновку № 6241 від 16.10.2019, довідки МСЕК серії 12ААБ № 194642 від 11.11.2019 (а. с. 37-40).
Відповідно до пункту 6 протоколу від 21.11.2019 № 31 засідання Регіональної комісії вирішено, що не підлягає видачі посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії Б» у зв'язку з тим, що у дитячому віці не було встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, громадянину ОСОБА_1 (а. с. 42).
Листом від 27.11.2019 № 1798/27/2-19 Камінь-Каширська РДА повідомила про результати розгляду заяви позивача та надала витяг з протоколу засідання Регіональної комісії від 21.11.2019 № 31 (а. с. 14).
При вирішенні даного публічно-правового спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (зі змінами; далі - Закон № 796-ХІІ) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особа з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 11 Закону № 796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать: особи, які досягли повноліття, з числа зазначених у статті 27 цього Закону, та яким у дитячому віці встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, за умови проходження переогляду у спеціалізованій медико-соціальній експертній комісії відповідно до частини п'ятої статті 17 цього Закону.
Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать неповнолітні діти, зазначені у статті 27 цього Закону. Після досягнення повноліття (в разі одруження або влаштування на роботу в передбачених чинним законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з часу одруження або влаштування на роботу) визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи провадиться на умовах, визначених частиною першою цієї статті, а щодо потерпілих, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, визначення категорії провадиться відповідно до пункту 1 частини першої статті 14 цього Закону (частина друга статті 11 Закону № 796-ХІІ).
Згідно із статтею 27 Закону № 796-ХІІ до дітей, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, належать неповнолітні діти, які: 1) евакуйовані із зони відчуження, у тому числі діти, які на момент евакуації знаходились у стані внутріутробного розвитку; 2) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше одного року у зоні безумовного (обов'язкового) відселення; 3) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше двох років у зоні гарантованого добровільного відселення; 4) проживали на момент аварії чи прожили або постійно навчалися після аварії не менше трьох років у зоні посиленого радіоекологічного контролю; 5) народились після 26 ІНФОРМАЦІЯ_1 від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, або народжені матір'ю, яка на час настання вагітності або під час вагітності мала підстави належати до категорії 1, 2 або 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 6) хворі на рак щитовидної залози незалежно від дозиметричних показників, а також хворі на променеву хворобу; 7) одержали дозу опромінення щитовидної залози внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка перевищує рівні, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.
За приписами частини першої статті 12 Закону № 796-ХІІ причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.
Відповідно до частин першої, третьої, четвертої статті 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Дітям, які не досягли повноліття, посвідчення видаються на загальних підставах та вручаються батькам. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно із пунктом 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 551 (далі - Порядок № 551), особам з інвалідністю з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, видаються посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б синього кольору.
Пунктом 8 Порядку № 551 передбачено, що особам, зазначеним у статті 27 Закону, категорії встановлюються після досягнення повноліття (в разі одруження або укладення трудового договору в передбачених законодавством випадках до досягнення повноліття - за їх бажанням відповідно з дати реєстрації шлюбу або укладення трудового договору згідно із законодавством) відповідно до статті 14 Закону, а посвідчення видаються згідно з цим Порядком.
За правилами пункту 11 Порядку № 551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).
Отже, аналіз вказаних вище нормативно-правових актів свідчить, що до потерпілих від Чорнобильської АЕС відносяться особи, які досягли повноліття, з числа зазначених в статті 27 Закону № 796-ХІІ, яким спеціалізованою медико-соціальною комісією встановлено причинний зв'язок інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Вказані висновки щодо застосування норм права викладені також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі № 826/3650/17 та в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні даного спору.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 мав статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.12.1995 (а. с. 38).
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 16.10.2019 № 6241 захворювання ОСОБА_1 пов'язане із впливом аварії на ЧАЕС (а. с. 39), позивачу встановлена друга група інвалідності (причина - захворювання, викликане впливом аварії на ЧАЕС) відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААБ № 194642 від 11.11.2019 (а. с. 40).
Відтак, оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності позивача, є вплив аварії на ЧАЕС, що встановлено медичною комісією, тому суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо відсутності у позивача права на встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, через не встановлення у дитячому віці причинного зв'язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи, оскільки дана обставина не спростовує наявності причинного зв'язку між захворюванням та впливом Чорнобильської катастрофи, з огляду на документальне підтвердження цього факту Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України. При цьому, суд враховує аналогічні висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.02.2018 у справі № 826/3650/17.
Розпорядженням голови Волинської ОДА від 10.08.2018 № 515 утворено Регіональну комісію та затверджено Положення про неї (а. с. 33-36). Так, пунктом 3 Положення про Регіональну комісію визначено, що одним із основних завдань Регіональної комісії є прийняття з дотриманням вимог законодавства рішень щодо видачі (відмови у видачі, вилучення) відповідних посвідчень.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивач набув право на встановлення йому статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, а рішенням Регіональної комісії, оформленим пунктом 6 протоколу від 21.11.2019 № 31, було безпідставно відмовлено у видачі позивачу посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 1.
Відтак, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Регіональної комісії, оформлене пунктом 6 протоколу від 21.11.2019 № 31, не відповідає критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та порушує права позивача, тому з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, виходячи із наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, взаємопов'язані позовні вимоги належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування вказаного рішення та зобов'язання видати позивачу посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення регіональної комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, оформлене пунктом 6 протоколу від 21 листопада 2019 року № 31, про відмову у видачі ОСОБА_1 посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Зобов'язати регіональну комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворену Волинською обласною державною адміністрацією (43027, Волинська область, м. Луцьк, майдан Київський, 9, ідентифікаційний код 13366926) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» (категорія 1) серії Б.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх