Рішення від 27.03.2020 по справі 480/5584/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2020 р. Справа № 480/5584/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що до 02.08.2017 р. він проходив службу за контрактом у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, є військовим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У 2018 році Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 проведено перерахунок його пенсії, виходячи з трьох складових грошового забезпечення: окладу за посадою, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років. Оскільки п. 1 та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103, на підставі якої здійснено перерахунок пенсії позивача, визнані протиправними та нечинними в судовому порядку, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавки за кваліфікацію, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливі умови служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії (відповідно до грошового атестату № 67 від 15 серпня 2017 року та додатку до нього), одноразової грошової винагороди (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19 липня 2019 року у справі № 480/2236/19), індексації грошового забезпечення (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2019 року у справі № 480/3386/19). На вказане звернення відповідач повідомив, що інший порядок чи механізм проведення перерахунку пенсій, перерахованих у 2018 році на виконання Постанови N 103, відсутній, у зв'язку з чим підстав для проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії немає. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, такою, що не відповідає вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 р. "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб", та зазначає, що невиплата у належному розмірі пенсійного забезпечення порушує його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист, тому просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, врахувавши додаткові види грошового забезпечення, у т.ч. присуджені позивачу за рішеннями суду.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення позивачу проведено перерахунок пенсії. При обчисленні пенсії позивачу було враховано щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належить посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Тобто при обчисленні пенсії не враховується така складова грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові види грошового забезпечення, крім щомісячних або тих, що виплачуються раз на місяць. У свою чергу, пенсія позивачу призначена відповідно до норм чинного законодавства, відповідно, підстави здійснювати її перерахунок з урахуванням інших видів грошового забезпечення, які відносяться до разових платежів, відсутні. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 03.08.2017 р. позивач є військовим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У 2018 році на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перерахунок пенсії позивача, виходячи зі складових грошового забезпечення: окладу за посадою, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років.

02.12.2019 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі надбавки за кваліфікацію, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливі умови служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії (відповідно до грошового атестату № 67 від 15 серпня 2017 року та додатку до нього), одноразової грошової винагороди (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19 липня 2019 року у справі № 480/2236/19), індексації грошового забезпечення (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2019 року у справі № 480/3386/19).

Листом від 13.12.2019 р. № 2448/Ш-11 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії (а.с.25,26).

Суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців та установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (далі - Постанова N 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Постанови N 45).

Норми аналогічного змісту щодо складових грошового забезпечення, які мають враховуватися при перерахунку пенсій, призначених до 01.03.2018 р., містилися і в п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 р., залишеним без змін постановою шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., у справі N 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Постанови N 45, тобто ті норми, які обмежували право на перерахунок пенсії, виходячи із усіх видів складових грошового забезпечення, як такі, що звужують зміст та обсяг вже існуючих прав і свобод таких осіб.

Зокрема, суд зазначив, що пункти 1 та 2 спірної постанови N 103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та пункт 5 і додаток 2 Порядку, звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії вказаним особам (зокрема позивачу), відтак звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.

Рішенням Конституційного суду України від 11 жовтня 2005 року N 8-рп/2005 визначено, що звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Крім того, Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року N рп-4/2015) констатував: "Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63) ".

Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Верховний Суд України також у постанові від 10 березня 2015 року у справі N 21-70а15 вказав на те, що будь-які надбавки, підвищення, доплати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналізуючи наведені норми пенсійного законодавства, можна зробити висновок про те, що пункти 1, 2 спірної Постанови N 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку, затвердженого Постановою N 45, щодо складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій, звужують зміст та обсяг існуючих прав і свобод з огляду на те, що скасовують надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримував військовий пенсіонер під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій.

Судом встановлено, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.07.2019 р. у справі № 480/2236/19 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 03 серпня 2017 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до витягу розрахунково-платіжної відомості Сумського прикордонного загону. Також, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 р. у справі № 480/3386/19 визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації грошового забезпечення за період з 01 липня 2015 року до 02 серпня 2017 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 03.08.2017 р. провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення (а.с.17-19,20-23).

Відповідно до ст.ст. 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до грошового атестату № 67 від 15.08.2017 р. та додатку до нього, долучених до матеріалів пенсійної справи позивача, до складу його грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2017 р., окрім окладу за посадою, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, входили також і додаткові його види, такі як премія, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за кваліфікацію, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливі умови служби, пов'язані з підвищеним ризиком для життя, щомісячна премія (а.с.27-28).

Таким чином, у позивача як у особи, яка проходила службу у Сумському прикордонному загоні Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виникло право на перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2018 р. з урахуванням усіх складових, які входили до грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, відповідач як державний орган, який зобов'язаний відповідно до ст. 19 Конституції України діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, зобов'язаний був відповідно до ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45, здійснити такий перерахунок на підставі заяви позивача. Однак, як встановлено судом, відповідачем не було вчинено дій щодо його проведення, у зв'язку з чим такі його дії не відповідають критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому, задовольняючи позовні вимоги, судом враховано, що Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував у своїх рішеннях на тому, що правосуддя не повинно бути ілюзорним і має забезпечувати реальний захист прав особи і гарантії того, що справу буде вирішено остаточно рішенням в судовому провадженні (рішення від 09 грудня 2010 року у справі "Буланов та Купчик проти України", від 13.02.2011 року у справі "Чуйкіна проти України").

Конституційний Суд України у рішенні 30 січня 2003 року N 3-рп/2003 наголосив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз. 10 п. 9).

Верховним Судом України у постанові від 16.09.2015 р. у справі № 826/4418/14 була сформована правова позиція, що рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникало б необхідності повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Відтак, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 р. з урахуванням складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за кваліфікацію, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливі умови служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії (відповідно до грошового атестату № 67 від 15 серпня 2017 року та додатку до нього), одноразової грошової винагороди (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19 липня 2019 року у справі № 480/2236/19), індексації грошового забезпечення (відповідно до рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2019 року у справі № 480/3386/19).

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в проведенні перерахунку та виплати з 01 січня 2018 року ОСОБА_1 пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за кваліфікацію, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливі умови служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за кваліфікацію, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливі умови служби, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах